طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیژاپن کمک به یونسکو را قطع کرد
ژاپن کمک های مالی خود را به یونسکو قطع کرد

تصمیم دولت ژاپن در امتناع از پرداخت سالانه کمک های مالی به یونسکو باعث به وجود آمدن شکاف بزرگی در بودجه عملیاتی این سازمان می شود چون این کشور 6 / 9 درصد از بودجه عملیاتی این سازمان را تامین می کند.

خبرگزاری ایسنا: تصمیم دولت ژاپن در امتناع از پرداخت سالانه کمک های مالی به یونسکو باعث به وجود آمدن شکاف بزرگی در بودجه عملیاتی این سازمان می شود چون این کشور 6 / 9 درصد از بودجه عملیاتی این سازمان را تامین می کند.

 وزیر خارجه ژاپن گفته است 34 میلیون پوندی را که باید به یونسکو می داده در اعتراض به اسناد و مدارک مربوط به قتل عام نانجینگ در خلال جنگ میان چین و ژاپن در 1937 دیگر پرداخت نمی کند.

فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن این مساله را تایید کرد که توکیو در سال جاری میلادی این کمک مالی را به یونسکو نمی پردازد اما ارتباط مستقیم آن را با مساله کشتار نانجینگ که همچنان باعث تنش های دیپلماتیک میان توکیو و پکن است، رد کرد.

سال گذشته که یونسکو با درخواست پکن در ثبت اسناد مورد مناقشه چین درباره قتل عام نانجینگ در خلال جنگ میان چین و ژاپن موافقت کرد؛ ژاپن بعنوان بزرگترین کمک کننده مالی یونسکو هشدار داد که ممکن است دیگر به این سازمان کمک نکند کشتار نانجینگ مربوط به سال  1937 و بعد از سقوط شهر نانجینگ و اشغال آن توسط ژاپنی هاست. ژاپن گفته که یونسکو به صورت یکطرفه این تصمیم را در ثبت این اسناد گرفته است.

این اسناد در فهرست برنامه "یادگار جهانی" یونسکو قرار گرفته و همین امر باعث خشم ژاپن شده است.

توکیو خواستار عدم ثبت این اسناد در این برنامه شده و یونسکو را به سیاسی کردن این مساله متهم کرده است.

ارتش سلطنتی ژاپن در دهه 30 میلادی به چین حمله کرده و دو کشور جنگی تمام عیار از 1937 داشتند تا اینکه ژاپن در جنگ دوم جهانی در 1945 شکست خورد.

چین می گوید 300 هزار تن در این یورش شش هفته ای کشته شدند و مورد تجاوز قرار گرفتند و قسمت اعظم این شهر نابود شد.

برخی از کارشناسان خارجی تعداد کشته ها و قربانیان را کمتر از ارقامی می گویند که چین اعلام کرده و حتی نسبت به محل وقوع قتل عام هم شبهاتی وجود دارد.

پکن اعتراض ژاپن درباره تصمیم یونسکو در قرار دادن این اسناد در فهرست برنامه یادگار دنیا را رد کرده است.

برنامه یادگار جهانی در سال 1992 و با هدف حفظ میراث اسناد بشری ایجاد شده و اکنون 348 سند و آرشیو از کشورهای سراسر دنیا در آن نگهداری می شود.

فائو و ژاپن به کمک دریاچه ارومیه آمدند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات