طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیاز امشب ۳ سیاره را با چشم غیر مسلح رصد کنید
لحظه ی تیراندازی پلیس آمریکا به یک مرد غیر مسلح فیلم

مدیر انجمن نجوم اهواز از امکان رصد سه سیاره منظومه شمسی با چشم غیر مسلح از امشب (25 مهر) تا حدود یک ماه آینده خبر داد.

به نقل از خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ خسرو جعفری زاده مدیر انجمن نجوم اهواز در خصوص این رویداد نجومی گفت: از امشب می توان کمی بعد از غروب خورشید با ابزارهای رصدی و یا چشم غیر مسلح سه سیاره زهره، زحل و مریخ را رصد کرد.


وی در مورد نحوه و زمان رصد افزود: نخستین سیاره ای که در افق ظاهر خواهد شد سیاره زهره است؛ این سیاره هنگام غروب خورشید، با ارتفاع ۱۵ درجه با چشم غیر مسلح به مانند ستاره ای نورانی در بالای افق قابل رویت است.

جعفری زاده در مورد سیاره زهره خاطر نشان کرد: سیاره زهره، پرنورترین سیاره های آسمان شب با قدر منفی ۴.۴ است. البته می توان قرص سیاره زهره را با تلسکوپ به مانند ماه تثلیث یا ۲.۳ مشاهده کرد.

از آنجا که سیاره زهره جزء سیارات داخلی است و بین مدار زمین و مرکز منظومه شمسی، خورشید قرار دارد به صورت اهله ای (هلالی شکل شدن) مانند ماه دیده می شود؛ سیاره عطارد و زهره دو سیاره داخلی و بقیه بیرونی هستند.

رصد سیاره زهره, رصد با چشم غیر مسلح, رصد سیاره زحل, امشب سیاره چشم غیر مسلح رصد

رصد سیاره زهره, رصد با چشم غیر مسلح, رصد سیاره زحل, مدیر انجمن نجوم اهواز, رصد مریخ

مدیر انجمن نجوم اهواز در ادامه تشریح این رویداد نجومی ادامه داد: سیاره بعدی که در آسمان شب به صورت ستاره سفید رنگ دیده می شود، زحل است و به آسانی بعد از سیاره زهره قابل رویت است همزمان، سیاره زحل در حال نزدیک تر شدن به خورشید است.

وی در توضیح دقیق تری درباره سیاره زحل افزود: اگر نگاهی دقیق تر با تلسکوپ به زحل داشته باشیم، می توانیم یک حلقه زیبا را در کنار زحل ببینیم که شکافی هایی در آن با نام «کاسینی» دیده می شود.

در سال ۱۶۷۵ میلادی (۱۰۵۴ خورشیدی) جیووانی دومنیکو کاسینی، اخترشناس ایتالیایی، کشف کرد که حلقه زحل از دو حلقه تشکیل یافته است و میان آن فاصله وجود دارد. این فاصله شکاف کاسینی نامیده می شود و در اثر کشش گرانشی قمر بسیار بزرگ تیتان به وجود آمده است. قطر حلقه نورانی بیرونی به ۱۴۰ هزار کیلومتر می رسد و نیز شکاف کاسینی ۴ هزار و 700 کیلومتر پهنا دارد.

رصد سیاره زحل, رصد مریخ, رصد با چشم غیر مسلح, امشب سیاره چشم غیر مسلح رصد


جعفری زاده در پایان به سیاره سوم یعنی مریخ اشاره کرد و گفت: پس از سیاره زحل در نزدیکی افق نوبت به مریخ می رسد که به شکل یک ستاره قرمز رنگ با قدر (درخشندگی) صفر دیده می شود.

گفتنی است برای مشاهده بهتر و زیباتر این رویداد با مراجعه به خارج از شهرها این واقعه زیبا را در بعد زمینه شگفت انگیز کهکشان راه شیری رصد کنید.

منبع: مهر

درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان پارک ملی گلستان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات