طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
حالت مهاجران افغانستان در ایران بهتر از هرجای جهان است | عالمی بلخی
نامه پزشکان‎افغانستانی به رئیس‎جمهور ایران پیرامون پیونداعضا به مهاجران

وزیر مهاجرین افغانستان تاکید کرد: حالت مهاجران در جمهوری اسلامی ایران بهتر از هر جای دیگر دنیا است.

کشورهای اروپایی, مهاجران افغانستان, عالمی بلخی, عالمی بلخی حالت مهاجران افغانستان ایران هرجای جهان

کشورهای اروپایی, مهاجران افغانستان, عالمی بلخی, پاکستان, مهاجران اروپایی, وضعیت مهاجران در ایران

به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، روزنامه «8 صبح» روز یکشنبه افغانستان به نقل از وزیر امور مهاجرین افغانستان تیتر زده بود که «حالت مهاجران افغان در ایران وخیم تر از هرجای دنیا است.» عالمی بلخی در گفت و گویی با رد مطلب منتشر شده در این روزنامه، افزود که مشکلات مهاجران افغانستان در کشورهای اروپایی و پاکستان را در نشستی با رؤسای امور مهاجران ولایت های افغانستان تشریح کرده و گفته است که مهاجران افغانستان در کشورهای اروپایی با مشکلات زیادی از جمله خارج کردن آنان بصورت اجباری و دسترسی نداشتن به خدمات اولیه مواجهند.

وزیر امورمهاجرین افغانستان به ایرنا گفت: درجمهوری اسلامی ایران حالت مهاجران افغان بهتر ازهرجای دنیا است زیرا مهاجران که در جمهوری اسلامی ایران بطور قانونی زندگی می کنند به همه خدمات دسترسی دارند و مشغول کار و زندگی خود هستند.

وی اضافه کرد آن عده از مهاجران افغان که فاقد مدرک شناسایی در جمهوری اسلامی ایران هستند، توسط پلیس ایران دستگیر شده و به افغانستان فرستاده می شوند که شمار آنها بین 400 تا 500 نفر در روز می رسد.

بلخی همچنین ازتلاش دولت افغانستان برای حمایت ازحقوق مهاجران افغان در کشورهای اروپایی خبر داد و افزود که ما در گفت وگوهای خود با تمامی کشورهای اروپایی درصددیم که آنان را متقاعد کنیم تا مطابق قوانین و کنوانسیون های بین المللی در زمینه مهاجرت با مهاجران افغان رفتار کنند.

وزیرامور مهاجرین افغانستان گفت که آن عده از مهاجران افغان که درخواست پناهندگی آنان از سوی کشورهای اروپایی رد می شود و ناگزیر به بازگشت هستند، هزینه بازگشت آنان به عهده کشوری خواهد بود که پناهجو در آن کشور درخواست پناهندگی داده است.

وی گفت که اگر افغانستان بازگشت این دسته از پناهجویان را نپذیرد، شرایط سختی را پیش رو خواهند داشت و احتمال زندانی شدن آنان در کشورهای اروپایی وجود دارد.

بلخی تاکید کرد که دولت افغانستان نیز مسئول است تا در قبال اتباع پناهجوی خود که در کشورهای اروپایی پذیرفته نمی شوند، از آنان حمایت کند.

وزیر امور مهاجران افغان همچنین گفت که در پاکستان نیز به علت فشار و اذیت و آزار مهاجران روزانه بطور متوسط 5 هزار نفر به افغانستان بر می گردند و قرار است نشستی در آینده نزدیک در باره حل مشکلات مهاجران افغان در پاکستان با حضور نماینده«UNHCR» برگزار شود.

وی پیش از این نیز در مجلس نمایندگان افغانستان گفته بود که اگر فضا برای مهاجران افغان در پاکستان تنگ نمی شد، رقم بازگشت آنان بسیار کمتر از رقم کنونی بود.

افغانستان بیش از 7 میلیون مهاجر در کشورهای متفاوت دنیا دارد که نزدیک به 6 میلیون نفر از آنان در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می کنند.

ایران و پاکستان گفته اند که نیمی از مهاجران افغان در این کشورها بدون مجوز قانونی اقامت دارند و از دولت افغانستان خواسته اند که مانع ورود غیرقانونی مهاجران به خاک کشورهای متبوع خود شوند.

حدود یک میلیون مهاجر افغان در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا زندگی می کنند که بعد از ظهور گروهک تروریستی داعش، این کشورها قوانین سختگیرانه تری را برای مهاجران اتخاذ کرده اند و به شدت مانع ورود مهاجران به کشورهای خود می شوند.


/انتهای پیام/

فعالیت‎های هنری مهاجران افغانستانی در ایران پیشرفت داشته است
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات