طاها پخش

اخبار اجتماعیتنبیه دانش آموز از تهران تا نقطه صفر مرزی
برچسب ها:
تنبیه دانش آموز رودباری تکذیب شد

داستان تنبیه بدنی دانش آموزان این روزها به بحث داغ فضای مجازی تبدیل شده است. روایاتی که در صورت صحت می تواند آثار زیانبار جسمی و روحی را برای دانش آموزان به همراه داشته باشد.


تنبیه بدنی

خبرگزاری مهر: داستان تنبیه بدنی دانش آموزان این روزها به بحث داغ فضای مجازی تبدیل شده است. روایاتی که در صورت صحت می تواند آثار زیانبار جسمی و روحی را برای دانش آموزان به همراه داشته باشد.

ماهِ نخستِ سال تحصیلی ۹۶-۹۵ هنوز تمام نشده که خبر تنبیه بدنیِ دانش آموزان در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی پیدا می کند.

پیام و فیلمی در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود که تعدادی دختر با لباس محلی در جنوب کرمان ادعا می کنند به علت نداشتن پول کتاب توسط مدیر خود اخراج و شلاق خورده اند. این فیلم و پیام در شبکه های اجتماعی آنقدر بازتاب دارد که مسئولان وزارت آموزش و پرورش واکنش نشان می دهند و به شدت این فیلم و پیام را تکذیب می کنند.

این ماجرا انتقادهای زیادی را روانه نظام تعلیم و تربیت کشور می کند و گرچه واقعا به نظر می رسد حرف مسئولان در این مورد درست است و افرادی در صدد تخریب مدیریت آموزش و پرورش هستند، اما داستان تنبیه بدنی دانش آموزان، روایت محالی نیست و حتی اگر کم، اما همین میزان نیز برای نظام تعلیم و تربیت عمده و غیرقابل پذیرش و در بسیاری موارد غیرقابل جبران است.

هنوز چند روز از این ماجرا نگذشته که پدر و مادری اقدام به انتشار تصویری از فرزندشان در فضای مجازی می کنند؛ فرزندی که گوشهٔ سرش ضربه خورده است. آنان مدعی می شوند که فرزندشان را یک معلم تنبیه بدنی کرده و به این روز انداخته است.

با پیگیری خبرنگار مهر، پدر محمد پارسا دانش آموز تنبیه شده در مدرسه با ابراز تاسف و ناراحتی شرح ماجرا را اینگونه روایت می کند و می گوید: روز یکشنبه ۱۸ مهرماه، هنگامی که پسرم به مدرسه می رود، ساعت اول کلاس درس، معلم به یکی از دانش آموزان می گوید که از روی کتاب بخواند، یکی دیگر از دانش آموزان شیطنت می کند، باعث می شود که وقفه ای در روخوانی دانش آموز پیش آید. به گفتهٔ پسرم معلم آن دانش آموز را از کلاس بیرون می برد و دست او را به سمت کتف می پیچاند و گردن را به سمت پایین می چرخاند و وقتی دانش آموز به التماس می افتد معلم او را رها می کند اما این پایان ماجرا نیست و معلم به سراغ محمدپارسا می آید، ۴ ضربه پشت گردنش می زند و او را به سمت در خروجی کلاس هل می دهد به نحوی که ضربه این معلم درشت اندام باعث می شود سر دانش آموز به چارچوب در بخورد و بشکافد و سبعد معلم در کلاس را بدون توجه به حالت پسر می بندد.

وی ادامه می دهد: پسرم هنگامی که می بیند از سرش خون می آید به دفتر مدیر مدرسه می رود و می خواهد به مادرش زنگ بزند که مسئولان مدرسه به او می گویند به مادرت بگو پایم گیر کرده و به زمین خورده ام. بعد از حضور همسرم در مدرسه و اطلاع بنده از ماجرا، من نیز خود را به مدرسه می رسانم و متوجه می شوم که حتی معلم پس از ساعت کلاس نیز توجهی به حالت فرزندم نکرده است. قبل از حضور من، مدیر، معلم را به دفتر می کشاند و معلم خاطی می گوید، محمد پارسا خودش به در خورده است، اما بعد از اینکه صحبت های محمد پارسا و مادرش را می شنود، می گوید، من زدم اما سرش به در خورد و این معلم هنگامی که متوجه می شود بنده می خواهم به مدرسه بروم مدرسه را ترک می کند.

پدر این دانش آموز با بیان اینکه فرایند درمان را طی کردیم و سبعد به پزشکی قانونی مراجعه و شکایت کردم، ادامه می دهد: بعد از آن به آموزش و پرورش منطقه ۹ رفتم و از تنبیه دانش آموزان شکایت کردم، مسئولان اداره آموزش و پرورش منطقه ۹ نیز ابراز تاسف کردند و ۲ تن از مسئولان آموزش و پرورش ما را در بیمارستان همراهی کردند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه به جمجمه پسرم آسیبی نرسیده است، می گوید: پسرم سلامت جسمانی خود را بدست آورده اما از لحاظ روحی آشفته است.

پدرِ محمدپارسا با یادآوری اینکه مسئولان مدرسه به عیادت پسرم آمدند و گفتند معلم می خواهد برای عذرخواهی به خانه ما بیاید اما ما نپذیرفتیم، گفت: برای بار دوم که مسئولین مدرسه به خانه ما آمده بودند، معلم را نیز با خود آوردند و او ادعا می کرد که برای نخستین بار است که دانش آموزی را تنبیه می کند که پسرم یادآوری کرد همان روز و پیش از او یکی دیگر از دانش آموزان را نیز تنبیه کرده بود.

وی می افزاید: نباید در مدارس حتی یک دانش آموز تنبیه شود و بنده شکایتم را پیگیری می کنم.

وزارت آموزش و پرورش به مسئله تنبیه بدنی حساس است


در این ارتباط، علیرضا کمره ای به خبرنگار مهر می گوید: تنبیه دانش آموزی در مدارس، منطقی و قابل توجیه نیست و وزارت آموزش و پرورش نیز به این مسئله حساسیت دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: اگر اهمالی صورت گیرد با کسانی که مرتکب تنبیه شده باشند قطعا برخورد صورت می گیرد.

در همین راستا یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از شروع تحقیقات در خصوص نقل از های رسیده از تنبیه بدنی دانش آموزان در روزهای اخیر در سه استان خبر داده و گفته است، در صورت تایید صحت این اخبار با عوامل این اتفاقات برخورد خواهد کرد.

ماجرایِ محمدپارسا پایانِ ماجرای تنبیه های بدنی در اولین ماهِ سال تحصیلی نبود. در همان روز یکشنبه ۱۸ مهر ماه قیصر قادری دانش آموز پایه پنجم دبستان ادیب روستای خیرآباد بمپور توسط معلمش مورد تنبیه بدنی شدید قرار می گیرد و به علت شدت مصدومیت در بیمارستان ایران ایرانشهر بستری می شود و تحت درمان قرار می گیرد.

در پیِ این رخداد مدیر این مدرسه تعلیق و معلم خاطی نیز به هیئت رسیدگی به تخلفات احضار می شود. «فریدون دامنی» رئیس آموزش و پرورش منطقه بمپور نیز از سمت خود استعفا می کند. روایات مطرح شده، تنها گریزی به ماجراهای رخ داده در اولین ماهِ سال تحصیلی بود. گرچه شاید این پایانِ ماجراها نباشد و آن ضرب المثل معروف در این باره صدق کند که «سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ اگر این چنین باشد شاید مدارس دیگر جای امنی برای دانش آموزان نباشند.

البته این امید می رود که با رسانه ای شدن این موارد، مسئولان آموزش و پرورش دست به کار شوند و با اندیشه و برنامه وارد عمل شوند و اینگونه ماجراها را ریشه کن کنند.

استعفای رئیس پس از تنبیه بدنی دانش آموز
facebook google telegram twitter whatsApp