طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

مجازیقیمت بلیط اتوبوس برای ایام اربعین افزایش می یابد؟
افزایش نرخ بلیط اتوبوس در فارس

یک سایت خبری مدعی شد: سناریوی افزایش قیمت بلیط اتوبوس شهری که سال گذشته تا 100 رشد را تجربه کرد، دوباره با نزدیک شدن ایام اربعین کلید خورده است.

قیمت, اتوبوس, اربعین, قیمت بلیط اتوبوس ایام اربعین یابد

قیمت, اتوبوس, اربعین

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «شهر فردا» نوشت: سناریوی افزایش قیمت بلیط اتوبوس شهری که سال گذشته تا 100 رشد را تجربه کرد دوباره با آغاز محرم و نزدیک شدن ایام اربعین کلید خورده است. سناریویی که پشت معادله اقتصادی آن چالش های اجتماعی و شهری زیادی به همراه دارد که مهمترین آنها می تواند کاهش اقبال عمومی از اتوبوس های شهری و به تبع آن افزایش ترافیک و تصادفات جاده ای باشد ... سناریوی تلخی که پشت سکه آن به نفع هیچکس نیست..


مدیرعامل یک کمپانی مسافربری که نخواست نامش فاش شود، در گفت وگو با «شهر فردا» با اعلام این مطلب گفت: افزایش قیمت بلیط اتوبوس شهری که سال گذشته از 100 درصد فراتر رفت، تبعات منفی جبران ناپذیری به مجموعه اتوبوسرانی کشور زد و همین تبعات منفی امسال نیز با سناریوی قبلی دنبال می شود.


وی ادامه داد: تلاش برای افزایش 100 درصدی قیمت بلیط اتوبوس بین شهری در حالی صورت می گیرد که در ماه های پیش هم افزایش 20 درصدی بلیط اتفاق افتاد والآن با توجیه خالی برگشتن اتوبوس در مسیر برگشت از مهران دوباره افزایش قیمت خواهیم داشت.


این مسئول همچنین گفت: افزایش اینچنینی قیمت که به بهانه استقبال مردم از سفر به کربلا و مرز صورت می گیرد صدمات قابل توجهی برای سیستم حمل و نقل کشور دارد، بطوریکه باعث بدبینی مردم نسبت به ناوگان اتوبوسرانی بین شهری شده و میزان استفاده از اتوبوس های شهری را در سایر ایام کاهش می دهد.


پیگیری های خبرنگار شهر فردا نشان می دهد قیمت اتوبوس برای یک سرنشین تهرانی به مقصد مهران با صندلی معمولی هم اکنون 42 هزار تومان است که بعد از افزایش 100 درصدی به 84 هزار تومان خواهد رسید این فزایش برای صندلی اتوبوس های vip از 68 هزارتومان فعلی به 136 هزار تومان خواهد رسید که از قدرت خرید بسیاری از اقشار خارج است.


بررسی ها نشان می دهد سال گذشته پیرو افزایش قیمت کارگروهی در وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی زائران حسینی بوجود آمد اما در نهایت مکانیزمی برای کنترل قیمت بلیط طراحی نشد.


بر اساس این نقل از در جلسه ای که اخیراً انجمن های حمل و نقل مسافری جاده ای با رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاد ه ای داشتند، طبق اعلام رؤسای تشکل های صنفی حمل و نقل مسافر، برای ایام اربعین حسینی بر اساس دستورالعمل های ابلاغی به آنها، نرخ حمل مسافر از مرزها به منظور جبران تردد یکسر خالی پیشنهاد داده شد بدین مضمون که کرایه اتوبوس ها ، به میزان سرجمع نرخ رفت و برگشت و با اندکی فراتر از آن باشد که با موافقت سازمان راهداری اعمال می شود.


در جلسه ای که اخیراً انجمن های حمل و نقل مسافری جاده ای با رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاد ه ای داشتند، مصوب شد رقم ثابت نرخ به شکل مناسب اعلام و در تابلوهای اطلاع رسانی در توقفگاه های پیش بینی شده برای توقف اتوبوس های آماده جابه جایی زائران در مرزها، نصب شود ضمن آنکه انجمن ها و تشکل ها نیز بر حسن اجرای آن، نظارت کامل داشته باشند .


در همین جلسه همچنین رؤسای تشکل های صنفی حمل و نقل مسافر با استناد به تجارب اربعین سال گذشته، خواستار تمهیداتی برای پیش بینی راننده کمکی و مساعدت و همکاری لازم از سوی پلیس راه و ساماندهی حالت ترافیک راه ها برای انتقال سریع زائران به شهرها شدند.


از دیگر جزئیات این جلسه و تصویب نرخ کرایه اتوبوس های برای ایام اربعین از دفتر حمل مسافر سازمان راهداری به جایی نرسید و مدیران این مجموعه اعلام کردند که درباره نرخ های بلیط اتوبوس برای ایام اربعین صحبت نمی کنند و این موضوع در حیطه اختیارات مدیرکل روابط عمومی وزارت کشور است.


بر اساس نقل از این سایت خبری، یکی از وظایف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل جاده ای، نظارت بر نرخ های بلیط ناوگان جاده ای و پیشگیری از ایجاد بازار سیاه بلیط است؛ قطعاً در بازار رقابتی نرخ های بلیط سقف و کف خواهد داشت و کمپانی ها اجازه ندارند بلیط را با نرخ خارج از سقف تعیین شده به مسافران بفروشند و نظارت در این حوزه بر عهده سازمان راهداری است.


به هر حال نرخ های بلیط اتوبوس برای ایام اربعین در راستای جبران تردد یکسر خالی افزایش یافت و افزایش آن طبق فرمول: نرخ بلیط رفت + نرخ بلیط برگشت + درصدی افزایش، انجام شده است.


از ابتدای آبان ماه شبا مجوز سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، نرخ بلیط اتوبوس به مقاصد استان های ایلام و خوزستان بیش از دو برابر می شود، طبق معمول و نظیر دیگر ایام پیک (نوروز) این اقدام به علت تردد یک سر خالی اتوبوس ها انجام می شود و بعد از اربعین حسینی قیمت ها به نرخ های قبلی بازمی گردد.


امیدواریم با نظارت های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کمپانی ها و رانندگان با افزایش منطقی نرخ بلیط و پیشگیری از سوءاستفاده مالی از زائران اباعبدالله، خدمات مناسبی را در این ایام به زائران ارائه دهند.


از تماشاگران حاشیه ساز استقلال تا قیمت نجومی بلیط دربی در فضای مجازی فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp