طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
دانستنی های علمیارسال خون با پهپاد برای نجات انسان ها
موشک سنگین فوق پیشرفته روسیه برای ارسال انسان به ماه

در انباری خارج از «کیگالی» در رواندا، ۱۵ پهپاد منتظر هستند تا پیامی را دریافت کنند. وقتی این پیام می رسد، یکی از آنها به آسمان پرواز می کند تا جان یک نفر را نجات دهد.

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: در انباری خارج از «کیگالی» در رواندا، ۱۵ پهپاد منتظر هستند تا پیامی را دریافت کنند. وقتی این پیام می رسد، یکی از آنها به آسمان پرواز می کند تا جان یک نفر را نجات دهد.

ربات پرنده, ارسال کالا با پهپاد, رواندا, ارسال خون پهپاد نجات انسان

پهپاد, رواندا, ارسال کالا با پهپاد, ربات پرنده


دولت رواندا از راه اندازی یک سرویس اورژانسی تحویل کالا با پهپاد خبر داد. این پهپادها در روز ۱۵۰ بار سفر می کنند و خون های اهدایی را به کلینیک های نیازمند می برند.

رواندا در بعضی نقاط زیرساخت نسبتا خوب دارد، اما بعضی دیگر از نقاط قابل اعتبار نیستند. «ماز صدیقی»، از اتحادیه جهانی واکسن و ایمن سازی، یکی از شرکای این پروژه می گوید: «رواندا سرزمین هزاران تپه است. در بعضی مناطق، دسترسی بسیار سخت است، مخصوصا وقتی در فصل بارانی هستیم و جاده ها غیرقابل استفاده هستند.»

این برای پرسنل پزشکی مشکل ایجاد می کند. این افراد تجهیزات مورد نیاز برای رسیدگی به حالت های اورژانسی را ندارند.

صدیقی می گوید: «پهپادها یک راه حل مناسب هستند.» الآن وقتی پزشکان یکی از ۲۱ کلینیک موجود در این کشور به گروه خونی خاصی احتیاج داشته باشند، می توانند به پایگاه پهپاد یک پیام بفرستند. این پایگاه «نست» (Nest) به معنی لانه نام دارد. سبعد در آنجا ۱٫۵ کیلوگرم محموله را سوار بر پهپاد می کنند. وقتی این ربات پرنده به مقصدش می رسد، محموله را که به یک چتر متصل شده، می اندازد. به این شکل، سفری که با خودرو ساعت ها طول می کشد، تنها در ۳۰ دقیقه انجام می شود.

این نخستین بار است که محققان برای انتقال تجهیزات پزشکی به پهپادها روی آورده اند. در جولای گذشته، دولت آمریکا پروژه ای را امضا کرد برای اینکه مواد دارویی را با استفاده از پهپاد هگزاکوپتر به نقاط روستایی ویرجینیا ببرند.

اگر در پروژه رواندا، همه چیز مطابق برنامه پیش برود، این تیم می خواهد بار پهپادهایش را گسترش دهد تا شامل واکسن های هاری هم بشود. سبعد احتمالا دیگر انواع واکسن هم از طریق این پهپادها منتقل می شوند. صدیقی می گوید: «وقتی یک جانور هار، کودکی را گاز می گیرد، ۱۰۰ درصد مرگبار است. بنابراین، بلافاصله در آن نقطه به یک واکسن احتیاج می شود.» در نهایت او امیدوار است این پروژه به کشورهای دیگر هم گسترش یابد.

زنجیره انسانی بَرای نجات یِک سگ | فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات