طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

اقتصادیدامنه اقتصاد دولتی همچنان گسترده است
اقتصاد دنیا همچنان در وضع وخیم به سر می برد | مارکت واچ

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: باوجود وعده دولت در کوچک کردن دامنه اقتصاد دولتی و کمک به توسعه بخش خصوصی از محقق نشدن این وعده ها انتقاد کرد.

بخش خصوصی, تدوین سیاست ها, رئیس اتاق بازرگانی ایران, دامنه اقتصاد دولتی همچنان گسترده

بخش خصوصی, تدوین سیاست ها, رئیس اتاق بازرگانی ایران, وعده های اقتصادی
به نقل از خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در هفدهمین جلسه هیئت نمایندگان دوره هشتم اتاق ایران به ضرورت باز بودن در های اتاق به روی همه تشکل های اقتصادی، دانشگاهیان، فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید در فضای اخلاقی همه را دور مصالح اقتصاد کشور جمع و باید استفاده حداکثری از ظرفیت همه ارکان اتاق ایجاد شود. وی با اشاره به تغییرات زیادی که طی ۸ سال گذشته در اتاق ایران و شهرستان ها رخ داد،


وی افزود: توانمندسازی بخش خصوصی و تاثیرگذاری بر دولت و سیاست سازی و سیاست گذاری از جمله اقداماتی است که باید اتاق ایران بیشتر بر آن تاکید داشته باشد.


شافعی با اشاره به اینکه حضور و مشارکت جدی در تهیه و تدوین سیاست ها و برنامه ها در رقابت پذیری محیط کسب و کار تاثیر می گذارد، تصریح کرد: درهمین راستا اتاق ایران از دولت انتظار دارد که صدای عقل، منطق و استدلال را شنیده و با ایجاد محیطی با ثبات زمینه پیشرفت فعالیت بنگاه های تولیدی را بیش از گذشته فراهم کند.


وی با تاکید بر اینکه شورای مصاحبه نیازمند کارآمدسازی جدی است، افزود: رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری است و سرمایه گذاری هم نیاز به امنیت اقتصادی دارد. ضمن آنکه امنیت اقتصادی در سایه ثبات سیاسی و محیط سالم اقتصاد کلان به وجود می آید.


شافعی گفت: متاسفانه دولت ها در ایران با وعده رونق اقتصادی سرکار می آیند اما در عمل رفتاری مختلف دارند. مسئولان دولت یازدهم هم مدام از کوچک کردن دولت و کمک به توسعه و تقویت بخش خصوصی صحبت می کنند و رئیس جمهور هم بر این موضوع تاکید دارد اما عملاً اتفاق تازه ای نمی افتد. ما باید بدانیم چگونه می توانیم دولت ها را معتبر کرده تا به وعده های خود پایبند باشند؛ دولت باید بخش خصوصی را به شکل یار و همکار خود ببیند و در مقابل بخش خصوصی اصلاحات و استراتژی های مفید اقتصادی را پذیرفته و به اجرا بگذارد و این دو مکمل یکدیگر باشند.


رئیس اتاق بازرگانی دستور کار ملی کسب و کار را ایجاد یک قرارداد و پیمان اجتماعی دانست که طرفین به ویژه دولت را متعهد به طی کردن مسیر درست برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی بلند مدت می کند، و اظهار داشت : این دستور کار دولت را در قبال وعده ها و قول های خود به توسعه بخش خصوصی متعهد و پاسخگو می کند؛همچنین از اقدامات اتاق ایران در فصل جدید فعالیت در دوران پساتحریم، تهیه چنین دستور کاری خواهد بود.

دامنه گسترده اعتراض ها در شهرهای متفاوت آمریکا علیه پلیس فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp