طاها پخش

علمی آموزشیانجام غربالگری 60 بیماری از طریق تنها یک قطره خون نوزاد
غربالگری شنوایی 87 درصد نوزادن در اردبیل

دبیر علمی کنگره بیماری های کودکان گفت: در چند ماه آینده در نوزادان تازه متولد شده به جای ۳ بیماری، ۶۰ بیماری با یک قطره خون غربالگری می شوند.


هپاتیت, تالاسمی, غربالگری نوزادان, چالش کودکان, غدد کودکان

به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛علی ربانی دبیر علمی کنگره در نشست خبری بیست و هشتمین همایش بین المللی بیماری کودکان که صبح امروز در مرکز طبی کودکان برگزار شد،گفت: در کشور انجمن های زیادی همچون تالاسمی، دیابت، هپاتیت و غیره فعالیت دارند و ما نیز باید به شناسایی چالش های کودکان بپردازیم.


ربانی گفت: یکی از وظایف مرکز طبی کودکان اعلام چالش های طب کودکان به وزارت بهداشت است که بیماری متابولیک شامل یکی از این چالش ها می شود.


وی افزود: در گذشته بیماری عفونی دلیل بیشتر مرگ و میرها بوده است ولی اکنون بیماری های ژنتیک معضل ایجاد کرده است. تشخیص دیرهنگام این بیماری ها هزینه زیادی بر کشور تحمیل می کند و مدیریت آنها را سخت می نماید.


ربانی با اعلام این خبر که در مرکز طبی کودکان در حال آماده سازی مرکز متابولیک ایران هستیم، گفت: این طرح قرار است به صورت پایلوت انجام شده و بعد از آن در کشور فراگیر شود. در این طرح با گرفتن یک قطره خون از نوزاد تازه متولد شده، 60 بیماری تشخیص داده می شود.


دبیر علمی کنگره بیماری های کودکان اضافه کرد: وزارت بهداشت علاقمند است به علت هزینه سنگین این طرح آن را با مشارکت بیمه ها و مردم انجام دهد. در طرح پایلوت مرکز متابولیک، وزارتخانه نمونه ها را انتخاب کرده و برای غربالگری به بیمارستان می فرستد.


ربانی بیان کرد: مرکز طبی کودکان جزء بیمارستان های لول 4 کشور است به همین علت در این مرکز بیماری های پیچیده تری که از بیمارستان های لول پایین تر به اینجا ارجاع داده می شوند همین موضوع سبب شده ظرفیت تخت های ما تکمیل باشد و ما پیگیری این موضوع هستیم که جایی را به عنوان شعبه دوم مرکز طبی کودکان احداث کنیم اما متاسفانه با وجود بازدیدهای متفاوت مدیران تاکنون این فرصت داده نشده است.


ربانی گفت: بیمارستان های لول 4 یعنی باید خدمات با کیفیت تر و مطلوب تری را ارائه دهند و به طور مثال نباید خدمتی که از ICU بیمارستان لول یک داده می شود با خدمت ICU بیمارستان لول 4 یکسان باشد.


اسکانی برای همراهان بیماران

در ادامه مراسمرضا شروین بدو رییس بیمارستان مرکز طبی کودکان با اشاره به نیاز ایجاد محل اسکان در بیمارستان گفت: به علت اینکه تعداد زیادی از بیماران ما شهرستانی هستند و جهت رفاه حال همراهان با همکاری شهرداری مراکزی جهت اسکان خانواده بیماران احداث شده است که البته مادران کودکان بیمار تا آخرین روز بستری در کنار فرزندانشان هستند.


رئیس بیمارستان طبی کودکان درباره اختلالات تکامل کودکان بیان کرد: تکامل طبیعی کودکان دارای اهمیت است و از نظر تکامل نیز باید پایش شوند و غربالگری بیماری کودکان نیز قبل از تولد تشخیص داده شود.


وی درباره طب نوزادان ابراز داشت: موضوع طب نوزادان از اهمیت بالایی برخوردار است و در آن سخنرانان به مباحثی درباره نوزاد سالم، بیماری های رایج نوزادان، اختلالات نوزادان نارس پرداخته می شود.


فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیان کرد: بحث درباره پزشکان عمومی و پزشکان خانواده و کودکان، تغذیه کودکان (شیر مادر) اختلالات گوارشی، تنفسی، ایمنی کودکان، جراحی اطفال، گوش و حلق و بینی، بیماری صرع، رادیولوژی کودکان، اختلالات قلبی و بیماری های مختص کودکان از محوریت های بیست و هشتمین همایش بین المللی بیماری کودکان است.


وی با اشاره به ارسال مقالات علمی و پزشکی به این همایش ابراز داشت به علت حجم عمده مقالات کمپانی کنندگان تعداد 130 عنوان از این مقالات را به صورت پوستر ارائه خواهیم داد.


بدو با بیان اینکه بیمارستان کودکان از 4 سطح تشکیل شده عنوان کرد: بیمارستان های شهر تهران سطح 1، شهرستان ها سطح 2، مراکز استان ها سطح 3 و مراکز فوق تخصصی کشور که شامل بیماران نیازمند به پیوند سلول های بنیادی و خاص هستند جزء سطح 4 قرار دارند.


وی بیان کرد: بیمارستان مرکز طبی کودکان از 115 عضو هیئت علمی تشکیل شده است که به بیماران خاص خدمات رسانی می کند و حداکثر زمان بستری بیماران در این مرکز 5 روز است.


در ادامه این نشست تهمینه ناجی مدیر پرستاری مرکز طبی کودکان با اشاره به موضوع مراقبت کودک در منزل گفت: جهت کاهش مدت بستری بیمار در بیمارستان آموزش های لازم در خصوص نگهداری بیمار در منزل به خانواده ها و بیمار ارائه می شود.


وی درباره این آموزش ها عنوان کرد: با توجه به نیاز جامعه درمان و مراقبتبیمار را از زمان بستری بیمار تا زمان بهبود به خانواده ها و خود بیمار آموزش داده می شود طوربکه آزمون و خطایی اگر قرار است انجام شود در همین مکان تصحیح شود.


وی درباره مصرف داروها بیان کرد: درباره مصارف دارو ها و عوارض ناشی از آنان به بیمار و خانواده اش آگاهی می دهیم.


وی با بیان اینکه در این همایش به بحث درمان بیمار ارائه می شود اذعان داشت: آموزش به خانواده درباره مباحث شیمی درمانی ، جراحی نوزادان و کودکان و تغذیه شیر مادر کمرنگ شده است.


مدیر پرستاری مرکز طبی کودکان ادامه داد:مرکز طبی سلول های بنیادی حدود 2 ماه در بیمارستان شکل گیری شده که بیماران زیادی جهت این سلول ها ثبت نام کرده اند.


درباره چهاردهمین همایش ملی پرستاری بیان کرد: این همایش نخستین همایش در سطح بین المللی پرستاری است که تا به امروز مورد استقبال کمپانی کنندگان خارجی قرار گرفته است.


ناجی افزود: 120 مقاله به این همایش ارسال شده که از این تعداد 90 طرح به صورت پوستر ارائه می شود.درمان بیماران مبتلا به سرطان خون از طریق سلول های بنیادی خون ساز
facebook google telegram twitter whatsApp