طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ویدیو و فیلمعضلات رباتیک برای انسان و ربات ها
استفاده از عضلات شبیه آدم ها / رباتی به شکل اسکلت انسان

محققان دانشگاه لوزان سوئیس با به کارگیری تکنیک های ساده و مواد انعطاف پذیر موفق شدند عضلات رباتیکی بسازند که کاربردهای بسیار هیجان انگیزی خواهد داشت.

خبرگزاری آنا - محمدرضا احمدی نیا: محققان دانشگاه لوزان سوئیس با به کارگیری تکنیک های ساده و مواد انعطاف پذیر موفق شدند عضلات رباتیکی بسازند که کاربردهای بسیار هیجان انگیزی خواهد داشت.

ربات هایی که در هر سوراخی می خزند یا دستگاه های اعجاب آور رباتیکی که مانند یک اختاپوس واقعی شنا می کنند، قبلا رزومه بخش رباتیک دانشگاه لوزان سوئیس را بسیار ارزشمند کرده بودند اما این بار اختراع تازه ای از مواد و قوانین بسیار ساده از این بخش ارائه شده است که می تواند آینده توانبخشی، پزشکی، امداد و نجات و خود علم رباتیک را دستخوش یک انقلاب کند.


بخش رباتیک دانشگاه پلی تکنیک ملی لوزان در سوئیس، عضلاتی را از جنس لاستیک، سیلیکون و کاغذهای خاص ساخته است که به کمک جریان هوا، عملکردی مانند عضلات انسان دارد. همان طور که در عکس و ویدئو دیده می شود، یک نوع از عضلات رباتیک، به شکل سوسیس هستند و با کمک یک پمپ بزرگ بیرونی، جریان و مقدار هوای داخل خود را کنترل می کنند و به شخص کمک می کنند حین تمرینات ورزشی برای بازتوانی، کنترل مقدار حرکت خود را از دست ندهد. این شیوه کمک رسانی و این شکل از عملکرد در این عضلات موجب می شود که کار فیزیوتراپی در انواع بیماری ها و آسیب دیدگی ها بسیار آسان تر و مفیدتر دنبال شود.

این عضلات رباتیک همچنین می توانند در حرکت دادن اندام های ربات نیز به کار گرفته شوند و در برخی موارد حتی ممکن است به کمک رفع اثر نقص عضو بیایند. تیم تحقیق اعلام کرده است که مرحله بعدی کار، کوچک کردن اندازه پمپ هوا و کامپیوتر کنترل آن است تا بتوان کل مجموعه را در یک کمربند جا داد و به کمر بیماران بست تا بتوانند با استفاده از آن یک فیزیوتراپی دائم داشته باشند.

در صورتی که این تکنولوژی در ربات های انسان نما نیز کاربرد داشته باشد، می تواند از حرکات خشک و بدون انعطاف این ربات ها کاسته و رفتار اندام های آنها را بیشتر شبیه انسان کند.


انسان, روبات, فیلم, عضلات


برگزاری ششمین دوره مسابقات رباتیک کشوری اراد در مشهد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات