طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

اقتصادیدر خواست اتاق بازرگانی برای شفافیت و گردش عادلانه اطلاعات اقتصادی
اتاق بازرگانی در تب و تاب انتخابات

هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران امروز با صدور بیانیه ای خواستار اجرای قوانین موجه شفافیت اقتصادی و گردش ازاد و عادلانه اطلاعات اقتصادی در کشور شدند.

وزارت اقتصادودارایی, اتاق بازرگانی ایران, هیات نمایندگان, خواست اتاق بازرگانی شفافیت گردش عادلانه اطلاعات اقتصادی

وزارت اقتصادودارایی, اتاق بازرگانی ایران, هیات نمایندگان, گردش عادلانه اطلاعات اقتصادی
به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، متن کامل بیانیه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که امروز در حاشیه هفدهمین جلسه هیئت نمایندگان دوره هشتم اتاق ایران قرائت شد،به این شرح است:


اقتصاد کشور سال ها از رقابت ناعادلانه به علت فقدان گردش آزاد اطلاعات از سویی و آشکار نشدن سوء مدیریت ها و ناکارآمدی ها به علت فقدان ساز و کار ایجاد شفافیت در قوانین کشور از سوی دیگر رنج برده است. اکنون اما ایجاد شفافیت هم به واسطه قوانین مورد اشاره که در چند سال اخیر از تصویب مجلس محترم شورای اسلامی گذشته است و هم به علت نیاز بیش از پیش به چنین ساز و کارهایی برای بازاریابی و گسترش تعاملات اقتصادی با جهان بر پایه برجام، به ضرورتی انکارناپذیر بدل گشته است.


بدون شک یکی از مهمترین این ضرورت ها، انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در امور مالی کمپانی ها و بنگاه های اقتصادی متعلق به سازمان ها و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع ماده ۵ قانون محاسبات عمومی، کلیه صندوق های بازنشستگی کشور، نهادهای انقلاب اسلامی، نهادها و سازمان های وقفی و بقاع متبرکه و سازمان ها و مؤسسات خیریه کشور است که شاه بیت قوانین فوق الذکر می باشد.


در راستای حصول به این ضرورت مهم، مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۸ ابتدا قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را به تصویب رسانید، هر چند که آئین نامه های این قانون با تأخیری چند ساله اخیراً به تصویب دولت رسیده است. سبعد در ادامه، در تیرماه سال ۱۳۹۳ قانون اصلاح مواد ۱، ۶ و ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ به تصویب مجلس رسید اما متأسفانه به علت کم توجهی سازمان ها و کمپانی های مشمول قانون و نبود ضمانت اجرایی لازم، قانون مزبور به مورد اجرا گذاشته نشد. در شهریور ماه امسال این عزم مجلس بار دیگر با تصویب قانون اصلاح مواد ۳، ۶ و ۲۴ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به صورت جدی تر و کامل تری به منصه ظهور گذاشته شد و ابلاغ سریع آن توسط رئیس جمهور نیز نشانه اهتمام دولت به اجرای قانون بود.


در این راستا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز ضمن استقبال از این اقدام تاریخی، به نمایندگی از بخش خصوصی کشور ضمن درخواست اجرای سریع، صحیح و کامل قوانین فوق الذکر، برخی از تکالیف، دستگاه ها و سازمان ها را به موجب قوانین صدرالاشاره به شرح زیر یادآوری و به عنوان مطالبه عمومی و همگانی بخش خصوصی بر جدیت و سرعت در اجرای آنها تأکید می گذارد:


۱ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار کشور موظفند در اسرع وقت به انتشار عمومی اسامی کمپانی ها و سازمان های مشمول این قوانین اقدام کنند و کمپانی هایی که نسبت به شفاف سازی عملکرد خویش اقدام نکرده اند را نیز مشخص نمایند.


۲ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارد حساب کمپانی هایی را که از انجام وظایف خود در شفاف سازی و افشای اطلاعات به موجب این قانون استنکاف کرده اند، مسدود نمایند.


۳ـ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است برابر قانون از ثبت تغییرات کمپانی های مشمول این قوانین که فاقد مجوز از سازمان بورس باشند، پیشگیری کند.


۴ـ در این راستا شایسته است سازمان بازرسی کل کشور و سایر دستگاه های نظارتی تدابیر لازم جهت برخورد با مدیران کمپانی هایی که از اجرای کامل و صحیح این قانون سر باز می زنند، اتخاذ نمایند و نقل از آن را جهت اطلاع و امکان پایش اجرای قانون منتشر کنند.


در پایان اتاق ایران مراتب تشکر و قدردانی خود را از مجلس شورای اسلامی و دولت جهت اهتمام و جدیت به این امر مهم ابراز و آن دسته از نهادها، سازمان ها و کمپانی هایی که در اجرای این قانون پیش قدم شده و به هنگام به وظایف قانونی خود عمل کرده اند، سپاسگزاری می نماید و آن را قدمی مهم در راستای ایجاد محیط سالم اقتصادی ارزیابی می کند.


هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایرانراه اندازی بانک جامع اطلاعات گردشگری در فارس
facebook google telegram twitter whatsApp