طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیسقوط درآمد گردشگری در دولت دوم احمدی نژاد
مبالغ دریافتی ماهانه آقایان روحانی وَ احمدی نژاد و اعضای دولتهای آنان منتشر شوَد

شعیده شفیعی در روزنامه شرق نوشت: در چند روز گذشته، جدیدترین نقل از رقابت پذیری سفر و گردشگری (The Travel & Tourism Competiveness Report ٢٠١٥) از سوی مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) منتشر شد.


گردشگری شعیده شفیعی در روزنامه شرق نوشت: در چند روز گذشته، جدیدترین نقل از رقابت پذیری سفر و گردشگری (The Travel & Tourism Competiveness Report ٢٠١٥) از سوی مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) منتشر شد.

این نقل از هر دو سال، یک بار منتشر می شود و به بررسی حالت رقابت پذیری صنعت گردشگری در سطح دنیا می پردازد. نقل از جدید این نهاد با محاسبه ١٤ رکن اصلی و ٩٠ زیرشاخص، به رتبه بندی ١٤١ کشور جهان از این منظر پرداخته است.

این نقل از در حالی منتشر می شود که دنیا با ناامنی های بسیاری مواجه است؛ از تهدیدهای تروریستی در خاورمیانه گرفته تا تنش های ژئوپلیتیکی در اوکراین و بیماری های همه گیر در جنوب شرق آسیا. این ناامنی ها اگرچه بر صنعت گردشگری آثار مستقیم دارند؛ اما نقل از مذکور حاکی از رشد تعداد گردشگران در سطح دنیا است.

تاریخچه

صنعت گردشگری در دهه های اخیر از اهمیت بسیاری در توسعه کشورها برخوردار شده است. درآمدها و ایجاد شغل های متعدد، سران کشورها را به توسعه گردشگری تشویق می کند. نهادهای بین المللی هم در یک دهه اخیر، تلاش کرده اند به بررسی و مطالعه حالت رقابتی این صنعت در سطح دنیا بپردازند.

نخستین بار شورای جهانی گردشگری و سفر (WTTC) بین سال های ٢٠٠١ تا ٢٠٠٤ شاخصی را به نام «پایش رقابت پذیری» معرفی کرد که چندین مفهوم اساسی را برای توسعه صنعت گردشگری در بر داشت. با وجود استقبال جامعه جهانی، دامنه این شاخص محدود بود و به همین علت مجمع جهانی اقتصاد (WEF) و چند عضو دیگر، به همکاری فراخوانده شدند تا عمق و گستره داده ها بیشتر شود.

در ٩ سال گذشته، مجمع جهانی اقتصاد شاخص جدیدی را در این حوزه با نام «نقل از رقابت پذیری سفر و گردشگری»، معرفی کرده است که دربرگیرنده زیرشاخص هایی است که درنهایت باعث تسهیل یا رقابتی شدن سفر و گردشگری می شوند.

شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری

«شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری» چهار شاخص فرعی دارد. نخستین گروه شامل موارد مرتبط با سیاست گذاری، دومین گروه شامل عناصر فضای کسب وکار، سومین گروه شامل عوامل زیرساختی و چهارمین گروه شامل منابع انسانی، فرهنگی و طبیعی است.

این شاخص عددی بین یک تا هفت است که هرچه به عدد هفت نزدیک تر شود، سطح توسعه یافتگی بیشتر را نشان می دهد. اطلاعات این نقل از با کمک سازمان هایی مانند انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، انجمن بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) جمع آوری می شود.

یافته های اصلی نقل از

مجمع جهانی اقتصاد، چهار نتیجه را در نقل از جدید خود به عنوان یافته های اصلی منتشر کرده است که این یافته ها عبارتند از:

١- به طور کلی در دو سال گذشته رشد صنعت گردشگری سریع تر از رشد اقتصاد جهانی بوده است.

٢- کشورهایی در این صنعت عملکرد بهتری داشته اند که فرصت های جدیدی برای گردشگران ایجاد کرده اند. کشورهای نوظهور و در حال توسعه با درک اهمیت خدمات آنلاین و بازاریابی (به ویژه در زمینه اینترنت موبایل) عملکرد بهتری از سایر کشورها در جذب گردشگران جوان داشته اند.

٣- توسعه گردشگری فرصت های بسیاری برای خلق فرصت های شغلی و مهارتی ایجاد کرده است. چندین کشور از گروه کشورهای در حال توسعه در میان ٥٠ کشور اول این رتبه بندی قرار دارند.

٤- توسعه گردشگری امری پیچیده است و نیاز به همکاری بین وزارتخانه های متفاوت و گاه مشارکت های بین المللی دارد. همچنین همکاری بخش خصوص و دولتی در جهت تأمین مالی و غلبه بر تنگناهای نهادی و سازمانی، امری ضروری است.

حالت نقاط مختلف

براساس نقل از مجمع جهانی اقتصاد، اسپانیا در مکان اول رتبه بندی کشورها از نظر شاخص های صنعت گردشگری قرار دارد. قاره اروپا بهترین حالت را از لحاظ حالت صنعت گردشگری به خود اختصاص داده است. شش کشور از ١٠ کشور اول رتبه بندی، در قاره اروپا قرار دارند.

فرانسه رتبه دوم، آلمان سوم، بریتانیا پنجم، سوئیس ششم و ایتالیا در مکان هشتم رتبه بندی جهانی جای گرفته اند. ایالات متحده با رتبه چهارم، کانادا با رتبه دهم، برزیل با رتبه ٢٨، مکزیک با رتبه ٣٠ و پاناما با رتبه ٣٤ در قاره آمریکا قرار دارند. در منطقه آسیا- پاسیفیک، استرالیا رتبه هفتم، ژاپن رتبه نهم، سنگاپور رتبه ١١، هنگ کنگ رتبه ١٣ و نیوزیلند رتبه ١٦ را به خود اختصاص داده اند. در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، امارات رتبه ٢٤، قطر رتبه ٤٣، بحرین ٦٠، مراکش ٦٢ و عربستان سعودی رتبه ٦٤ دنیا را از آن خود کرده اند. در صحرای آفریقا، کشور آفریقای جنوبی رتبه ٤٨، جزایر سیشل رتبه ٥٤، موریس رتبه ٥٦، نامیبیا ٧٠ و کنیا رتبه ٧٨ را به خود اختصاص داده اند.

تعداد گردشگران و درآمد گردشگری

براساس نقل از مجمع جهانی اقتصاد، تعداد گردشگران وارد شده به ایران، از ٥٠٠ هزار نفر در سال ١٩٩٥ به چهار میلیون و ٧٦٩ هزار نفر در سال ٢٠١٣ افزایش یافته است. درآمد ایران از ورود گردشگران در سال مذکور، بالغ بر یک میلیارد و ٢٩٤ میلیون دلار بوده است؛ به عبارت دیگر هر گردشگر خارجی به طور متوسط ٢٧١ دلار برای ایران درآمد ایجاد کرده است.

درآمد حاصل از ورود گردشگران با تشدید تحریم ها از انتهای سال ٢٠١١ (دولت دوم محمود احمدی نژاد) کاهش یافت و از ٢,٥ میلیارد دلار در سال ٢٠١٠ به یک میلیارد دلار در سال ٢٠١٢ رسید. این کاهش می تواند ناشی از کاهش ارزش ریال در برابر دلار به علت نوسانات شدید ارزی در این سال ها نیز باشد.

همچنین ارزش افزوده ایجاد شده در این بخش، در سال ٢٠١٤ معادل هشت میلیارد و ٢٣٩ میلیون دلار بوده است که این رقم ٢/٢ درصد را از تولید ناخالص داخلی ایران تشکیل می دهد. براساس تخمین مجمع جهانی اقتصاد، در سال ٢٠١٤ اشتغال در این صنعت ٤١٤ هزار نفر بوده است که ٩/١ درصد از کل اشتغال را تشکیل می دهد و نسبت به دوره قبل، ٩/٣  درصد رشد دارد.

جایگاه ایران در صنعت گردشگری جهان

براساس نقل از «رقابت پذیری سفر و گردشگری ٢٠١٥»، ایران در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، رتبه دوازدهم را به خود اختصاص داده است. امارات متحده عربی جایگاه اول منطقه ای را از نظر این شاخص دارد و قطر و بحرین در جایگاه های دوم و سوم منطقه قرار دارند. همچنین کشورهای کویت، الجزایر، موریتانی و یمن در این رتبه بندی پس از ایران قرار گرفته اند.

بررسی زیرشاخص ها نشان می دهد درخصوص توانمندی محیطی، حالت ایران نسبت به کشورهای منطقه مساعد نیست؛ اما در زمینه منابع طبیعی و فرهنگی، ایران جایگاه خوبی نسبت به این کشورها دارد. درباره زیرساخت ها و سیاست گذاری در بخش گردشگری هم، حالت بینابینی مشاهده می شود.

بدترین رتبه ایران، مربوط به زیربخش اولویت بخشی به سفر و گردشگری با جایگاه ١٣٠دنیا است و بهترین رتبه، مربوط به رقابت قیمتی در صنعت گردشگری است که از نتایج افزایش شدید نرخ ارز در سال های ١٣٩٠ و ١٣٩١ است. افزایش نرخ ارز در این سال ها، سبب شد قدرت خرید ارزهای خارجی در مقابل ریال به شدت افزایش یابد و سفر به ایران برای گردشگران خارجی به شدت ارزان تر شود.

این مسئله اگرچه آثاری مثبت بر بهبود جایگاه این زیرشاخص دارد؛ اما بر رتبه کلی گردشگری ایران اثر چندانی نداشته است. درخصوص زیرشاخص های منابع انسانی، پایداری محیطی، اولویت بخشی به سفر و زیرساخت های خدمات گردشگری نیز فاصله زیادی بین ایران و کشورهای منطقه وجود دارد.

هر کدام از زیربخش ها دارای نماگرهای کوچک تری هستند که مجال بررسی آنها در این نوشتار وجود ندارد؛ اما به صورت کلی، بهترین رتبه در این نماگرها مربوط به شیوع ایدز با رتبه یک، مالیات بر بلیت و هزینه های فرودگاهی با رتبه سه و میزان ثبت نام در مدارس ابتدایی با رتبه پنج است. بدترین نماگرها هم مربوط به تعداد تخت های بیمارستانی و میزان مشارکت کارکنان زن هر دو با رتبه ١٤٠، اولویت صنعت گردشگری برای دولت با رتبه ١٣٥ و میزان آموزش کارکنان با رتبه ١٣٤ است.

جمع بندی و نتیجه گیری

«نقل از رقابت پذیری سفر و گردشگری» یک مقایسه بین کشوری از سطح رقابت پذیری صنعت گردشگری است که ابزار خوبی برای دولت ها و بخش خصوصی در جهت توسعه این صنعت فراهم می کند. سیاست گذاران و فعالان این حوزه، می توانند با رصدکردن مناطق ضعف و قوت کشور به بهبود سیاست ها و زیرساخت ها در این حوزه بپردازند. براساس آخرین نقل از این نهاد بین المللی، ایران در جایگاه نود و هفتم دنیا از نظر رقابت پذیری در صنعت گردشگری قرار دارد که نسبت به نقل از سال ٢٠١٣، یک رتبه بهبود نشان می دهد.

ایران ( تا سال ٢٠١٣) با دارابودن ١٩ سایت میراث جهانی یونسکو، پتانسیل خوبی برای جذب گردشگران خارجی دارد؛ اما آن طور که از نقل از مجمع جهانی اقتصاد برمی آید، موانع سیاستی و زیرساختی بر سر توسعه گردشگری وجود دارند که باید مرتفع شوند.

دسته گل جدید دولت احمدی نژاد
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات