طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیپاسخ علمی به «اول مرغ بود یا تخم مرغ؟»
طرز تهیه رولت تن ماهی و تخم مرغِ سریلانکایی

قدمت فسیل های آرکئوپتریکس [کهن بال] که به عنوان اولین پرنده ها شناخته می شوند نیز به حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش می رسد. بنابراین می توان گفت که پرنده ها بعد از تخم ها پدید آمدند.

روزنامه هفت صبح: روی سورنسون استاد فلسفه دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس، می گوید: مشکل خنده داری است زیرا همه فکر می کنند که «اول مرغ بود یا تخم مرغ» سوال احمقانه است! اما در حقیقت ما صبر و حوصله اندیشیدن به این سوال را نداریم و نه اینکه این سوال احمقانه باشد.

مرغ, دانشمندان, تخم مرغ, پاسخ علمی مرغ تخم مرغ

دانشمندان, مرغ, تخم مرغ


اول بهتر است از جنبه علمی به این سوال نگاه کنیم. تخم مرغ، در معنای کلی، پیش تر از وجود خود مرغ وجود داشته است. قدیمی ترین فسیل های تخم و جنین دایناسورها به حدود ۱۹۰ میلیون سال پیش برمی گردد. قدمت فسیل های آرکئوپتریکس [کهن بال] که به عنوان اولین پرنده ها شناخته می شوند نیز به حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش می رسد. بنابراین می توان گفت که پرنده ها بعد از تخم ها پدید آمدند.

این پاسخ هنگامی که به شکل جزئی تر در مورد یک مرغ و تخم مرغی که از آن سر برآورده اطلاق می شود نیز همچنان معنادار و صحیح است. در نقطه ای از تاریخ، یک موجود "تقریبا شبیه مرغ” تخمی را تولید کرده که ساختار ژنتیکیِ پرنده داخل آن، به خاطر جهش های کوچک ژنتیکی، کاملا به مرغ تبدیل شده است.

البته با علم به ماهیت فزاینده تغییرات ژنتیکی، تعیین مرزبندیِ دقیق در مورد زمان وقوع این تغییر ژنتیکی تقریبا غیرممکن است. با این حال، زمان اهلی شدن مرغ ها، در تقابل با همتایان وحشی خود، به چیزی حدود ۷۰۰۰ سال پیش بازمی گردد. نیل دگراس تاسیون، اختر فیزیکدان آمریکایی، نیز فرضیه ی "زایش مرغ از داخل تخمی که توسط یک موجودِ شبیه به مرغ گذاشته شده” را تایید کرده و بیل نای [مشهور به مربی علم که به در تلویزیون آمریکا به «بیل نای مرد دانشمند» شهرت دارد] نیز با او موافق است.

چند سال پیش، گروهی از دانشمندان به این نتیجه دست یافتند که برای تشکیل پوسته تخم مرغ به نوعی پروتئین خاص نیاز است که تنها در تخمدان مرغ یافت می شود. از آن داده ها به منظور تایید فرضیه مخالف استفاده می شد: اینکه اول مرغ به وجود آمد و پس تخم مرغ.

نکته جذاب اینجاست که سوال "اول مرغ بود یا تخم مرغ؟” در چه برهه ای از تاریخ برای نخستین بار مطرح شد. سیر تکاملیِ پاسخ به این سوال چه حقیقتی را در مورد "تفکر انسانی” افشا می کند؟


ماجرا به یونان باستان برمی گردد. سورنسون می گوید که ارسطو به وضوح به این سوال فکر می کرده اما از پاسخ دادن به آن طفره می رفته است؛ ارسطو باور داشت که هر دو همیشه از ابتدا وجود داشته اند.

ترجمه انگلیسی کتاب "فرانسوا فِنلون” (۱۸۲۵ میلادی) که در مورد دیدگاه فلاسفه دوران باستان نوشته شده، نگاه ارسطو را این چنین بازتاب می دهد: «امکان ندارد که اول تخم وجود داشته باشد و سبعد پرنده از آن بیرون آمده باشد، و به همین منوال، امکان ندارد که اول پرنده ای وجود داشته که تخم گذاشته باشد؛ زیرا خود پرنده از تخم پدید می آید.»


اما اولین شخصی که وضعیت سوالی آن را پدید آورد "پلوتارک” بود: «اول مرغ بود یا تخم مرغ.» همین "سوال کوچک” آنقدر بزرگ بود که سوال اساسی تر آن دوران را به شدت تحت شعاع خود قرار داد؛ اینکه آیا دنیا آغازی داشته است؟


در قرن ۵ میلادی، یک دانشمند رومی به نام "ماکروبیوس” نوشت: «مردم در مورد اینکه اول مرغ آمد یا تخم مرغ مزاح می کنند، اما این سوال باید مورد توجه قرار گیرد.»

چند صد سال بعد، تاریخدان طبیعی ایتالیایی به نام «اولیسس آلدروواندی» به این موضوع پرداخت و نشان داد که آن سوال در سال ۱۶۰۰ میلادی نیز همچنان مطرح بود: «من به این سوال که الآن بیهوده و بی فایده است پاسخ می دهم؛ اینکه اول مرغ بود یا تخم مرغ. در کتاب های مقدس آمده که اول مرغ وجود داشته است. این کتاب ها به ما می آموزند که حیوانات در ابتدای هستی خلق شده اند؛ بنابراین باید گفت که اولین مرغ از تخم مرغ پدید نیامده است، بلکه از هیچ به وجود آمده است.»

باگت تخم مرغی؛ ساده اما خوشمزه
facebook google telegram twitter whatsApp