طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللآیا روسیه به تعهد خود با اوپک پایبند می ماند؟ | بلومبرگ
ایران به تعهداتش پایبند مانده است | آمریکا

پایگاه اینترنتی بلومبرگ در مطلبی به بررسی سابقه همکاری و بدعهدی روسیه با اوپک پرداخت.

توافق الجزایر, بهای نفت, روسیه, بلومبرگ آیا روسیه تعهد اوپک پایبند ماند

توافق الجزایر, بهای نفت, روسیه, تعهد به اوپک, فریز نفتی
به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی بلومبرگ در مطلبی نوشت: روسیه، بزرگ ترین صادرکننده نفت دنیا به حمایت از توافق اوپک برای کاهش تولید نه تنها سروصدای زیادی به پا کرد بلکه استارت افزایش بهای نفت را زد. توافق اعضای اوپک در نشست غیررسمی الجزایر بدون حمایت روسیه فاقد اعتبار بود. این در حالی است که ولادیمیر پوتین در نشست روز دوشنبه در استانبول برای سرعت بخشیدن به برقراری توازن در روند عرضه و تقاضای جهانی نفت، همکاری خود را با اجرای طرح فریز نفتی و یا کاهش تولید اعلام کرد.

بعد از اعلام نتیجه نشست الجزایر مبنی بر کاهش تولید نفت، بهای طلای سیاه 14 درصد افزایش یافت. این در حالی بود که ایگور سچین، رئیس شرکت نفت "روس نفت" در واکنش به این توافق گفت:" چرا باید از این توافق حمایت کنیم؟! چگونه تولیدکننده 40 درصد نفت روسیه باید تولید خود را کاهش دهد؟" این در حالی بود که پوتین چهارشنبه گذشته از موضع خود عقب نشینی کرد و گفت: بیشتر کشورهای دنیا از اجرای طرح فریز نفتی بهره مند می شوند ولی در مورد کاهش تولید این چنین نیست.

روسیه همواره اجرای طرح فریز نفتی را به کاهش تولید ترجیح می داد. جای تعجب ندارد. روسیه سرمایه گذاری چندین ساله در زمینهٔ نفتی را شروع کرده است و به ثمر رسیدن آن همزمان با اجرای طرح فریز نفتی می توانست از فروش نفت ارزان پیشگیری کند. لئام دنینگ، از کارشناسان حوزه انرژی معتقد است دولت روسیه انگیزه بالایی برای خنثی کردن سقوط بهای نفت و گاز دارد و به این روش سعی دارد مسائل مالی، واحد پول روبل و ذخایر ارزی خود را کنترل کند.

با این حال، تاریخ نشان داده است اوپک نباید انتظارات زیادی از روسیه داشته باشد. در سال 2002، اعضای اوپک توافق کردند که حجم تولید روزانه سازمان را تا یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز کاهش دهند به شرطی که کشورهای غیر عضو نیز در مجموع 500 هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهند. مسکو متعهد با حمایت از این توافق شد ولی در نیمه اول سال 2002 و بعد از این توافق، حجم صادرات روسیه دو درصد افزایش یافت که حاکی از بدعهدی روس ها بود.

حضور روسیه در بازار نفت یکی از بزرگ ترین و شاید مهم ترین عامل در رشد سریع بهای نفت است. با این حال، اوپک زمانی می تواند نسبت به پشتیبانی روسیه مطمئن باشد که این حمایت فراتر از کلمات و در قالب عمل باشد.

جاش ارنست روسیه را به پایبند نبودن به تعهدات آتش بس سوریه متهم کرد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات