طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللرایزنی سران بریکس بر سر تقویت تعاملات تجاری و مالی در دنیا
سران تجاری دنیا از ریاست جمهوری ترامپ واهمه دارند | پُلیتیکو

در نشست سالانه بریکس، سران پنج کشور عضو پیرامون توانایی این سازمان برای تاثیرگذاری بر امور سیاسی و مالی دنیا مصاحبه می کنند.

رئیس جمهور, چین, تجاری, رایزنی سران بریکس سر تقویت تعاملات تجاری مالی جهان

رئیس جمهور, چین, تجاری, ولادیمیر پوتین, هند, بین الملل, بریکس, روسیه, اقتصادی

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه ای بی سی نیوز؛ هشتمین نشست گروه بریکس متشکل از پنج کشور روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی روز گذشته در شهر "گوا،" واقع در جنوب غربی هند، شروع و امروز به کار خود پایان می دهد.


در نشست امروز، سران گروه بریکس پیرامون توانایی این سازمان برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر در گفتگوهای سیاسی ومالی دنیا به مذاکره نشستند.


کشورهای عضو بریکس مایل هستند با استفاده از همکاری گروهی و اعمال قدرت سازمان، پلی میان خود و رقبای تجاری ایجاد کنند تا به این ترتیب شرایط رشد اقتصادی را برای 5 کشور عضو بریکس فراهم آورند.


شی جین پینگ، ولادیمیر پوتین، میشل تامر، جاکوب زوما روسای جمهور چین، روسیه و برزیل در کنار نارندرا مودی، نخست وزیر هند در هتل 5 ستاره شهر "گوا" نشست سالانه بریکس را با هدف ایجاد شرایط رشد اقتصادی برگزار کردند.


گروه بریکس میزبان نیمی از جمعیت دنیا است و با 16.6 هزار میلیارد دلار دارایی یک چهارم از اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده اند. هرکدام از اعضای بریکس درگیر چالش های سیاسی و اقتصادی خاص خود است و از دیگر اعضا انتظار مشارکت و همکاری برای از میان برداشتن آن را دارد. روسیه بر موضوع سوریه، چین بر موضوه دریای جنوبی این کشور و هند بر مبارزه با تروریسم تاکید دارد.


نفوذ اقتصادی گروه بریکس در سطح جهانی طی سال های اخیر با رکود مواجه شده است و سران پنج کشور روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی امیدوار هستند راهی برای رسیدن به رشد اقتصادی مطمئن بیابند.


در روسیه مشکل افت بهای جهانی نفت در کنار تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا به علت دخالت در بحران داخلی اوکراین، اقتصاد مسکو را آسیب پذیر کرده است.در چین کندترین شاخص رشد اقتصادی در 25 سال اخیر نقل از شده است. آفریقای جنوبی کاهش رشد اقتصادی کشور را در معرض از دست دادن رتبه اعتبار مالی قرار داده است.

برزیل با بدترین رکود اقتصادی از دهه 1930 میلادی مواجه شده و بحران سیاسی این کشور بر مشکلات اقتصادی آن دامن زده است. هند دارای سریعترین رشد اقتصادی در دنیا بوده است و رشد سالانه 7.5 درصد را به نام خود ثبت کرد؛ اما گسترش فقر در این کشور پهناور و درگیری شدید در منطقه کشمیر از عوامل مهم توقف هند در مسیر رشد بوده است.


سران بریکس امیدوارند سرمایه گذاری بیشتری در بانک جدیدالتاسیس خود با نام "بانک جدید توسعه،" که در سال 2014 افتتاح شد، انجام دهند تا به این ترتیب بودجه کافی برای انجام پروژه های زیربنایی در اختیار داشته باشند. همچنین ممکن است سران بریکس تصمیم به راه اندازی موسسه اعتبارسنجی مخصوص به خود بگیرند. به این ترتیب وابستگی خود را نسبت به سه موسسه رتبه سنجی فعلی که نقل از های خود را به سود کشورهای توسعه یافته تنظیم می کنند، قطع خواهند کرد.

کشورهای عضو بریکس پیشنهاد تاسیس یک نهاد مطالعاتی با هدف تحقیق و بررسی بسترهای مناسب سرمایه گذاری را نیز بررسی خواهند کرد.بان کی مون از سران کشورهای دنیا ناامید شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات