طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیمغز خانوم در هر ماه، با چرخه قاعدگی تغییر می کند!
تغییر ماهیت جنگ

محققان با انجام یک پژوهش جدید بر روی مغز زنان دریافتند که مغز آنها در هر ماه، در هماهنگی با چرخه قاعدگی تغییر می کند.

مغز زنان, تغییرات استروژن, رشد مغز, مغز زنان ماه چرخه قاعدگی تغییر کند!

مغز زنان, تغییرات استروژن, رشد مغز, هیپوکامپ, چرخه قاعدگی
به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یک پژوهش که تنها بر روی یک زن و در دو دوره قاعدگی وی انجام شده نشان می دهد که زنان ماهانه و در طول چرخه قاعدگی نوسانات هورمونی را تجربه می کنند که این تغییرات در سطوح استروژن، بر روی هیپوکامپ نیز تاثیر می گذارد.

مغز زنان در دوره قاعدگی رشد می کند!

هیپوکامپ(hippocampus) قسمتی از دستگاه کناره ای (سیستم لیمبیک) مغز است که مرکز یادگیری است.این منطقه از مغز همچنین با خاطرات، خلق و خو و احساسات نیز در ارتباط است.

محققان این پژوهش به بررسی 30 زن پرداخته و سطح استروژن در خون آنها را اندازه گیری کردند.

آنها همچنین برای اندازه گیری حجم نقاط متفاوت مغز هر زن، از آنها اسکن ام .آر.آی تهیه کردند.

آنها دریافتند که همزمان با افزایش سطح استروژن، حجم هیپوکامپ نیز به آرامی تغییر می کند. آنها همچنین دریافتند که در نتیجه رشد اندازه هیپوکامپ، میزان ماده خاکستری و سفید مغز نیز افزایش می یابد.

کلودیا بارت، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشجوی دکتری در موسسه علوم شناختی ماکس پلانک آلمان اظهار کرد: این مسئله که چگونه این تغییرات ماهانه و تغییرحجم هیپوکامپ بر روی زندگی زنان تاثیر می گذارد هنوز نامشخص است اما محققان گمان می برند که این تغییرات در مغز، رفتار زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان همچنین با انجام این آزمایشات بر روی موش ها دریافتند که چرخه قاعدگی نه تنها بر روی ساختار مغز این جانداران تاثیر دارد، بلکه بر روی رفتارهای متفاوت آنها نیز تاثیر می گذارد.

به گفته این پژوهشگران، برای اینکه اثبات کنیم که این تغییرات در انسان ها نیز وجود دارد نیازمند انجام تحقیقات بیشتری هستیم.

هدف بعدی این محققان انجام آزمایشات پیشین بر روی گروه بزرگتری از زنان برای درک اثرات تغییر هیپوکامپ بر خلق و خوی انسان ها است.

محققان گفتند، هدف کلی از انجام این پژوهش بررسی رابطه بین تغییرات مشاهده شده در مغز و یک بیماری به نام اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی یا سندرم پیش از قاعدگی است.

این اختلال که دارای علائمی مانند نوسانات خلقی شدید و اضطراب است تقریبا 1 زن از هر 12 زن را تحت تاثیر قرار می دهد.

این پژوهش درScientific Reports به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا

افزایش وزن در چرخه قائدگی خانوم دائمی است؟
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات