طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیاعلام نتایج سرشماری حیات وحش در ایران
سرشماری حیات وحش فارس بوسیله پهپاد

بر اساس اظهارات مسئول اجرایی سرشماری حیات وحش، مقایسه سرشماری حیات وحش در سال ۹۴ با سال های گذشته، افزایش جمعیت آهو، قوچ و میش و کاهش جمعیت کل و بز در کشور را نشان می دهد که این کاهش احتمالا به علت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان و کاهش منابع غذایی در برخی زیستگاه ها رخ داده است.


محیط زیست خبرگزاری ایلنا: بر اساس اظهارات مسئول اجرایی سرشماری حیات وحش، مقایسه سرشماری حیات وحش در سال ۹۴ با سال های گذشته، افزایش جمعیت آهو، قوچ و میش و کاهش جمعیت کل و بز در کشور را نشان می دهد که این کاهش احتمالا به علت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان و کاهش منابع غذایی در برخی زیستگاه ها رخ داده است.

معصومه صفایی در مورد سرشماری حیات وحش در کشور در سال ۹۴ و نتایج آن که اخیرا مشخص شده است، گفت: این آماربرداری هر سال در کشور انجام می شد، اما هیچگاه به دقت و گستره ایی که این بار انجام شد، نبوده است.

وی ادامه داد: در گذشته هیچ گاه به تفکیک جنس و سن، گونه ها مشخص نمی شدند و گستره سرشماری نیز همانند امسال نبود، برای نمونه در سال های گذشته اگر ۳۰ منطقه حفاظت شده در یک استان قرار داشت؛ ۱۵ منطقه را سرشماری می کردند و ۱۵ منطقه را برای سرشماری سال پس می گذاشتند، اما این دوره این گونه نبود.

صفایی اظهار کرد: در این دوره سرشماری همزمان با فصل جفت گیری که بهترین زمان برای سرشماری گونه های شاخص یعنی گونه های چهارپا (کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر) است به صورت همزمان انجام شد و مانند سالهای گذشته نبود که برآورد جمعیتی انجام دهند؛ یعنی برخی نقاط را بشمارند و نسبت های به دست آمده را به باقی زیستگاه ها تعمیم دهند، بلکه سال ۹۴ دقیقا سرشماری در تمامی نقاط صورت گرفت.

وی توضیح داد: فصل جفت گیری را برای سرشماری انتخاب کردیم، زیرا گونه هایی که قصد سرشماری آن ها را داشتیم، در فصل جفت گیری که اصطلاحا به آن فصل کل مستی یا قوچ مستی می گویند، همه گروه های آن ها یعنی بالغ ها، نابالغ ها، ماده ها، نر ها و نرهای تروفه در یک گله بزرگ در کنار هم جمع می شوند و به علت اینکه فصل جفت گیری است؛ خیلی هشیار نیستند، بنابراین راحت تر می شود به آن ها نزدیک شد و شمارش را انجام داد.

این کار شناس مسئول صید و شکارسازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این سرشماری توسط محیطبانان و همیاران آن ها انجام شد، توضیح داد: همیاران محیط بانان جوامع بومی، شکارچیان، دانشجو ها و تشکل های مردم نهاد بودند که در مسیر ها به صورت تیم های ۵ نفره برای سرشماری حضور داشتند. این سرشماری در ۳۱ استان به صورت کامل و جامع انجام شد و از آنجا که همیشه خطا وجود دارد و همه زیستگاه ها در نقاط تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیستند؛ می توانیم بگوییم ۸۵ تا ۹۰ % زیستگاه ها را پوشش دادیم.

مسئول اجرایی سرشماری حیات وحش با بیان اینکه آمار بدست آمده در سال ۹۴ وجود ۷۲۹۷۱ راس قوچ میش، ۵۱۸۰۳ راس کل و بز، ۱۷۵۱۷ راس آهو و ۲۲۸۹ راس جبیر را نشان می دهد، اظهار کرد: امسال سرشماری سال ۹۴ را آسیب شناسی کردیم و در سال جاری نیز این سرشماری را مانند سال گذشته عینا انجام خواهیم داد.

صفایی در پاسخ به اینکه آمار سال ۹۴ چه تفاوتی را در جمعیت حیات وحش به نسبت سال های گذشته نشان می دهد؟ گفت: آمارهای سال گذشته خیلی قابل اتکا نیست که بتوانیم مقایسه مناسبی داشته باشیم، اما مشخصا در مورد قوچ و میش ها حدود ۱۰ درصد و همچنین در جمعیت آهو ها نیز افزایش داشتیم، اما جمعیت کل و بز کاهش داشته که احتمالا به خاطر تلفات ناشی از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در میان آن ها بوده است.

وی افزود: همچنین تا حدودی افت جمعیت در برخی زیستگاه ها مانند ۷۰ قله که تلفات شدید ناشی از طاعون داشت، قابل مشاهده است. همچنین در پارک ملی سیاهکوه نیز کاهش جمعیت داشتیم، زیرا به علت افت منابع غذایی و خشکسالی تعدادی کل و بز تلف شدند.

نتایج انتخابات شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان اعلام شد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات