طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

علمی آموزشیموفقیت کشور در تولید الیاف بیارستانی با نانو ذرات مس
موفقیت پژوهشگران کشور در ساخت نانوحامل داروی ضد سرطان

محققان کشور موفق به ساخت پوشش های پلیمری ضد قارچ و باکتری با استفاده از نانو ذرات مس شدند که در تولید منسوجات بیمارستانی کاربرد فراوانی دارد.

پوشش های ضد قارچ و باکتری, پوشش های بیمارستانی, نانو کامپوزیت های آنتی باکتریال, موفقیت کشور تولید الیاف بیارستانی نانو ذرات مس

پوشش های ضد قارچ و باکتری, پوشش های بیمارستانی, نانو کامپوزیت های آنتی باکتریال, تولید منسوجات بیمارستانی, ساخت پوشش های پلیمری

دکتر امیررضا عباسی محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، در گفت وگو با خبرنگار حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرامون اهداف این طرح اظهار داشت: هدف از این پروژه بکارگیری نانوذرات ارزان قیمتی همچون مس به منظور تولید نانو کامپوزیت های آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد میکروب برای ساخت منسوجات بیمارستانی است.


وی در خصوص روش انجام این پروژه اضافه کرد: در ساخت این پوشش های پلیمری از روش ساده ای به نام غوطه وری پی در پی استفاده شده که در آن سطوح اولیه همچون الیاف سنتزی، طبیعی یا مصنوعی را باردار کرده و سبعد آن را وارد حمام هایی شامل یون منفی و مثبت می کنیم و به طور متوالی الیاف را در این حمام ها غوطه ور کرده و در نهایت محصول مورد نظر که نانو ذرات آنتی باکتریال است، بر روی سطح اولیه رشد می کند و خاصیت ضد میکروبی به آنها می بخشد.


عباسی بیان کرد: استفاده از این نانوذرات در ساختار نانو کامپوزیت ها با زمینه الیاف ابریشمی، علاوه بر ایجاد خاصیت ضد میکروبی به پلیمر، موجب بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی نانوکامپوزیت حاصل می شود.


وی افزود: این نانوذرات آنتی باکتریال در تمام منسوجات بیمارستانی اعم از پوشش تخت های بیمارستانی، ماسک های پزشکی، چسب زخم، کاورهای بیمارستانی و غیره کاربرد دارد.


این محقق کشور یادآور شد: با بهره گیری از نتایج این طرح، از ورود مواد گران قیمت خارجی پیشگیری می شود و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.


بازداشت تعدادی تروریست قبل از ورود به کشور / تولید تلفن ملی برای مسئولان کشوری
facebook google telegram twitter whatsApp