طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیمشکلات جنسی در صدر دلایل طلاق در ایران
ایران با تکرار 2014 صدرنشین گروه شد

بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص می شود که در ۶۰ تا ۷۰ درصد طلاق ها مشکلات جنسی به عنوان یکی از عوامل اصلی آن به شمار می رود.


طلاق, مشکلات جنسی, سلامت جنسی

فردانیوز: شاید شما هم شنیده باشید که امروزه ازدواج ها دوام زیادی ندارد و با کوچک ترین مسائلی ختم به طلاق می شود! عده ای تغییر شیوه زندگی و کم شدن صبر و تحمل جوانان امروزی را علت طلاق ها می دانند و عده ای مشکلات اقتصادی را. در هر صورت آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که طلاق به سرعت در حال افزایش است تا جایی که اعلام شده از هر سه ازدواج یکی از آنها به طلاق منجر می شود!

طلاق از پدیده های چندعاملی محسوب می شود، و به همین علت آمار دقیق و مشخصی از دلیل اصلی طلاق وجود ندارد. اما بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی پژوهشکده خانواده در دانشگاه بهشتی و مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، مشخص می شود که در ۶۰ تا ۷۰ درصد طلاق ها مشکلات جنسی به عنوان یکی از عوامل اصلی آن به شمار می رود.

خدمات کلینیک های جنسی در ایران  

یکی از مهم ترین مواردی که پیش از ازدواج باید به آن توجه شود، آموزش های روانشناختی جنسی است. زیرا که این آموزش ها می تواند شناخت و درک بهتری از فرد و طرف مقابلش ایجاد کند. بنابراین به آنها کمک می کند تا نقش اندام هایشان را در عملکردهای جنسی بشناسند و با توجه به تمایلات و ترجیحاتشان، با آگاهی بیشتری همسرشان را انتخاب کنند.

به همین علت بود که تابستان 1394 خبر راه اندازی کلینیک های جنسی آمد، تا اینکه دی ماه سال گذشته وزارت بهداشت با توجه به اهمیت موضوع مشکلات زناشویی زوجین، اقدام به راه اندازی کلینیک های سلامت خانواده کرد. در واقع کلینیک های سلامت جنسی برای پاسخگوی سه دسته از مسایل مردم در حوزه سلامت جنسی آغاز به کار کردند؛ اول نگرانی ها، دغدغه ها و سوالاتی که ذهن مردم را درگیر کرده، دوم مشکلاتی که به دلیل سایر متغیرها مانند بیماری های مزمن، معلولیت ها، سالمندی، تفاوت دیدگاه ها، سبک زندگی یا حتی ترجیحات جنسی زوجین ایجاد شده و در مرحله آخر نیز بیماری هایی از جمله عفونت های منتقل شونده از راه تماس جنسی و اختلالات عملکرد جنسی در این کلینیک ها مورد درمان قرار می گیرند.

شرم صحبت کردن راجع به مشکلات جنسی در میان زوجین

در کشور ما با توجه به محدودیت سواد جنسی، دختر و پسر پیش از ازدواج شناختی از یکدیگر ندارند و بعد از آنکه زندگی مشترک خود را آغاز می کنند، با مشکلاتی رو به رو می شوند. این در حالی است که شرم صحبت کردن راجع به اینگونه مسائل به بیشتر شدن مشکلات دامن می زند. وجود شرم و حیا در میان زوج های ایرانی باعث می شود که حتی به کلینیک های سلامت جنسی نیز مراجعه نکنند و اغلب مردم ترجیح می دهند که مشاوره تلفنی داشته باشند.

در واقع این مشاوره تلفنی راجع به مسائل و مشکلات جنسی به صورت خصوصی و با مجوز وزارت بهداشت فعالیت خود را شروع کرده اند. این مشاوره با هزینه ای دقیقه ای هزار تومان صورت می گیرد.

جلوگیری قبل از درمان و مراجعه به کلینیک های سلامت جنسی  

آگاهی درباره مسایل جنسی یکی از تابوهای جامعه است و افراد گاهی تا پس از ازدواج هم اطلاعات درست و کافی در این زمینه ندارند. بنابراین وجود این کلینیک ها می تواند جای مناسبی برای کسانی باشد که نیاز به دانستن راجع به این مسائل را احساس می کنند. و برای یافتن پاسخ هایشان به منابع غیرمعتبر مراجعه نمی کنند. اما این کلینیک ها نمی تواند برای رفع مشکلات تمام افراد مناسب باشد.

به تازگی دکتر آرش رمضانی، فوق تخصص سلامت جنسی و عضو پژوهشکده خانواده دانشگاه بهشتی گفته:  در طب، جلوگیری همیشه قبل از درمان و ارجح بر آن توصیه شده است. از آن جهت که بسیاری از مشکلات جنسی نیز ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند، بنابراین می توان گفت نقش مشاوره های قبل از ازدواج و بخصوص دوران عقد، در کاهش مشکلات می تواند بسیار مهم باشد.

وی افزوده: البته مشاوره در خصوص اختلال جنسی پیش از محرم شدن زوجین چندان کارآیی ندارد، اما بعد از آن و بلافاصله بعد از عقد و تداوم چند جلسه ای در دوران عقد می تواند برای زوج های جوان بسیار مفید باشد و در جلوگیری از بسیاری از مشکلاتی که منجر به کج کاری رابطه جنسی می شود، موثر باشد و همچنین سطح کیفی رابطه  زناشویی زوجین را ارتقا دهد. به همین علت جلوگیری قبل از درمان و مراجعه به کلینیک های سلامت جنسی را توصیه می کنیم و البته لازم به تاکید است که با توجه به حساسیت موضوع، مشاوران باید از تبحر و تخصص کافی در این زمینه برخوردار باشند.

حال چه خوب است تا برای تداوم در ازدواج و رفع بسیاری از مشکلات احتمالی، پیش از ازدواج به این مراکز مراجعه کرده و به کسانی که قصد ازدواج دارند کمپانی در این جلسات را توصیه کنیم.

مشکلات تغذیه ای در ایران جدی است
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات