طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دیدنی و خواندنیجشنِ 300 میلیون دلاری و شروع سقوط!
لحظه هدف قرار دادن ناوچه چند صد میلیون دلاری امارات به دست انصارالله یمن فیلم

در 20 مهرماه 1350 محمدرضا پهلوی با هدف بزرگداشت 25 قرن حکومت پادشاهی در ایران جشنی برگزار کرد که با بیش از سیصد میلیون دلار هزینه گرانترین و مجلل ترین جشن زمان خود بود.

وبسایت فرادید: در 20 مهرماه 1350 محمدرضا پهلوی با هدف بزرگداشت 25 قرن حکومت پادشاهی در ایران جشنی برگزار کرد که با بیش از سیصد میلیون دلار هزینه گرانترین و مجلل ترین جشن زمان خود بود.

جشن های 2500 ساله شاهنشاهی در حالی با صرف هزینه های گزاف انجام می شد که در همان تاریخ متجاوز از نیمی از جمعیت کشور در روستاها و حومه شهرهای بزرگ در فقر و فلاکت زندگی می کردند و بسیاری در داخل و خارج شاه را به خاطر این ولخرجی بی مورد مورد انتقاد قرار دادند.

محمدرضا پهلوی, گرانترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

مجلل ترین, جشن, پهلوی, محمدرضا پهلوی, گرانترین


مراسم با قرائت خطابه محمدرضا پهلوی در برابر مقبره کوروش هخامنشی در پاسارگاد شروع می شد و رؤسای جمهور، پادشاهان ، نخست وزیران و هیأتهای بلندپایه بیش از یکصد کشور دنیا سالگرد حکومت پادشاهی ایران را جشن می گرفتند. صدها نوع غذا و نوشیدنی های سفارشی ازخارج کشور وارد شده وخیابان های تهران و دیگر شهرها چراغانی شده، رژه نمونه سربازان سواره و پیاده نظام مربوط به دوره های متفاوت سلسله پادشاهی ، مهمترین وجه ظاهری این جشن ها بود.

ویلیام شوکراس نویسنده کتاب «آخرین سفر شاه» در بخشی از کتاب خود پیرامون اقدامات شاه به بیان جزئیاتی از این میهمانی مجلل پرداخته و آن را یکی از عوامل افزایش نارضایتی علیه سلطنت و وقوع انقلاب اسلامی دانسته است.

به روایت شوکراس در دشت خاکی خشک و مرتفع تخت جمشید اردوگاهی مرکب از خیمه های گران بها به وسیله «ژانسن» دکوراتور فرانسوی برپا شد و آرایشگران طراز اول از سالن های کارینا والکساندر پاریس به تخت جمشید پرواز کردند. «الیزابت آردن "» یک نوع کرم صورت تولید کرد که نام آن را «فرح » گذاشت تا در جعبه های مخصوص به میهمانان هدیه شود.

«باکارا» گیلاس پایه دار کریستال طراحی کرد، «سرالین » جایگاه میهمانان را روی سفال های قرن پنجم پیش از میلاد ساخت . «رابرت هاویلند» فنجان و نعلبکی هایی ساخت که فقط یک بار مورد مصرف میهمانان قرار گرفت ... «لان ون » اونیفورم های جدیدی برای کارمندان دربار تهیه کرد که نیم تنه آن به طرز شکیل ولی نه زننده با بیش از یک و نیم کیلو نخ طلا دوخته شده بود. دوختن هر یک از این اونیفورم ها، نزدیک به 500ساعت کار لازم داشت . غذاهای ضیافت تخت جمشید را نیز رستوران «ماکسیم » تهیه می کرد.

بنا به نوشته شوکراس صورت غذای ضیافت شام جشن با مرکب سیاه روی صفحات پوست آهو نقش شد و با یک ریسمان تابیده طلایی بصورت یک کتاب کوچک باجلد ابریشمی آبی و طلایی صحافی شد. تخم بلدرچین با مروارید دریای خزر، ته دم خرچنگ با سس «نانتوآ»، خوراک پشت بازوی بره سرخ شده همچنین خوراک طاووس به سبک شاهنشاهی با سالاد مخلوط طبق سلیقه «الکساندر دوما» برخی از غذاهایی بود که در این مراسم سرو می شد.

میهمانی مجلل شاه از آن جهت که جنبه تبلیغاتی برای سیستم سلطنتی داشت از بازتاب رسانه ای قابل توجهی نیز برخوردار بود و به همین خاطر 600 روزنامه نگار و عکاس خبری در آن تاریخ میهمان ایران بودند تا پوشش خبری مراسم را انجام دهند. عکاسان مشهوری چون هوبرت لی کامپیون، الیوت ارویت، برونو باربی، ریموند دی پاردون، ژیل پرس و عباس عطار نام هایی بودند که برای پوشش تصویری مراسم دعوت شدند.

تاکنون تصویر های بسیاری از این مراسم پر زرق و برق منتشر شده که برخی مربوط به همین عکاسان هستند. در نقل از مصور زیر تصویر های دو تن از این عکاسان انتخاب شده است. تصویر های رنگی که از برونو باربی است و تصویر های سیاه و سفید که توسط عباس عطار عکاسی شده است. تصویر ها با کنفرانس خبری محمدرضا شاه درباره برگزاری جشن شروع می شود و در ادامه ورود وی به شیراز، مراسم رژه سربازان با لباس ادوار متفاوت تاریخ، ضیافت اصلی و حضور میهمانان از کشورهای متفاوت را در بر می گیرد.

پهلوی, پهلوی, محمدرضا پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

جشن, مجلل ترین, گرانترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, محمدرضا پهلوی, گرانترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, مجلل ترین, پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

محمدرضا پهلوی, مجلل ترین, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

محمدرضا پهلوی, پهلوی, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, مجلل ترین, گرانترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, گرانترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

محمدرضا پهلوی, پهلوی, گرانترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, مجلل ترین, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, محمدرضا پهلوی, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

جشن, گرانترین, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, گرانترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, پهلوی, محمدرضا پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, پهلوی, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, گرانترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

مجلل ترین, گرانترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

محمدرضا پهلوی, جشن, گرانترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

مجلل ترین, پهلوی, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

جشن, گرانترین, محمدرضا پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

جشن, مجلل ترین, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

محمدرضا پهلوی, جشن, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

جشن, گرانترین, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, پهلوی, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, پهلوی, جشن, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

گرانترین, گرانترین, محمدرضا پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, مجلل ترین, محمدرضا پهلوی, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

پهلوی, جشن, مجلل ترین, جشن میلیون دلاری شروع سقوط!

خرابی سومین ناو جنگی ۳۶۰ میلیون دلاری آمریکا
facebook google telegram twitter whatsApp