طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازی"به لیمو"جوان کارآفرین را میلیونر کرد !
رشد 141 درصدی ، اشغال وَ کارآفرینی دَر سازمان بهزیستی خراسان جنوبی

کریم پور با اشاره به سود آوری ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال کشت به لیمو گفت: سود آوری این محصول بیش از ۲ برابر هزینه است.

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ روستای ایدنک با 270 خانوار در پنج کیلومتری لنده واقع و شهرستان لنده با جمعیتی حدود 23 هزار نفر و 86 روستای دارای سکنه در حدود 300کیلومتری جنوب غرب یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

در این روستا محمد کریم پور با کشت گیاه دارویی "به لیمو" به اشتغال مشغول شده تا از صف بیکاران خارج شود.جوان به لیموکار روستای ایدنک در شهرستان لنده علاوه بر درآمدزایی در کشت به لیمو به الگویی موفق برای دیگر کسانی تبدیل شده که می خواهند کشت گیاهان دارویی را توسعه دهند.

محمد کریم پور، کاردان برق است که در سال 94 یک کارگاه با دریافت تسهیلات 20 میلیون تومانی از بسیج سازندگی و 17 میلیون تومان بعد انداز و یک زمین 5000 متری کار خود را با تولید به لیمو که یک گیاه دارویی معطر است شروع کرد.

وی درباره تولید گیاه به لیمو می گوید: این گیاه بومی آمریکای جنوبی بوده وبه طور طبیعی رویش آن در آرژانتین شیلی و پرو نقل از شده است و از آن جا به سایر مناطق دنیا از جمله ایران رفته است و کشت می شود و در ایران این گیاه در استان های شمالی و باغ ها کشت می شود.

کریم پور افزود: به لیمو، گیاهی است درختچه ای به ارتفاع سه الی 6 متر با برگ های ساده سرنیزه ای به طول هفت تا 10 سانتی متر، نوکدار، در قاعده گره ای و عموماً به صورت دسته های سه تایی در هر گره، به طوری که برگ های له شده این گیاه بوی خوشایند لیمو را دارد.

کارآفرینان, میلیونر شدن جوان, گیاه دارویی به لیمو,

کارآفرینان, میلیونر شدن جوان, گیاه دارویی به لیمو, کشاورزی, شهرستان لنده


وی بیان می کند: با مشورت یکی از دوستان در سال های گذشته گیاه دارویی به لیمو که درآمدزایی خوبی دارد را در روستای ایدنک برای کشت انتخاب کردم. قلمه این داروی گیاهی با همکاری دوستم از شیراز تهیه و در نیم هکتار از زمین های کشاورزی خود کشت کردم.200 میلیون ریال تسهیلات از بسیج سازندگی شهرستان لنده برای توسعه کشت گیاه به لیمو دریافت کردم.

میلیونر شدن جوان, کارآفرینان, شهرستان لنده,وی ادامه می دهد: گیاه به لیمو در سال نخست 2 بار چیده می شود و در سال های پس نیز بیش از سه بار چیدمان دارد. به طور میانگین در هر نیم هکتار 550 کیلوگرم و در طول سال 1.5 تن گیاه به لیمو در هر چیدمان برداشت می شود. کشت این گیاه سود آوری 400 تا 500 میلیون ریال برایمان به همراه داشته است و درآمد سالانه ما 45میلیون تومان است. سود آوری این محصول بیش از 2 برابر هزینه است.

کریمی بیان می کند: با توجه به کشت این محصول بیش از هشت نفر از اهالی روستای ایدنک به این کشت روی آوردند.کارشناسان جهاد کشاورزی این شهرستان در مرحله نخست بر کاشت، داشت و برداشت نظارت کامل داشتند.برای حدود 12 نفر شغل ایجاد کرده ام.علت اصلی من به سمت این محصول بیکاری بود. برای فرار از بیکاری به سمت کارآفرینی در این حرفه رفتم و اکنون از شغل خود راضی هستم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

کارآفرینی رمز توسعه اشتغال
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات