طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیامحای 17 تن عسل و 620 تن برنج تقلبی
امحای بیش از 3تن ماده غذایی فاسد در خرم آباد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه سال گذشته 17 تن عسل تقلبی در استان امحا شد، افزود: در تولید این عسل ها زنبور عسل نقشی نداشته و با استفاده از برخی مواد افزودنی غیرمجاز عسل نامناسبی تولید و روانه بازار می شد.


عسل, برنج تقلبی

خبرگزاری فارس: سید حجت خلیل اللهی عصر امروز در گرامیداشت روز جهانی غذا در نشست مطبوعاتی با جمعی از اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: سالانه 11 هزار نمونه برداری از مواد غذایی در استان اردبیل انجام می شود که 50 هزار مورد آزمایش نیز در این باب به انجام می رسد.

وی تصریح کرد: ما موفق شدیم با هزینه کرد یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار تجهیزات آزمایشگاهی را در دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل همسطح با سایر استان ها به حالت مناسبی ارتقا دهیم تا در بحث نمونه برداری و آزمایش مواد غذایی با تنگناها و مشکلاتی روبه رو نشویم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه سالانه در این استان 11 هزار نمونه برداری از مواد غذایی انجام شده که 50 هزار مورد آن تحت آزمایش دقیق قرار می گیرد، گفت: این اقدامات با پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی انجام می شود.

خلیل اللهی با بیان اینکه سال گذشته 17 تن عسل تقلبی در استان اردبیل کشف و امحا شد، افزود: در تولید این عسل ها زنبور عسل نقشی نداشته و با استفاده از برخی مواد افزودنی غیرمجاز عسل نامناسبی تولید و روانه بازار مصرف می شد که ما جلوی این کار را گرفتیم.

وی در مورد توزیع برنج های تاریخ مصرف گذشته هندی و کشف 200 هزار تن برنج از این نوع در کشور بیان کرد: در استان اردبیل نیز 620 تن برنج هندی تاریخ مصرف گذشته کشف شد و ما 23 استان اول کشور بودیم که با همکاری تعزیرات موفق به کشف برنج های تاریخ مصرف گذشته در این استان شدیم.

خلیل اللهی با بیان اینکه در برخی از استان ها با همکاری دامپزشکی مجوز مصرف دامی به این برنج ها داده نشد، اضافه کرد: جذاب است در برخی از استان ها حکم به مصرف صنعتی برنج های تقلبی داده شد اما ما اجازه ندادیم تا این برنج ها وارد چرخه مصرف صنعتی شود.

کشف 10 کامیون نوشمک و یخمک غیراستاندارد در اردبیل

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از کشف 10 کامیون 10 تنی شامل نوشمک، یخمک و کامک که به صورت غیراستاندارد تولید و در آستانه مصرف قرار گرفته بودند، خبر داد و اظهار کرد: با همکاری دستگاه قضا پرونده ای تشکیل و فرد خاطی نیز بازداشت و به رغم بسیاری از تهدیدها و فشارها راهی زندان شد.

وی به مشکل ساختاری در کشور برای موازی کاری ها در حوزه غذا و دارو اشاره کرد و ادامه داد: در بسیاری از کشورها سازمان غذا و دارو مستقل و زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت می کند در حالی که در کشور ما به علت موازی کاری ها نقش سازمان غذا و دارو کاملاً مشهود و مشخص نیست.

خلیل اللهی با بیان اینکه به عنوان نمونه در مورد نان بیش از هشت سازمان و اداره کل از فرمانداری گرفته تا غله، بهداشت و بازرگانی متولی گری می کنند، تصریح کرد: در حوزه نان یک مسؤول و متولی خاصی وجود ندارد که در مورد کیفیت پایین نان برای شهروندان پاسخگو باشد در حالی که انتظار می رود مسؤولیت به یک نهاد خاص واگذار شود تا با کنترل کمی و کیفی زمینه پاسخگویی فراهم آید.

وی با بیان اینکه قصور و کوتاهی در این زمینه و به گردن نگرفتن بسیاری از خطاها آزاردهنده است، گفت: انتظار می رود سیاست گذاری ها به سمتی برود تا با استقلال سازمان غذا و دارو مسؤولیت همه این کارها در تأمین امنیت جامعه به سازمان غذا و دارو سپرده شود.

خلیل اللهی با بیان اینکه در سال های اخیر دلیل بسیاری از مرگ و میرها به نسبت گذشته که اغلب بیماری های واگیر و عفونی دلیل آن بوده، تغییر پیدا کرده است، افزود: در حال حاضر دلیل بسیاری از مرگ و میرها بیماری های غیر واگیر است به طوری که در سرسلسله این بیماری ها بیماری های قلبی، مغزی، عروقی و سرطان ها سه عامل مهم مرگ و میر در کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه باید مقوله ایمنی و امنیت غذایی مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: این دو مقوله که سالم بودن و امنیت غذایی را رقم می زند، بسیار مهم است به طوری که در کشورمان سالانه 90 هزار نفر با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کنند که 55 هزار نفر از آنها به علت این بیماری جان خود را از دست می دهند.

خلیل اللهی با بیان اینکه از لحاظ اقتصادی مرگ ناشی از سرطان هشت هزار میلیارد تومان هزینه را به افراد جامعه تحمیل می کند، اضافه کرد: پیش بینی شده در 20 سال آینده رشد 80 تا 100 درصدی بیماری های سرطان و سیر صعودی وحشتناک آن مردم جهان را گرفتار کند.

تغذیه نامناسب دلیل بسیاری از مرگ و میرها

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تغذیه نامناسب ایرانی ها به ویژه استفاده از غذاهای فست فودی و همچنین نگهداری نامناسب غذا در یخچال و فریزر اشاره کرد و گفت: کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات عامل بروز بسیاری از سرطان هاست که متأسفانه همچنان در تولید محصولات کشاورزی ما از این کودها و سموم شیمیایی و سرطان زا استفاده می کنیم در حالی که در جهان بساط آنها برچیده شده است.

خلیل اللهی به کمبود ویتامین D در کشور در بین آقایان و خانم ها اشاره کرد و افزود: به علت عدم بهره مندی از نور خورشید، کمبود ویتامین D زمینه بروز برخی از بیماری ها نظیر ام.اس، کوتاهی وزن و قد و بروز بسیاری از بیماری هاست که باید به نحوی سعی کنیم تا این خطرات و آسیب ها را به حداقل برسانیم.

وی ضرورت استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه را به هموطنان توصیه کرد و ادامه داد: کشور ما همچنان با معضل قاچاق و ورود کالاها و موادی روبه روست که ارزیابی های درست بهداشتی بر روی آنها انجام نمی شود به طوری که سالانه میلیاردها تومان خسارت را به کشور وارد می کند در حالی که جذاب است بسیاری از این کالاهای قاچاق از مبادی رسمی انجام می شود.

کشف 190 تن برنج قاچاق دَر هندیجان
برچسب ها: ,
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات