طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

مجازیآیا نفت عربستان به پایان میرسد؟
8 زخمی در اثر آتش سوزی پایانه نفتی آرامکو در عربستان

بلومبرگ با توجه به داده های نفتی عربستان پیش بینی می کند که ذخایر این کشور تا ٧٠ سال دیگر دوام خواهد داشت.

واگذاری سهام, نفت, عربستان, آیا نفت عربستان پایان میرسد

واگذاری سهام, نفت, عربستان

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ذخایر نفتی عربستان که هم اکنون ٢٦٦ میلیارد و ٥٠٠ میلیون بشکه برآورد شده است، برای ٧٠ سال دیگر کافی خواهد بود.


اقتصاد عربستان که بزرگ ترین صادرکننده نفت در دنیا به شمار می رود بیشتر متکی بر صنعت نفت است، به طوری که ٧٥ درصد از مجموع درآمدهای صادراتی این کشور را تشکیل می دهد.


عربستان به دنبال افزایش نقدینگی است تا درآمدهای دولت را که به دلیل افت قیمت های جهانی نفت، به نصف میزان سال ٢٠١٤ میلادی رسیده است، افزایش دهد.


این کشور اعلام کرده است که قصد فروش اوراق بهادار به ارزش ١٠ میلیارد دلار به صورت پنج، ١٠ و ٣٠ ساله دارد. در همین ارتباط دیدارهایی نیز با سرمایه گذاران در لندن، لس آنجلس، بوستون و نیویورک برگزار شده است که اولین آن چهارشنبه (٢١ مهر) بود.


عربستان افزون بر این می خواهد با فروش بخشی از دارایی های کمپانی نفت سعودی آرامکو، این کشور را به تدریج از وابستگی به درآمدهای نفتی برهاند.


امین ناصر، مدیر عامل سعودی آرامکو چندی پیش خبر داده بود که بخشی از سهام این کمپانی تا سال ٢٠١٨ میلادی به بخش خصوصی واگذار می شود.


کریس جانسون، از رایزنان کمپانی مشاوره «آمرلر لگال کانسلتنتز» از آلمان گفت: اعلام سطح ذخایر نفتی سعودی آرامکو اقدام مهمی است که پیش از واگذاری سهام این کمپانی مورد نیاز است.


به طور کلی کمپانی های نفتی بین المللی، اطلاعات مربوط به میزان ذخایر خود را افشا می کنند تا نشان دهند ذخایر کافی برای جایگزین کردن نفت فروخته شده دارند.


برمبنای نقل از سالانه بی پی، عربستان از لحاظ میزان ذخایر نفت، بعد از ونزوئلا رتبه دوم را در دنیا دارد.


ناصر هفته گذشته اعلام کرده بود که آرامکو اطلاعات مالی خود را برای سرمایه گذاران فاش خواهد کرد و این کمپانی اکنون در حال بررسی عرضه سهام خود در بورس کالای نیویورک، لندن و توکیو است.


سعودی آرامکو هم اکنون دارنده ٢٦١ میلیارد بشکه از مجموع ذخایر نفتی عربستان است.

منبع: میزانتا پایان سال درباره تثبیت سقف تولید به توافق میرسیم | وزیر نفت عربستان
facebook google telegram twitter whatsApp