طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

بهره گیری از روش اتوماتیک دیالیز صفاقی در بیمارستان دکتر شیخ
بهره برداری از بخش جدید دیالیز بیمارستان امام خمینی مهاباد

برای اولین بار دیالیز صفاقی به روش اتوماتیک در بیمارستان کودکان دکتر شیخ مشهد انجام شد


دیالیز صفاقی, مشهد, خراسان رضوی

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، مدیرعامل کمپانی داروسازی ثامن گفت : هماهنگی های لازم برای قرار دادن دستگاه های روش دیالیز صفاقی اتوماتیک در اختیار خانواده های کودکان دیالیزی در بیمارستان اطفال دکتر شیخ انجام شده است.

دکتر ابراهیم دین محمدی افزود: با همت متخصصین این کمپانی روش دیالیز صفاقی (CAPD) به روش اتوماتیک (APD) ارتقا یافته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

او با بیان اینکه دیالیز صفاقی در کشور در انحصار کمپانی داروسازی ثامن است، گفت: این کمپانی 17 سال قبل با بهره گیری از روش کشورهای پیشرفته در دیالیز و با هدف ارائه خدمت به بیماران کلیوی مناطق متفاوت کشور بویژه مناطق دورافتاده، شیوه دیالیز صفاقی را بومی سازی و از این طریق تلاش کرد خدمت رسانی به بیماران کلیوی را تسهیل کند.

دکتر دین محمدی افزود: دو نوع دیالیز خونی و دیالیز صفاقی وجود دارد که در دیالیز صفاقی بیمار نیاز به مراجعه به بیمارستان و سوزن زدن و اتصال به دستگاه همودیالیز ندارد و در وقت بیمار نیز صرفه جویی می شود.

او گفت: در دیالیز صفاقی معمولی محلول 5 لیتری مورد نیاز با تمام وسایل لازم در اختیار بیمار قرار داده می شود و آموزش های لازم برای انجام دیالیز توسط خود فرد به وی ارائه می گردد.

به گفته وی در دیالیز صفاقی اتوماتیک، یک دستگاه کوچک به بیمار به امانت داده می شود تا محلول 2 لیتری مخصوص را به این دستگاه متصل کند و مدت زمان کمتری از وقت خود را به دیالیز اختصاص دهد.

او ادامه داد: با بهره گیری از روش دیالیز صفاقی اتوماتیک (APD) انجام دیالیز در شب و هنگام خواب ممکن است و بیماران با انجام آن می توانند در طول روز زندگی عادی و فعالیت روزانه خود را به راحتی انجام دهند.

دکتر دین محمدی گفت: براساس تفاهم نامه ای که بین کمپانی داروسازی ثامن با بخش بیماری های خاص وزارت بهداشت امضا شده است، استفاده از دیالیز صفاقی معمولی یا اتوماتیک برای بیماران کلیوی در سراسر کشور رایگان است و این کمپانی ملزومات این نوع دیالیز را به بیماران در سراسر کشور ارسال می کند.

او افزود: به طور متوسط یک هزار و 600 بیمار کلیوی در سراسر کشور از خدمات دیالیز صفاقی کمپانی داروسازی ثامن استفاده می کنند و این کمپانی تلاش دارد این تعداد را به سه هزار نفر افزایش دهد.


رونمایی ازدستگاه دیالیز صفاقی اتوماتیک در مشهد
facebook google telegram twitter whatsApp