طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

فرهنگی و هنریهیچ مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه ام
کوارآلف حق ترک منچسترسیتی را ندارد

بی پروایی و صراحت از قابلیت های بارز محمدحسین فرحبخش است. به علت فعالیت مستمر این تهیه کننده، کسی نمی تواند منکر تاثیرگذاری و جریان سازی او در سینمای ایران شود، اما این همه ماجرا نیست. فرحبخش روحیه جنگنده ای دارد و به نظر می رسد همزمان با سینما، به دنبال مقابله با جریان هایی است که وجودش را به ضرر سینما می دانند.

روزنامه اعتماد - الهام نداف: بی پروایی و صراحت از قابلیت های بارز محمدحسین فرحبخش است. به علت فعالیت مستمر این تهیه کننده، کسی نمی تواند منکر تاثیرگذاری و جریان سازی او در سینمای ایران شود، اما این همه ماجرا نیست. فرحبخش روحیه جنگنده ای دارد و به نظر می رسد همزمان با سینما، به دنبال مقابله با جریان هایی است که وجودش را به ضرر سینما می دانند. با این همه او کار خودش را می کند و تا امروز بی وقفه فیلم تهیه کرده و کمتر پیش آمده تغییر رویه بدهد. گفت وگوی ما با این تهیه کننده سینما، به بهانه چهارمین تجربه کارگردانی اش بود؛ چیزی که فرحبخش خیلی درباره آن حرف نزد و ترجیح داد، بخشی از تاریخ سینمای ایران را از زاویه نگاه خودش روایت کند.

محمدحسین فرحبخش, سینمای ایران, تهیه کننده, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه

سینمای ایران, تهیه کننده, محمدحسین فرحبخش


شما در این سال ها عبارتی را تحت عنوان سینمای دولتی باب کردید و هر جا که توانستید در مذمت این مساله حرف زدید. سال ٩٢ و از زمان مدیریت آقای ایوبی در سازمان سینمایی، سینمای ایران از تولیدات دولتی فاصله گرفته است، این مدل ایده آل شماست؟


دولت در این سه سال از سینمای دولتی فاصله نگرفته، پولی ندارد که بخواهد صرف فیلمسازی کند. اگر پول داشت همچنان سینمای ایران دولتی بود. همان موقع که آقای ایوبی به سازمان سینمایی آمد، از آنجایی که با این حوزه آشنایی نداشت، به او گفتم تمام پولی که در اختیار دارید به سالن سازی بدهید.

سالن سازی مثل ساختن پارک می ماند، سالن سازی وظیفه هر حکومتی است. فیلمسازی جزو وظایف دولت ها نیست اما سالن سازی هست. سالن سازی می تواند به امنیت اجتماعی مردم کمک کند و آن را بالا ببرد. امنیت اجتماعی که بالا برود مملکت پیشرفت می کند و مردم می توانند در این فضا پیشرفت و در نهایت تفکر کنند.


سالن سازی چطور می تواند امنیت اجتماعی را بالا ببرد؟


سینما می تواند از طریق سرگرم سازی مخاطب جلوی خیلی از بزه و کارهای خلاف شرع، قانون و عرف در ایران و کشورهای جهان را بگیرد. آدمی که سینما می رود، دو ساعت مدت زمان فیلم و دو ساعت قبل و پس آن، کار خلاف انجام نمی دهد. درعین حال اگر فرهنگی تر فکر کنیم، می توانیم مردم را از پای ماهواره ها به سالن های سینمای جمهوری اسلامی بکشانیم.


در کشور خودمان خیلی ها فکر می کنند سینما به تنهایی فساد ایجاد می کند، آن وقت شما می گویید سینما می تواند جلوی بزه را بگیرد؟!


این حرف من را یاد یک سخنرانی از شهید مطهری در سال ٥٤ انداخت. آن موقع خودم پای منبرش بودم و درباره خوارج بحث شد. این آدم هایی که فکر می کنند سینما فسادآور است، دو دسته هستند، یا احمق هایی چون خوارج هستند یا بدون داشتن هیچ اعتقادی با غرض، کاری می کنند که سینما را از میان بردارند. در واقع بحث شان نبود سینما به دلایل شخصی است. البته تعداد این افراد خیلی عمده نیست و ما بیشتر با آدم هایی طرف هستیم که خوارج گونه فکر می کنند.

البته این را هم بگویم که در حال حاضر چنین تفکری کمتر وجود دارد. نه کسی می تواند سینما را از میان بردارد و نه کسی زیر بار این حرف می رود و اصلا شرایط برای بها دادن به چنین تفکری وجود ندارد. من یک چیزی به شما می گویم که مدیران سینمایی دهه ٦٠ عمده از آن سوءاستفاده می کنند. امام خمینی (ره) زمانی که در بهشت زهرا گفتند ما با سینما مخالف نیستیم و با فحشا مخالفیم، که به نظر من این جمله را با مشورت شهید مطهری گفتند، برنامه براندازی سینما برچیده شد. اما این وسط یک عده سوءاستفاده کردند از سینما لولو ساختند.

سینمای ایران, تهیه کننده, محمدحسین فرحبخش, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه


روشن بگویید منظورتان از آن یک عده چه کسانی است؟


دهه ٦٠ آقایان از سینما لولو ساختند. من کسی هستم که از سال ٦١ و قبل از آمدن این آقایان در سینما فیلم ساخته ام.


شما چرا با دوره مدیریتی این آقایان زاویه دارید؟ آمار و ارقام که موفقیت نسبی کمی و کیفی را در این دوران نشان می دهد.


اگر منظورتان کمیت است که باید بگویم ما زمان مدیریت این آقایان سالی ٥٠ فیلم بیشتر نمی ساختیم. اتفاقا تنها حسنی که آن دوره دارد، این است که تعداد فیلم های کمی ساخته می شد. اما درباره کیفیت، ما باید اول معنا کنیم که سینما چیست. من می دانم شما الان از فیلم هایی مثل هامون، ناخدا خورشید و اجاره نشین ها حرف می زنید که در همان سال ها ساخته شد. اما عرض من این است که در مدت ١١ سال مدیریت این آقایان ٨٠٠ فیلم تولید شده است.


الان دارید درباره سال های میان ٦٢ تا ٧٣ حرف می زنید؟


بله، اینها تیر ٦٢ آمدند و اردیبهشت ٧٣ رفتند. چیزی حدود ١١ سال در سینما فعالیت کردند. ١٠ سال زمان وزارت آقای خاتمی، یک سال با آقای لاریجانی و سه، چهار ماه آخر کارشان هم به وزارت آقای میرسلیم رسید. من این تاریخ ها را از حفظم. درباره کیفیت باید بگویم اگر شما بتوانید بیش از ٣٠ فیلم از میان ٨٠٠ فیلم ساخته شده نمونه بیاورید که تا پایان قابل دیدن یا سرگرم کننده باشد، من به شما مدال طلا می دهم .


نقد شما به درجه بندی های آن دوران است؟


من باید به شما بگویم که چه جنایتی در این دهه نسبت به سینما شده است. از میان ٨٠٠ فیلمی که تولید شد تنها ٥٠، ٦٠ فیلم قابل دیدن و حرف زدن است. مابقی نه تنها قابل دیدن نیست بلکه خنثی و بی خاصیت است.


یعنی شما مدعی هستید ٧٥٠ فیلم به درد نخور در آن سال ها ساخته شده است؟


بله و این فیلم ها در هیچ دسته بندی ای قرار نمی گیرد. اصلا سر و ته ندارد. شما الان فیلم های قبل از انقلاب را که می بینید، با اینکه خیلی های شان مستهجن است، اما ٩٠ درصدشان را به واسطه داستان داشتن، می شود تا انتها دید.


چند مثال از فیلم هایی که در آن دوره قابل دیدن نبودند می زنید؟


«نار و نی»، «نقش عشق»، «آن سوی مه» و الاماشاء الله که می توانم لیستش را برای تان دربیاورم. آن فیلم ها دنبال الگو بودند. مثلا فیلم «گربه آوازه خوان» که به گربه لاته معروف بود، دقیقا بر اساس «گنج قارون» ساخته شده بود اما بر اساس رفاقت از این فیلم حمایت کردند و به آن درجه کیفی الف دادند. اگر بنده این فیلم را ساخته بودم قطعا ج می گرفت.


شما در آن سال ها چند فیلم ساختید؟


١٧ فیلم.

محمدحسین فرحبخش, سینمای ایران, تهیه کننده, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه


هیچ کدام شان درجه الف نگرفت؟


درجه الف را به من نمی دادند چراکه نظرم با آنها مغایرت داشت. فیلم «غریبه» را که یک فیلم اجتماعی بود به بدترین وجه مجازات کردند و به آن درجه ج دادند.


یعنی شما می گویید این درجه بندی ها بر اساس محتوا نبوده؟


هم بر اساس جبهه گیری درباره آدم ها بود و هم محتوا. اما مدیران سینمایی آن دوران با سینمای داستانگوی قصه محور مخالف بودند. به من گفتند اگر می خواهی فیلم های دیگری مثل «غریبه» بسازی از سینما برو بیرون من نمی گذارم این کار را انجام بدهی. من ١٥ سال با آن مسوول تفاوت سن دارم با این حال همان زمان گفتم بدان من ریگ ته جویم و شما آب در جوی.


چه کسانی؟


اگر نیاز شد اسم شان را هم می گوییم.


شما رسما منکر می شوید که ما در دهه ٦٠ سینما داشتیم؟!


ببینید ما قبل از انقلاب هم فیلم های خوب داشتیم، مگر شما می توانید منکر فیلم «خشت و آیینه»، «دایره مینا»، «شب قوزی» و «گوزن»ها بشوید؟ ما اندک فیلم های خوب داشتیم اما سینمای خوب نداشتیم. ما زمانی سینمای خوب داریم که تعداد فیلم های رفوزه مان به هفت تا برسد. اما زمان مدیریت آقای انوار سه فیلم نمره ٢٠ می گرفتند و ٤٠ فیلم هم رفوزه می شدند. چون این دوستان با درام و داستان پردازی مشکل داشتند.


به نظر می رسد ناراحتی شما از درجه بندی است چون همان فیلم هایی که به عنوان نمونه های موفق در آن دوران، از آنها نام بردید درام و قصه دارند. همه ناراحتی شما از درجه بندی است؟!


مساله من فقط درجه بندی نیست. آن موقع باید سناریو تصویب می شد، سناریو از زمان مدیریت سیف الله داد به پس تصویبش برداشته شد. اگر سناریو شما یک مقدار قصه داشت، رد می شد. سناریوی همین فیلم هایی هم که درجه ج به آنها دادند، کلی تغییر کرد. همین فیلم «بگذار زندگی کنم»، شما فکر می کنید با سناریو اولیه توانست مجوز بگیرد؟!


بعد شما چطور توانستید آن سال ها بیش از ١٥ فیلم داستان دار بسازید؟


من آدمی هستم که می ایستم و می جنگم. من می دانستم اینها توخالی هستند و به همین خاطر جا نزدم. اصلا درجه بندی را به خاطر من درست کردند. اینها دیدند فیلم هایی مثل «تاراج» و «عقاب ها» فروش خوبی دارند و برای محدود کردن این فیلم ها، درجه بندی را درست کردند. درجه بندی در آن دوره یعنی «و تعز من تشاء و تذل من تشاء» بود. خدا می گوید من به هر کس می خواهم عزت و به هر کس می خواهم ذلت می دهم. اگر عقاب ها سال ٦٥ بود مطمئن باشید به آن درجه ج می دادند. می دانید مجازات داشتن درجه ج چه بود؟ فیلم «بگذار زندگی کنم» را در سینما سعدی شیراز با ١٠٠٠ صندلی اکران کردند و عین ٢١ روز که فیلم نمایش داشت، سالن پر بود. سر ٢١ روز فیلم را پایین کشیدند و فردای همان روز «آن سوی مه» را در همان سالن اکران کردند که روزانه کمتر از هفت نفر مخاطب داشت. به آقایان می گفتم پول جمهوری اسلامی و بچه پابرهنه های زاهدان را برای ساخت این فیلم ها بدهی، ظلم است. باید جواب خدا را بدهید. آقایان می گفتند هر آنچه ما می گوییم باید بسازید. مثل تلویزیون. تازه من چنین حرفی را از تلویزیون هم نمی توانم بپذیرم چون پول بیت المال است اما بالاخره پول دولت و حکم حاکم و مرگ مفاجات.

تهیه کننده, محمدحسین فرحبخش, سینمای ایران, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه


به «اجاره نشین ها» هم که الف دادند!


اینها برای رد گم کردن بود.


می خواستند به سینما ضربه بزنند؟


نه می خواستند تفکر خودشان را حاکم کنند. اینها اهداف نظام و قانون را پیاده نمی کردند. گعده ای بودند که دنبال اهداف خودشان بودند. اگر من فیلمساز در جایگاه دولتی مسوول شدم حق ندارم نگاه خودم را در سینما حاکم کنم. من باید قانون را لحاظ کنم و سیاستگذاری را هم منطبق بر قانون انجام دهم. مشخص است روش من و شما با هم مختلف است. اما وقتی مسوول می شوی نمی توانی به علت اعتقادات شخصی ات جلوی کسی را بگیری.مثلا آن موقع این آقایان می گفتند کدام هنرپیشه ها در فیلم ها باید بازی کنند. من فیلم «ماموریت» را سال ١٣٦٥ ساختم.  در این فیلم آقای اکبر عبدی برای اولین بار از تلویزیون به سینما آمد. الآن من به شما می گویم اصلا قرار نبود در این فیلم عبدی بازی کند، آقای خمسه قرار بود بازی کند اما ما اسمش را دادیم به ارشاد و آقای [الف] گفت ما اجازه نمی دهیم در سینما بازی کنند.


دقیقا همین جمله را گفت؟


بله، دقیقا همین جمله را گفت. شما چه کاره بودید که این حرف را زدید آقای [الف]؟ تمام بازیگران قبل انقلاب را ممنوع الکار کردند. سال گذشته در مراسمی سینمایی به دعوت آقایان جنتی و [الف] حضور داشتم. آقای ناصر ملک مطیعی هم در این مراسم بود. تمام مدیران فرهنگی و هنرمندان سینما دور میز او را گرفته بودند و با او تصویر یادگاری می انداختند. از وزیر و وکیل گرفته تا همه آدم ها با او تصویر می انداختند. یکی از آقایان که آمد به او گفتم شما ٤٠ سال مبارزه کردید که آقای ملک مطیعی نباشد اما الان همه دور او را گرفته اند. کجاست آن تفکرات تان؟ چرا نتوانستید جلوی علاقه مردم را بگیرید؟ این تفکری بود که آنها به راه انداختند. رهبر انقلاب زمان مدیریت آقای مهدی کلهر گفتند همه قدیمی ها بیایند در سینما کار کنند اما اینها نگذاشتند. من مدافع این نیستم که قدیمی ها کار کنند یا نکنند من مدافع تنوع تفکر هستم.


دهه ۶۰ کدام سینماگران با شما درباره مدیریت فرهنگی  هم نظر بودند؟


من اسفند ٦٦ به آقای فخیم زاده پیشنهاد دادم صنف راه بیندازیم. آن موقع صنفی در کار نبود. ما صنف مجمع تولیدکنندگان فیلم های ایران را که الآن به جامعه صنفی تبدیل شده و خیلی ها از آن منشعب شدند، راه انداختیم. من شدم موسس و آقای فخیم زاده را هم آوردم و تیمی درست کردیم. هدف مان از تاسیس این صنف ریشه کن کردن آقایان انوار و بهشتی و حذف درجه بندی از سینما بود. من مدارک و اسناد این صنف را هنوز دارم. من، فخیم زاده، ناصر تقوایی، فریدون جیرانی، غلامرضا موسوی، احمد نجفی و محمدعلی نجفی که اتفاقا از رفقای این آقایان بود، در این صنف حضور داشتیم. می توانم حتی دعوتنامه اش را هم نشان شما بدهم.

آن موقع خانه سینمایی وجود نداشت. محل فعلی خانه سینما در کوچه سمنان دفتر ایران فیلم بود. در هیات مدیره این صنف کیانوش عیاری، مجید قاری زاده، اصغر هاشمی، مهدی صباغ زاه، مجید بهمن پور، من و غلامرضا موسوی حضور داشتند و بازرس ما هم فریدون جیرانی و آقایی به نام جلالی بود. اینها همه شان مخالف سیاست های انوار و بهشتی بودند و هرکدام که الآن می گویند نه، دروغ می گویند. اسنادش موجود است. آقای فخیم زاده هم در خاطراتش این حرف ها را گفته است.


مصداقی تر حرف بزنید آقای فرحبخش. کلی گویی نکنید. با فیلم های شما چه کردند؟


الان به شما می گویم. ما فیلم «گردباد» را سال ٦٤ ساختیم. موضوع این فیلم درباره مسائل اتمی بود. اصلا کسی آن موقع درمورد انرژی اتمی فیلم نمی ساخت. یادم می آید ما را به خاطر این فیلم بیچاره کردند. ١٠ دقیقه آخر فیلم را که شخصیت امریکایی کشته می شد، درآوردند و پس هم به قدکچیان (کارگردان) گفتند دیگر از این فیلم ها نساز. همین اخیرا نسخه کامل این فیلم از تلویزیون پخش شد و همه آدم ها به من زنگ زدند و گفتند از این فیلم ها بساز. فیلمی که ما بابت آن توبیخ شدیم. دیریت شان در دهه ۶۰ بگذارم. اگر کسی جرات کرد از اینها حمایت کند! امکان ندارد این اتفاق بیفتد! آقای اسفندیاری خودش می گفت ما دیکتاتورهای دلسوز هستیم. البته ان شا ء الله یک روزی این حرف ها را می گویم.

سینمای ایران, تهیه کننده, محمدحسین فرحبخش, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه

یک مقدار از دهه ٦٠ فاصله بگیریم. این دهه کشور در جنگ بود و...


نه دیگر. در این رابطه هم دارند به شمایی که آن دهه را به یاد نداری اطلاعات غلط می دهند.


ما خودمان سره را از ناسره تشخیص می دهیم. اجازه بدهید...


 منظور من چیز دیگری است. اینطوری نبود، شما اگر خواندی و شنیدی ما دیده ایم. اتفاقا در آن دهه به علت جنگ دولت و حکومت کاری به سینما نداشت.


خوب حالت نابسامان بود دیگر!


بله، اتفاقا به علت اینکه مسوولان رده بالای مملکت مشغول جنگ بودند از این مشغولیت سوءاستفاده می شد. شما اگر می رفتید از مقام بالای وزارت ارشاد شکایت می کردید کسی اهمیتی نمی داد. برای آنکه کسی نبود به این چیزها رسیدگی کند.


علت ارتباط نزدیک شما با آقای علیخانی چیست؟ تمام فیلم هایی که کارگردانی کردید به تهیه کنندگی آقای علیخانی است و این در حالی است که خودتان ۵۰ فیلم در سینما تهیه کرده اید.


کارگردانی امر مضاعفی نسبت به تهیه کنندگی است و آقای علیخانی این وظیفه را برعهده می گیرد که به من کمک کند. من معتقدم تهیه کنندگی از کارگردانی مهم تر است. سازنده اصلی فیلم تهیه کننده است. یکی از کار هایی که کردند این است که اجازه ندادند تهیه کننده تربیت شود. چون تهیه کننده جلوی شان می ایستاد. کسانی را می آوردند که جلوی شان خنثی باشند. آنها هم چند فیلم می ساختند و می رفتند.


یعنی از نظر شما ما الان تهیه کننده در سینما نداریم؟


چرا داریم. سید ضیا هاشمی، منوچهر محمدی، مرتضی شایسته. اینها هم از دهه ٦٠ آمدند. اصلا دفتر آقای منوچهر محمدی را با پول فارابی درست کردند. پنج، شش فیلم خارجی بهشان دادند و گفتند اینها را اکران کنید. پس فیلم های خارجی افتاد دست اینها.


آقای فرحبخش اگر دوست داشته باشید کمی هم به خودتان بپردازیم! شما زمانی که خودتان در مقام تهیه کننده قرار می گیرید، به سینمای سرگرمی بیشتر اعتقاد دارید تا وقتی که قرار است کارگردانی کنید. واقعا موضوعات اجتماعی دغدغه تان است؟


سلیقه شخصی من سینمای اجتماعی است چون حس می کنم با قید سرگرمی یک کارهایی هم می شود کرد. در دوران تهیه کنندگی هم این را نشان دادم. همین فیلم «غریبه» را با دغدغه اجتماعی ساختم و آن زمان کسی فیلم اجتماعی نمی ساخت. یا «تکیه بر باد»، «آواز قو»، «شب های تهران» و «کما». اینها اجتماعی نیستند؟ فیلم «عطش» هم موضوعی اجتماعی داشت که تا آن زمان مشابهش را نساخته بودند.


فاصله زیادی هم بین فیلم اول و دومی که کارگردانی کردید افتاد.


اصلا قرار نبود من «عطش» را بسازم.

تهیه کننده, محمدحسین فرحبخش, سینمای ایران, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه


چه اتفاقی افتاد؟ فیلمنامه اش هم برای پیمان معادی بود؟


طرحش برای من بود. اصلا پیمان معادی را من به سینما آوردم. قبل از این او در سینما حضور نداشت. سناریو را سعید اسدی آورده بود و نام ۱۱ نویسنده روی فیلمنامه نوشته شده بود که یکی شان هم پیمان معادی بود. اصلا کسی او را نمی شناخت چون شغلش چیز دیگری بود.


چرا قرار نبود شما فیلم را بسازید؟


اتفاقاتی افتاد که یکدفعه مجبور شدم فیلم را بسازم. حقیقتا قرار نبود فیلم «زندگی خصوصی» را هم من بسازم. سناریو را خودم سفارش دادم اما با ارشاد که حرف زدم گفتند یا باید خودت بسازی یا چند نفر دیگر که مورد تاییدشان بود.


چه کسانی؟


آدم هایی که اعتقادات شان به من نزدیک بود. اما خودم مسوولیتش را پذیرفتم.


ارشاد که به شما گفت بساز، چرا از فیلم زمان اکران حمایت نکرد و در نهایت فیلم از روی پرده پایین آمد؟


ارشاد که به من نگفت بساز ما پشتت هستیم! گفت کسانی که از این مسائل اطلاع ندارند و به آن اعتقاد ندارند، نباید این سناریو را بسازند. کسانی باید بسازند که با موضوع آشنایی و به آن اعتقاد قلبی داشته باشند.


هیچ وقت به وزارت ارشاد دولت دهم به خاطر حواشی پیش آمده درباره فیلم «زندگی خصوصی» اعتراض کردید؟


ما آن موقع این طرف و آن طرف خیلی اعتراض کردیم. آقای احمد خاتمی در نماز جمعه دو خطبه علیه من خواند. نامه های معروف من به او را که به یاد دارید؟


آن دوره وزارت ارشاد و رییس سازمان سینمایی هم قدرت ایستادگی پشت فیلم را نداشت. چرا به این مساله معترض نبودید؟


ببینید آن فیلم فدای این شد که یک جریان هایی دولت را بزنند. از رییس جمهور گرفته تا مقامات پایین تر. این فیلم فدای این مساله شد. بحث قدرت داشتن یا نداشتن ارشاد مطرح نبود. اتفاقا از وزیر گرفته تا پایین تر همه پشت فیلم بودند. ما در یک جلسه ای که آقای احمدی نژاد را دیدیم وزیر ارشاد وقت را توبیخ کرد که چرا این فیلم را از اکران پایین کشیدی. خودشان هم فیلم را دیده بودند و خوش شان آمده بود. کسی را از دولت مردان چه اصلاح طلب و چه اصولگرا ندیدیم که از این فیلم خوشش نیامده باشد. البته این را هم بگویم که من نه اصلاح طلب ها را قبول دارم و نه اصولگراها را. چون معتقدم اگر کسی پیرو مکتب اهل بیت باشد، نیازی به این باند بازی ها و دروغ ها ندارد و ته همه شان حقه بازی است. البته در این دو گروه انسان های بسیار شریف، خدوم و خوبی هم هستند که ما با آنها رفیق هستیم. برای مردم کار کردن خیلی مهم است.

به نظر من برای مردم کار کردن از اعتقاد داشتن به نظام هم مهم تر است. نظام برای همه ما است. هر کس می گوید نظام فقط برای من است، جلوی شان می ایستم. هیچ کس حق ندارد نظام را برای خودش مصادره کند. نظام برای ٨٠ میلیون ایرانی و حتی برای ایرانیانی که ایران زندگی نمی کنند و نظام را هم قبول هم ندارند، است. نظام از سهم همه مردم ارتزاق می کند. من در فرمایشات رهبری هم این را دیده ام. وقتی ایشان می گویند هر کس به نظام هم اعتقاد ندارد، برود رای بدهد یعنی اینکه این نظام برای کس خاصی نیست.

سینمای ایران, محمدحسین فرحبخش, تهیه کننده, مسوولی حق ندارد بگوید من اندیشه


برگردیم به سینما! به نظرتان ما در حال حاضر سینمای مستقل در کشورمان داریم؟


سینمای مستقل در سه سال اخیر به علت کمتر شدن پول دولتی، در حال شکل گیری است. در صحبت هایی که چند وقت پیش با آقای ایوبی داشتیم او گفت به دنبال این است از سال آینده ٨٠ درصد بودجه سینما را به سالن سازی احتصاص بدهد. گفتم اگر این کار را کنی نامت را در تاریخ ثبت می کنی. اگر سالن باشد، سرمایه گذار ترغیب می شود و سینمای خصوصی شکل می گیرد. اما سرمایه گذاری که قرار باشد فیلم بسازد و شورای صنفی و وزارت برایش تصمیم بگیرند، چرا این کار را بکند؟ پولش را می گذارد بانک و سودش را می گیرد. چرا باید در سینمایی فیلم بسازد که هزار نفر برای او تصمیم می گیرند؟


ظاهرا در گفت وگویی عنوان کرده بودید رضا عطاران دیگر مثل سابق بازیگر پر فروشی نیست.


من این حرف را تکذیب می کنم. اصلا چنین حرفی را نزدم. اتفاقا به نظرم اگر «آبنبات چوبی» در حال حاضر یک میلیارد و نیم فروخته به خاطر حضور رضا عطاران است. اگر او نبود فیلم ٥٠٠ میلیون تومان هم نمی فروخت.


عطاران را آوردید که فیلم تان بفروشد؟


صدر درصد. عطاران را آوردم که هم به فیلم کمک کند و هم چون مردم او را دوست دارند فیلم دیده شود. من نمی دانم این اراجیف را چه کسی از زبان من نوشته است. بعضی ها می گویند «آبنبات چوبی» نفروخته است. چه کسی می گوید این فیلم نفروخته؟ بر چه اساسی این حرف را می زند؟ فیلم «آبنبات چوبی» تا از اکران جمع شود، دو میلیارد تومان می فروشد. می دانم برخی منتقدان و مخالفان من این حرف ها را می زنند. این را هم بگویم اگر «فروشنده» وارد چرخه اکران نمی شد، قطعا ٧٠٠ میلیون تومان روی فروش «آبنبات چوبی» می رفت. «فروشنده» به فیلم های دور و برش زد. عیبی ندارد نوش جانش. من اصلا معترض نیستم و سینما یعنی همین.


در تمام این سال ها پشت سرتان حرف و حدیث عمده بوده. خیلی ها معتقدند شما با فیلم هایی که تهیه کردید جریانی در سینما راه انداختید که به نفع سینما نیست. این حرف ها چقدر باعث شد از مواضع تان کوتاه بیایید و مثلا وقتی در مقام کارگردان قرار می گیرید، به سینمای اجتماعی بپردازید. به نظر می رسد گاهی می خواهید خودتان را اثبات کنید.


من سال ٥١ فیلم هشت میلیمتری را ساختم. سال ٦١ که وارد سینما شدم شرطم برای تهیه کنندگی اولین فیلمم این بود که دستیار کارگردان باشم. سیروس الوند کارگردان، اول با اکراه این شرط را پذیرفت اما در پایان فیلم از من تشکر کرد. یعنی ورود من به سینما اصلا برای تهیه کنندگی نبود. چنانچه در فیلم «ریشه در خون» هم اسمم را به عنوان تهیه کننده نگذاشتم. از بد حادثه به ورطه تهیه کنندگی افتادم. اصلا از اول قصدم کارگردانی بود گرچه هرچه جلوتر رفتم فهمیدم تهیه کننده خیلی مهم تر از کارگردان است. بعد این نبوده که من به خاطر اظهارنظر منتقدان وارد کارگردانی بشوم.

در عین حال از سال ٦٦ فیلم اجتماعی ساختم. من حدود ٥٠ فیلم ساختم و مجموع تماشاگران فیلم هایم با مجموع تماشاگران فیلم های هیچ کس درسینما قابل مقایسه نیست. کسی در سینمای ایران نیست که فیلم هایش این میزان تماشاگر داشته باشد. منتقدین هم محترم هستند. اما من می گویم ما منتقد درست و حسابی به تعداد انگشتان دو دست بیشتر نداریم ما بقی همه سیاهی لشکر هستند. اینها وقتی من را می بینند برخورد چکشی می کنند. من و آقای علیخانی در پویا فیلم تنها تهیه کنندگان جریان ساز هستیم. الان هم با صراحت می گویم هیچ نوع کمکی دولتی هم نداریم.


در کارنامه کاری تان فیلمی هست که از کارگردانی یا تهیه کنندگی اش پشیمان باشید؟


به هیچ وجه. من فیلم بد، متوسط و خوب داشتم اما اگر فیلمی بد شده هرگز قصد نداشتم بد شود. عوامل زحمت شان را کشیده اند اما خب، فیلم خوبی نشده است. در همه فیلم ها قصد و قبله ام مردم بودند. اولین کسی هستم که بسم الله الرحمن الرحیم را در بخش خصوصی در تیتراژ فیلم هایم نوشتم. ممکن است بگویید این چیزها مهم نیست اما من به آن افتخار می کنم و دنبال عوام فریبی هم نیستم. به شدت با عوام فریبی مساله دارم. پدرم اولین کتابی که به من داد سال ٥٣ با نام «تشیع علوی و تشیع صفوی» بود. گفت اگر می خواهی انسان باشی این کتاب را بخوان و گفت ما همه مان تشیع صفوی هستیم. کاش امروز ایشان زنده بود و می دید تشیع صفوی در مملکت ما چه کار می کند! ما پیرو تشیع علوی هستیم. تشیع علوی با ظاهر سازی به شدت مخالف است و به عمل و باطن می پردازد.

هیچ دستورالعملی پیرامون منع بکارگیری جوانان اهل حق وجود ندارد
facebook google telegram twitter whatsApp