طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

تداوم پویش ملی تبدیل کردن قلیان به گلدان
قلیان ها بِه گلدان تبدیل شُد

یکی از هتل های پنج ستاره شیراز، به پویش ملی تبدیل کردن قلیان ها به گلدان پیوست.

گلدان, شیراز, پویش, تداوم پویش ملی تبدیل قلیان گلدان

گلدان, شیراز, پویش, تبدیل قلیان, تداوم
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ دکتر علی تهمتن رئیس مرکز بهداشت شهدای گمنام شیراز گفت: اسانس های مواد معطر مورد استفاده در تنباکوهای میوه ای، دارای مواد سمی بسیار زیادی است که با توجه به آلودگی تنباکوهای مورد استفاده به فلزات سنگین مانند ارسنیک، کروم و سرب، این مواد در مجاورت ذغال و حرارت آزاد شده و موجب بروز بیماری های مزمن و خطرناک می شوند.
وی افزود: تنباکوی میوه ای به علت دارا بودن رطوبت، موجب رشد انواع قارچ ها و میکروب ها می شود که از دیگر خطرات استعمال این تنباکوها است.
علی تهمتن اضافه کرد: دود قلیان، دارای مواد سرطانزایی است که باعث بروز بیماری های قلبی عروقی، سرطان های ریه، لب، دهان، حنجره، مری، معده، کبد و روده بزرگ می شود.
کارشناس مسئول سلامت محیط استان نیز گفت: پویش ملی قلیان ها را گلدان کنیم در شرایطی در حال اجرا است که مصرف قلیان در میان جوانان و برخی خانواده ها گسترش یافته است، در همین راستا یکی از هتل های پنج ستاره شهر شیراز در راستای فرهنگسازی، به این پویش ملی پیوسته است.
سیامک شمس افزود: یکی از خطرات بزرگ استفاده از قلیان در اماکن عمومی، تهدید سلامتی اطرافیان استفاده کننده قلیان است و در صورتی که این افراد، کودکان و یا سالمندان باشند، این تهدید جدی تر می شود.
او ادامه داد: تبدیل قلیان ها به گلدان، از سوی مراکز و اماکنی که در شبانه روز پذیرای افراد زیادی به ویژه جوانان هستند، علاوه بر نهادینه کردن این فرهنگ، به مرور باعث حذف قلیان از سایر اماکن می شود.
کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شیراز هم گفت: قلیان علاوه بر دارا بودن تمام مواد سمی و سرطانزای موجود در سیگار، دارای مونوکسیدکربن بیشتری است که در صورت استفاده مادران باردار، تاثیرات بسیار نامطلوبی بر روی جنین دارد.
محمدحسین کیانفر اضافه کرد: با توجه به تغییر سنی و جنسی مصرف دخانیات در کشور، شاهد مصرف قلیان در سنین پایین و به ویژه بانوان هستیم که این موضوع به دلیل سادگی دسترسی، نداشتن قبح به ویژه در محافل خانگی و دوستانه است و در این راستا آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی و نظارت خانواده ها می توانند نقش موثری در پیشگیری از گرایش افراد به مصرف دخانیات داشته باشند.

سه شنبه های بدون خودرو، یک پویش ملی
facebook google telegram twitter whatsApp