طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیکاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش تقاضا را رقم زد
کاهش نرخ سود اوراق مسکن در دستور کار / نرخ سود تسهیلات مسکن تک رقمی شد

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت:با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و افزایش تسهیلات، تحرک برای خرید واحد های کوچک از سوی دهک های متوسط و ضعیف بیشتر شده است.

اقتصادی, قیمت مسکن, مشاور املاک, نرخ سود تسهیلات تقاضا رقم زد

اقتصادی, قیمت مسکن, مشاور املاک, عرضه و تقاضا, بازار مسکن, کاهش تسهیلات

حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در مصاحبه با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تاثیر کاهش نرخ تسهیلات بانکی بر تقاضا اظهار داشت: با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و افزایش تسهیلات، تحرک برای خرید واحد های کوچک از سوی دهک های متوسط و ضعیف بیشتر شده است.


وی افزود: با توجه به افزایش تقاضا برای خرید واحد های کوچک، سازندگان درجهت تولید واحد های کوچک اقدامات موثری انجام دادند که این امر می تواند رونق بازار مسکن را به همراه داشته باشد.


عقبایی در خصوص تاثیر افزایش تسهیلات بانکی بر تقاضا گفت: با افزایش تسهیلات بانکی و قدرت خرید دهک های پایین جامعه شاهد افزایشحجم معاملات در تهران هستیم.


رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در پاسخ به این سوال که به تنهایی افزایش تهسلات و کاهش نرخ سود بانکی می تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند، اظهار کرد: گرچه این امر تاثیر مثبتی در خروج بازار مسکن از رکود دارد اما به تنهایی نمی تواند منجر به خروج بازار از رکود شود از این روبایستی راهکارهای مختلفی در جهت رونق بازار به کار گرفته شود.


وی در ادامه یادآور شد: در راهکارهای دیگر خروج مسکن از رکود می بایست دهک های ضعیف مورد توجه قرار گیرند تا شرایط برای خانه دار شدن این اقشار تسهیل شود.


*** افزایش تسهیلات مسکن گرانی به بار می آورد؟


همچنین هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار راه و شهرسازی گفت: با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن، کاهش نرخ تسهیلات بانکی تا حدودی می تواند بر رونق بازار تاثیر گذار باشد اما به تنهایی نمی تواند منجر به خروج بازار مسکن از رکود شود.


وی با بیان اینکه بازار مسکن تابع عرضه و تقاضا است، افزود: سرمایه گذاران این بخش از بازار خارج شدند از این رو ورود مجدد آنها به این عرصه نیازمند مشوق های بیشتری است تا اقشار متفاوت بتوانند نسبت به خریداری مسکن اقدام نمایند.


بهادری در پاسخ به این سوال که افزایش تسهیلات می تواند منجر به گرانی نرخ مسکن شود، بیان کرد: با توجه به متوسط قیمت آپارتمان در مقایسه با مبلغ تسهیلات بعید است که افزایش مبلغ تسهیلات بتواند گرانی به بار آورد.
بازگشت رونق به بازار با کاهش نرخ سود تسهیلات و اوراق مسکن
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات