طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
افراد مشهورگونترگراس، نویسنده تابوشکن
رونمایی از کتابهای نویسنده مهابادی

گونتر گراس، نویسنده آلمانی تابوشکن و برنده جایزه نوبل در طول زندگی اش یک روح سرکش و شهروند متعهدی بود که برخی او را "مرجع اخلاق" و شماری دیگر ریاکار توصیف کرده اند.

برترین ها: سیر زندگی گراس که مملو از فراز و نشیب و لحظات پیروزی و آشفتگی بود، در شانزدهم اکتبر 1927 میلادی آغاز شد. او در یک خانه محقر بزرگ شد و والدین اش یک فروشگاه مواد خوراکه در محله دانزیگ داشتند و خریداران به حدی فقیر بودند که همیشه قیمت مواد خوراکی را پرداخت نمی توانستند. خانواده کاتولیک گراس در یک آپارتمان کوچک زندگی می کرد.

چهره های مشهور, چهره های مشهور, نویسندگان مشهور, گونترگراس نویسنده تابوشکن

گونترگراس, ادبیات, نویسندگان مشهور, چهره های مشهور


میشایل یورگس، زندگی نامه نویس، محیط زندگی گونترگراس در زمان کودکی اش را با جمله «کودکی در میان روح مقدس و هیتلر» خلاصه می کند. گراس در 17 سالگی شاهد وحشت جنگ جهانی دوم بود و خودش عضو "جوانان هیتلر" بود. او بعدها به یک واحد نیروهای ویژه نازی ها موسوم به "اس اس مسلح" پیوست.

دهه ها وقت گرفت تا گراس قادر شد از این تجارب اش آشکارا صحبت کند که بعداً منجر به یک افتضاح شد. او در جریان نوجوانی و جوانی روی این تمرکز کرده بود که چگونه از جنگ نجات یابد.

گونتر گراس، نویسنده تابوشکن و برنده جایزه نوبل در سن 87 سالگی درگذشت. این نویسنده آلمانی در طول زندگی اش یک روح سرکش و شهروند متعهدی بود که برخی او را "مرجع اخلاق" و شماری دیگر ریاکار توصیف کرده اند.

آغاز پرفروش ترین نویسنده

در سال 1952 جمهوری فدرالی آلمان و سیر تکامل روشنفکری گراس هنوز در مراحل اولیه شان قرار داشتند. او علاقمند هنر بود، پیکرتراشی و طراحی گرافیک تحصیل کرد، به یک دسته موسیقی جاز پیوست و بسیار سفر کرد. در سال 1953 مدتی در پاریس به سر برد و در آنجا با زن اولش زندگی بی سر وصدایی را گذراند.

نویسندگان مشهور, ادبیات, گونترگراس, گونترگراس نویسنده تابوشکنآن وقت بود که مرحله درخشان زندگی او به عنوان نویسنده آغاز شد. او اولین رمان اش، "طبل حلبی" را در سال 1959 نوشت که پیش از تبدیل شدن به یک موفقیت بین المللی، در جامعه محافظه کار آلمان غرب آن زمان غوغا برپا کرد. این رمان به چندین زبان ترجمه و از آن فیلم ساخته شد. دقیقاً چهار دهه بعد، نویسنده این رمان جایزه نوبل ادبیات را گرفت.

خلاق و پرکار

فهرست آثار گونترگراس طولانی است. او نمایشنامه، شعر و داستان می نوشت. بسیاری آثار او با حالت سیاسی و تحولات اجتماعی سر و کار دارند، مانند غرق شدن کشتی مهاجران در دریای بالتیک در سال 1945، نقش روشنفکران در انقلاب آلمان شرق سابق در سال 1953، تظاهرات دانشجویان در سال 1968 و مناسبات میان شرق و غرب.

ادبیات, چهره های مشهور, گونترگراس, گونترگراس نویسنده تابوشکن


آشتی میان آلمان و پولند برای گراس که زاده شهر دانزیک بود، همیشه موضوع مهمی بود. با وجود انتقادهایی که از دشواری و سیاسی بودن کتاب های گراس می شد، همه آثار او بحث های داغی را میان حلقات ادبی در آلمان دامن زده بود. اما هیچ اثری او به اندازه "طبل حلبی" اشتیاق ایجاد نکرد.

اخلاق و سیاست

گونتر گراس نبوغ چندگانه داشت. او نه تنها یک شاعر و رمان نویس، بلکه پیکرتراش و طراح بود که گاهی جلد کتاب های خود را نیز طراحی می کرد. ملت در مورد دیدگاه های سیاسی او دو پارچه شده بود، برخی او را مرجع اخلاق و شماری هم یک چپ گرای رادیکال می نامیدند.

گراس پس از سال 1961 به حزب سوسیال دموکرات متعهد بود، هرچند که عضو آن نبود. او ویلی برانت را در انتخابات سال 1969 حمایت کرد. بعدها او رسماً به عضویت حزب سوسیال دموکرات درآمد و بعد از مدت زمانی، به علت تغییر در قانون پناهندگی از این حزب بیرون شد.

ادبیات, نویسندگان مشهور, گونترگراس, گونترگراس نویسنده تابوشکن


گراس همواره به عنوان یک ناظر منتقد باقی ماند، چپ گرای مستقلی که با استفاده از شهرت خود هر از گاهی در مسایل سیاسی مداخله کرد. او علیه اخراج کردها، برای پرداخت غرامت به کارگران اجباری زمان نازی ها، حمایت از حقوق بشر و نویسندگان تحت تعقیب و در مخالفت با جنگ سخن گفت.

در 2006 خود را ناچار از این دید که اعتراف کند در جریان جنگ جهانی دوم خودش نیز تماماً بی گناه نبوده است. عضویت قبلی او در واحد "اس اس مسلح" که در خودزندگی نامه "پوست کندن پیاز" در سال 2006 به آن اشاره شده است، در آلمان و خارج از کشور سر و صدایی را ایجاد کرد و شهرت اش به عنوان مرجع اخلاق را لکه دار ساخت و برخی او را به ریاکاری متهم کردند.

شعر تحریک کننده

گراس در سال 2012 با نشر متنی تحت عنوان "آنچه باید گفته شود" جنجال بین المللی دیگری را دامن زد. این متن که خودش آن را شعر می خواند، حاوی انتقاد پوشیده او از سیاست  رژیم صهیونیستی بود. گراس در این نوشته خود از حمله اتومی رژیم صهیونیستی علیه ایران هشدار داد و دولت رژیم صهیونیستی ظرفیت های اتومی و مشی اشغال گرانه اش را تهدیدی برای صلح جهانی عنوان کرد. این نوشته غوغا برپا کرد. گراس به یهود ستیزی متهم و به رژیم صهیونیستی ممنوع الورود شد.

«هی یو»؛ روایت اسارت چهارماهه نویسنده در عراق
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات