طاها پخش

تالاب هایی که کانال شد
بازدید از پروژه احداث کانال درمنطقه حفاظت شده تالاب نوروزلوی

طبق پیشنهاد به کمیسیون تلفیق مبنی بر اینکه سالانه 60 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها در اختیار سازمان محیط زیست قرار بگیرد ،متاسفانه این امر در بودجه 95 این موضوع مهم مطرح نشد.

خوزستان, کمیسیون, 60میلیارد, تالاب کانال

خوزستان, کمیسیون, 60میلیارد, تالاب, ریزگردها, لایحه, رودخانه ها

به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت :به موجب قانون حفظ حیات تالاب ها و رودخانه های کشور حق آبه تالاب ها تعیین می شوند که این اقدام به منظور تسهیل در امر کشاورزی و پیشگیری از انتقال آب است.


عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جلسه ای بین نمایندگان خوزستان با رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیران سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد که در این جلسه قرار شد موضوع مقابله با ریزگردها در دستور جدی دولت قرار بگیرد و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز قول دادند که مسائل بیان شده در برنامه توسعه ششم رعایت شود.


وی با شاره به حالت اسفبار تالاب های خوزستان افزود: تالاب های خوزستان به کانال تبدیل شده اند و دولت در این زمینه با سستی عمل کرده است. در بودجه سال 93-94 ما در کمیسیون تلفیق پیشنهادی دادیم که سالانه 60 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها در اختیار سازمان محیط زیست قرار بگیرد اما در بودجه 95 درلایحه پیشنهادی این موضوع مهم مطرح نشد و زمانی که نمایندگان خوزستان این موضوع را مطرح کردند دولت بر خلاف نظر نمایندگان با این اقدام مخالفت کرد.


نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی به قانون تالاب ها در راستای حفظ حیات محیط زیست اشاره کرد و افزود: براساس قانون حفظ حیات تالاب ها و رودخانه های کشور که تقریبا شامل کل رودخانه کارون نیز می شود هرگونه توسعه عمرانی باید با حفظ حیات تالاب ها و رودخانه ها انجام شود و به موجب این قانون عملکرد برخی از کمپانی ها مانند نفت در تالاب هورالعظیم را با محدودیت های جدی رو به رو می کند.


وی تصریح کرد: به موجب قانون حفظ حیات تالاب ها و رودخانه های کشور حق آبه تالاب ها تعیین می شوند که این اقدام به منظور تسهیل در امر کشاورزی و پیشگیری از انتقال آب است.


پاپی زاده افزود: در برنامه توسعه ششم به بحث تالاب ها و رودخانه های کشور عمده پرداخته نشده است اما به منظور توسعه محیط زیست استان در کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاداتی از قبیل لزوم تامین حق آبه زیست محیطی، صرفه جویی در مصرف آب و روشن شدن موضوع انتقال آب تایید و برای تصویب به کمیسیون تلفیق ارائه داده شد.عکس های خیابان های بدون کانال در آبادان فیلم و
facebook google telegram twitter whatsApp