طاها پخش

رتبه دوم مطالعه کشور ازآن خوزستان
اردبیل ، رتبه دوم ورزش های همگانی در کشور

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان ازرتبه دوم استان در مطالعه ، عضویت و ارتباط مطالعاتی خبرداد.

مطالعات, کتابخانه ها, رتبه دوم, رتبه دوم مطالعه کشور ازآن خوزستان

مطالعات, کتابخانه ها, رتبه دوم, ارتباط, عضویت, خوزستان
به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، حجت الاسلام سید لطف الله سپهر، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: خوزستان دومین استان کشور از نظر بنا و متراژ کتابخانه است و همچنین دارای 220 کتابخانه فعال در سطح شهر و روستا است.

وی با اشاره به 175 هزار نفر عضو در کتابخانه های سطح استان، بیان داشت: خوزستان همچنین رتبه دوم را از نظر مطالعه، عضویت و ارتباط مطالعاتی با فرهنگ مطالعه کتاب را در کشور دارد که بر این اساس شرایط خوبی را نسبت به سطح کشور دارا هستیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان درباره تفکیک کتابخانه ها در استان بیان کرد: از 220کتابخانه فعال در استان 164 کتابخانه نهادی و مابقی مشارکتی بوده که از این تعداد 70 کتابخانه در روستاهای استان فعال هستند.

وی درباره میانگین منابع موجود در کتابخانه ها، عنوان داشت: در حال حاضر برای هر 100 نفر بیش از 54 جلد کتاب در سطح استان وجود دارد.

سپهر درمورد فرهنگ نذر کتاب در سال های اخیر، گفت: سال گذشته استقبال خوبی در زمینه نذر فرهنگی کتاب صورت گرفت اما این فرهنگ فراگیر نشده بنابراین برای گسترش این فرهنگ نیازمند همکاری رسانه ها و صداوسیما با هدف تولید برنامه هایی در زمینه اهدا و تقویت منابع کتابخانه ها هستیم.

وی افزود: برخی مولفان همکاری لازم را در این زمینه دارند به طوری که به تعداد کتابخانه های موجود در استان نسخه ای از کتب خود را اهدا می کنند. مسئولان در شهرهای بهبهان، اندیکا و ماهشهر برای تقویت منابع کتابخانه ها همکاری خوبی داشته اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با بیان اینکه نمایشگاه معرفی کتاب برگزار می شود، ادامه داد: مشکل منابع در کتابخانه ها را نداریم و سالانه بیش از 10 هزار کتاب از نهاد کتابخانه ها و ماهانه 50 تا 100 جلد کتاب وارد کتابخانه ها می شود.

سپهر با اشاره به برنامه های کتابخانه ها بیان کرد: سال گذشته بیش از 400 جلسه نقد وبررسی و معرفی کتاب در شهرستان ها برگزار شد و این برنامه جز برنامه های زمان بندی شده کتابخانه ها است و سعی ما بر این است امسال تعداد این جلسات بیشتر شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: با وجود اینکه در سطح کتابخانه های استان فضای کافی برای سرویس دهی به بیش از یک میلیون نفر وجود دارد اما تنها یک هزار نفر را پوشش می دهیم و در حال حاضر عرضه کتاب در کتابخانه ها بیش از تقاضا است.

وی در پایان تاکید کرد: سازمان تبلیغات و رسانه ها از جمله خبرگزاری ها فعالیت کافی را در زمینه ایجاد انگیزه، تشویق جوانان برای مطالعه، معرفی نهاد و توانمندی کتابخانه ها را داشته باشند چرا که با افزایش مطالعه و دانایی، آمار بزهکاری و طلاق کاهش می یابد و فضای سالم تری در کشور ایجاد می شود.

رتبه دوم گلستان در پرداخت تسهیلات بانکی در کشور
facebook google telegram twitter whatsApp