طاها پخش

علمی آموزشیپاهایتان را روی هم نگذارید!

یک متخصص زنان و زایمان گفت: ایستادن طولانی مدت و پا روی پا انداختن در دوران بارداری موجب بروز واریس می شود.

واریس بارداری, افزایش حجم خون در بارداری, گشادشدن عروق, پاهایتان نگذارید!

واریس بارداری, افزایش حجم خون در بارداری, گشادشدن عروق, پیاده روی

فریده طاهری متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره واریس بارداری گفت: واریس پدیده ای شایع در بارداری است که افزایش حجم خون در بارداری و فشار رحم باردار بر عروق لگن و شکم مانع برگشت خون از رگ های پا به قلب می شود و این عدم بازگشت خون و تجمع آن در اندام تحتانی احتمال خطر واریس پا را در بارداری افزایش می دهد.


وی تصریح کرد: گشاد شدن عروق به علت وجود هورمون پروژسترون در خون و اضافه وزن از عوامل مستعد کننده واریس به شمار می رود و حدود یک سوم خانم‎های باردار ممکن است دچار واریس خفیف یا شدید شوند.


طاهری ادامه داد: واریس بارداری همانند خطوط کششی پوست بیشتر زمینه ارثی دارد و در سه ماهه سوم بروز می کند که ممکن است با درد و خارش همراه باشد.


این متخصص زنان و زایمان بیان کرد: لازم به ذکر است که واریس بارداری چند ماه بعد از تولد نوزاد از بین می رود هرچند در بارداری های بعدی مجددا عود خواهد کرد.


وی درباره جلوگیری از بروز واریس در مادران باردار گفت: مادران باردار برای جلوگیری بهتر است از ایستادن طولانی مدت یا نشستن در حالتی که پاها آویزان یا یک پا بر روی پای دیگر قرار دارد، خودداری کنند و روزانه در حدود دو تا سه بار دراز کشیده و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهند.


طاهری ادامه داد: قطعا باید در برنامه روزانه مادران باردار پیاده روی و ورزش های هوازی گنجانده شود.


این متخصص زنان و زایمان بیان داشت: بهتر است زنان باردار قبل از برخواستن از بستر جوراب های ضدواریس بپوشند زیرا اگر در عروق واریسی خونی لخت شود ایجاد درد کرده و زن ب اردار قطعا باید به پزشک مر اجعه نماید.


وی توصیه کرد: بهتر است ماردان باردار از نیمه بارداری خود به پهلوی چپ خوابیده و از کفش های پاشنه کوتاه استفاده کنند.


facebook google telegram twitter whatsApp