طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادی«آذر» اسیر عراقی ها شد
فیلم جنگنده هایِ عراقی داعشی ها را اسیر خود کردند

بعد از شروع تولید گاز از میدان مشترک فرزاد از سوی عربستان در خلیج فارس، عراق هم با مشارکت کمپانی های آمریکایی و روسی، تولید نفت از دومین میدان مشترک نفتی با ایران را شروع کرد.


بازار نفت

روزنامه وقایع اتفاقیه: بعد از شروع تولید گاز از میدان مشترک فرزاد از سوی عربستان در خلیج فارس، عراق هم با مشارکت کمپانی های آمریکایی و روسی، تولید نفت از دومین میدان مشترک نفتی با ایران را شروع کرد.

تاریخچه توسعه میادین مشترک نفت و گاز در ایران قصه پرغصه ای است؛ به طوری که از چند دهه گذشته تاکنون همواره ایران در توسعه و برداشت نفت و گاز از «میادین مشترک با کشورهای عربی همسایه» عقب افتاده است.

الآن بعد از تأخیر ایران و شروع برداشت گاز از سوی عربستان سعودی از میادین تازه اکتشاف شده و مشترک فرزاد در خلیج فارس نوبت به میدان مشترک آذر رسیده است. عراق که از دو سال قبل تولید روزانه بیش از ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از میدان مشترک آزادگان جنوبی را شروع کرده به تازگی تولید نفت از میدان مشترک جدید نفتی با ایران به نام آذر را هم کلید زده و این در حالی است که این کشور در چند سال اخیر با مشکلات متعددی همچون ظهور گروه تروریستی داعش دست و پنجه نرم کرده است.

به عبارت دیگر این روزها شاهد تکرار تجربه تلخ عقب ماندگی های پارس جنوبی در میدان مشترک نفتی آذر هستیم و همین طور که در توسعه و تولید گاز و میعانات گازی پارس جنوبی از قطر عقب افتاده ایم، این روزها عراق هم تولید نفت از میدان آذر در غرب ایران را شروع کرده است. کیوان یاراحمدی، مجری طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر در کمپانی مهندسی و توسعه نفت، با تأیید شروع تولید نفت عراق از این میدان مشترک، یکی از دلایل تأخیر ایران در شروع برداشت نفت از آذر را پیچیده بودن ساختار زمین شناسی و مخزنی این میدان مشترک نفتی با عراق اعلام کرده است.

او از فعالیت و همکاری همزمان کمپانی های نفتی خارجی در میدان آذر به عنوان یکی دیگر از دلایل تأخیر ایران و شروع سریع برداشت نفت عراق از این میدان مشترک یاد و تأکید کرده است: «شرایط کنونی میدان آذر شبیه شرایط جنگ تحمیلی است، به این مفهوم که در آن قسمت، مرز کنسرسیومی بین المللی متشکل از کمپانی های گازپروم نفت روسیه، پتروناس مالزی، کوگس کره جنوبی و کمپانی نفت ترکیه با همکاری کمپانی های سرویس دهنده آمریکایی مشغول کار هستند و برداشت نفت از میدان را شروع کرده اند.»

مطابق با برنامه زمانبندی کمپانی ملی نفت ایران، باید تولید نفت از میدان آذر از سال گذشته شروع می شد اما در خوش بینانه ترین وضعیت به نظر می رسد، تولید نفت از این میدان مشترک دست کم تا اواسط سال ۹۶ امکان پذیر نباشد.

تصویر اسپایکری دیگر در عراق؛ اعدام ده ها عراقی به بدترین شیوه ممکن
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات