طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

قبل روی بیابان ها تا مرز 28 کیلومتری قم
صف کیلومتری کامیون ها در مرز گمرک پرویزخان فیلم

مدیرکل منابع آبخیزداری گفت:بیابان زایی تا مرز28کیلومتری قم رسیده است.

28کیلومتری قم-گرمسار, پیشروی, بیابان, پیش بیابان مرز کیلومتری قم

28کیلومتری قم-گرمسار, پیشروی, بیابان, مدیرکل منابع طبیعی
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از پیشروی بیابان ها تا مرز 28 کیلومتری قم خبرداد و گفت: این پیشروی، استان را دچار بحران های بیشتری می کند چراکه اکنون پهنه های ماسه ای به فاصله بیست وهشت کیلومتری بزرگراه قم گرمسار رسیده است.
سید محمدتقی سجادی در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم که در تالار امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، از بیابان زایی به عنوان سومین چالش دنیا یاد و اظهار کرد: استان قم در مجاورت دریاچه نمک 287 هکتار اراضی بیابانی دارد که بر اساس این آمار 42 درصد مساحت این استان محدوده های بیابانی یا درحال تبدیل شدن به بیابان است.

وی بهره برداری بیش از حد مجاز از مراتع و تخریب عرصه را از عوامل توسعه بیابان ها برشمرد و اضافه کرد: حوض سلطان به عنوان یکی از کانون های تولید گرد و غبار به یکی از مشکلات استان قم تبدیل شده است که باید رفع مشکلات این منطقه مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم دشت مسیله را یکی دیگر از کانون های تولید ریزگرد خواند و عنوان کرد: چرای مفرط دام ها از عوامل گسترش کانون های تولید گرد و غبار بوده که در دشت مسیله به خوبی قابل مشاهده است.

سجادی با تاکید بر اینکه ریزگردها تهدیدی برای خطوط مواصلاتی از جمله راه آهن هستند، مطرح کرد: تاسیسات گاز سراجه در محاصره طوفان های ماسه ای و گرد و غبار قرار گرفته است.

قبل بینی عبور 40 هزار زائر از مرزهای کشور
facebook google telegram twitter whatsApp