طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

فرهنگی و هنریثمره ایستادگی در راه خدا و ثواب گریه برای امام حسین(ع)
دعای عرفه سراسر عشق امام حسین(ع) به خداوند است

حجت الاسلام و المسلمین جاودان در خصوص ثمرات ایستادگی در راه خدا و ثواب گریه سخنرانی کردند که متن آن را در پایین می خوانیم.

حجت الاسلام جاودان, کریه برامام حسین, محرم الحرام, ثمره ایستادگی خدا ثواب گریه امام حسینع

حجت الاسلام جاودان, کریه برامام حسین, محرم الحرام, محرم95

به نقل از خبرنگار تکیه حسینی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمین جاودان استاد اخلاق و کارشناس مسائل مذهبی در خصوص ثمرات ایستادگی در راه خدا گفت:

خداوند در قرآن می فرمایند

«إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»

وقتی قبول کردیم، باید پای آن بایستیم. اینکه گاهی ایستادگی کنیم، هم فایده ندارد. باید ایستادگی همیشگی باشد.


وی در خصوص نتیجه این ایستادگی بیان کرد: اگر پای حرفمان ایستادیم به جایی می رسیم که هیچ ترسی در هیچ وقتی برای ما نخواهد بود (لا خوف علیهم). هیچ حادثه ای در دنیا اتفاق نمی افتد که ما را بترساند.


حجت الاسلام جاودان ادامه داد: مرگ، به خودی خود ترس دارد، اما حضرت آیت الله حق شناس می فرمودند اگر ملک الموت بیاید تا من اجازه ندهم نمی تواند کاری کند. چون حدیث است که تا مؤمن راضی نشود ملک الموت نمی تواند قبض روح کند.


این کارشناس مسائل مذهبی در خصوص عبارت و لا یحزنون گفت: و لا هم یحزنون هم خیلی مهم است. خوف، برای حوادث آینده است اما حزن برای چیزی است که در گذشته داشتم و از دست داده ام. آدمی که ایستادگی کرد هیچ غصه ای نخواهد داشت. چون چیزی از دست نداده است. این آدم به امنیت می رسد. همه چیز گذشته برایش جبران شده و در آینده هم هیچ خطری برایش وجود ندارد.


آیت الله جاودان در ادامه در خصوص ثواب گریه بر امام حسین (ع) اظهار کرد:


مسمع بن عبد الملک کردین بصری گفت: امام صادق(ق) به من فرمودند «ای مسمع تو از اهل عراق هستی. آیا به زیارت قبر حسین(ع) می‏روی؟ عرض کردم: خیر، من نزد اهل بصره مردی مشهور هستم و من در امان نیستم از اینکه حال من را نزد حاکم نقل از کنند. در نتیجه او با من کاری کند که عبرت دیگران گردد.


این استاد اخلاق افزود: حضرت به من فرمودند: آیا مصائب و اذیتهایی را که بر ایشان روا داشتند، یاد میکنی؟عرض کردم: بلی. حضرت(ع) فرمودند: آیا به جزع و فزع می‏آئی؟ عرض کردم: بلی به خدا قسم و بخاطر یاد کردن مصائب آن بزرگوار چنان غمگین و حزین می‏شوم که اهل و عیالم اثر آن را در من مشاهده می‏کنند.


وی ادامه داد: حضرت فرمودند: خدا رحمت کند اشک‏های تو را. بدان حتما تو از کسانی محسوب می‏شوی که به خاطر ما جزع نموده و به واسطه سرور و فرح ما مسرور گشته و بخاطر حزن ما محزون گردیده و به جهت خوف ما خائف بوده و هنگام ایمن بودن ما در امان هستند. هنگام مرگ اجدادم را بالای سرت خواهی دید که ملک الموت سفارش تو را خواهند نمود وخواهی دید که ملک الموت از مادر مهربان به فرزندش به تو مهربان‏تر و رحیم‏تر خواهد بود. احدی به خاطر ترحم به ما و به جهت مصائبی که بر ما وارد شده گریه نمی کند مگر آنکه قبل از آمدن اشک از چشمش حق تعالی او را رحمت خواهد نمود و وقتی اشکها بر گونه‏هایش جاری گشت در صورتی که یک قطره از آنها در جهنّم بیفتد، حرارت و آتش آن را خاموش و آرام می کند که دیگر برای آن حرارتی پیدا نمی‏شود.


حجت الاسلام جاودان در پایان اضافه کرد: بدان کسی که به خاطر ما قلبش دردناک شود در روزی که موت و مرگش فرا برسد و ما را مشاهده نماید، سرور و نشاطی برایش پیدا شود که پیوسته این سرور در او بوده تا در کنار حوض بر ما وارد گردد و هنگامی که محبّ و دوست‏دار ما اهل بیت بر حوض کوثر وارد شود، سرور و فرح خاصّی در کوثر پیدا شود.خاصیت گریه بر امام حسین(ع) در کلام امام رضا(ع)
facebook google telegram twitter whatsApp