طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادینگرانی غربی ها از سرمایه گذاری در ایران
برنامه بوش آلمان برای سرمایه گذاری گسترده در ایران

فایننشال تایمز در نقل ازی نوشت؛ دولت ایران گروه معتبری از سرمایه گذاران بین المللی را دعوت کرده است تا بعد از برداشته شدن موانع تجارت میان ایران و غرب در ژانویه گذشته در این کشور سرمایه گذاری کنند.


اقتصاد ایران نامه نیوز: فایننشال تایمز در نقل ازی نوشت؛ دولت ایران گروه معتبری از سرمایه گذاران بین المللی را دعوت کرده است تا بعد از برداشته شدن موانع تجارت میان ایران و غرب در ژانویه گذشته در این کشور سرمایه گذاری کنند.

گروه سرمایه گذاری 20-20، یک گروه از سرمایه گذاران بانفوذ که بر حدود 7 تیلیارد دلار دارایی نظارت می کنند بعد از اجرایی شدن توافق تاریخی هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی درابتدای سال جاری میلادی، دعوتنامه ای را از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دریافت کردند.

جیمز دونالد، رئیس بازارهای نوظهور در مدیریت دارایی لازارد، یک کمپانی آمریکایی که بر 174 تیلیارد دلار دارایی نظارت دارد و یکی اعضای هیئت مدیریه انجمن 20-20 عنوان کرد که این دعوتنامه بیانگر تمایل دولت ایران برای جذب سرمایه گذاران بیشتر خارجی است.

توافق هسته ای شامل تعهدات ایران برای عقب نشینی در فعالیت های هسته ای در مقابل برداشته شدن تحریم هایی است که مانع از سرمایه گذاری کمپانی های خارجی در تجارت ایران بود.

دونالد در این باره می گوید: این کمپانی در این مرحله، این دعوتنامه را نپذیرفت. چرا که برنامه های گسترده جریمه دولت آمریکا علیه کمپانی های ایرانی و هر کمپانی خارجی که خواستار تجارت و تعامل اقتصادی با ایران است همچنان پابرجاست.

انتظار می رفت که توافق هسته ای ایران منجر به افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری های خارجی در دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه شود. اما تحریم های آمریکا مرتبط با مسائل غیرهسته ای ایران همچنان پابرجا هستند و توانایی شهروندان آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران را محدود می کنند.

در همین حال، بانک های غربی و مدیران مالی نیز نسبت به تعامل و همکاری با کمپانی های ایران محتاطانه عمل می کنند. کمپانی های بزرگ غربی از زمان اجرای برجام تاکنون قراردادهایی را با ایران امضا کرده اند.

یکی از مدیران غربی در این باره می گوید: ما از نزدیک تحولات ایران را دنبال می کنیم. من اخیرا آنجا بودم. دولت کنونی ایران اصلاح طلب است و به دنبال پیشرفت است. ایران به منابع مالی نیازمند است و به دنبال جذب سرمایه گذاری های خارجی است.

وی افزود: با وجود اینکه تحریم ها علیه ایران کاهش پیدا کرده اند اما همچنان موانعی وجود دارد که سرمایه گذاری در ایران سخت و دشوار می کند. ما دریافتیم که حتی اگر سرمایه گذاران بر اساس قانون اجازه سرمایه گذاری در ایران را نیز پیدا کنند بی میلی زیادی در میان بانک ها برای درگیر شدن در هرگونه معاملاتی که در معرض تفسیرات مختلف قانون قرار دارد، وجود دارد.

حسن روحانی بارها عنوان کرده است که دشواری های اقتصادی از جمله بالا بودن نرخ بیکاری در حدود 26 درصد بدون سرمایه گذاری خارجی قابل حل نیست.

استقبال ایران از سرمایه گذاری چین در حوزه های نفت و گاز
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات