طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

اقتصادیاشتغال در پیاده روهای تهران!
برچسب ها:
پیاده روهای شهر اصفهان زیر نگاه شهرداری

درس خوانده اند و الآن باید وارد بازار کار شوند؛ کاری مرتبط با رشته تحصیلی شان، جایی که سال ها برای فعالیت در آن زحمت کشیده و هزینه کرده اند. هر روز که می گذرد، آگهی های استخدام را برای یافتن کاری هم شأن با مدرک دانشگاهی شان، مصمم تر دنبال می کنند.


بازار کار

روزنامه وقایع اتفاقیه - فاطمه آقایی فرد: درس خوانده اند و الآن باید وارد بازار کار شوند؛ کاری مرتبط با رشته تحصیلی شان، جایی که سال ها برای فعالیت در آن زحمت کشیده و هزینه کرده اند. هر روز که می گذرد، آگهی های استخدام را برای یافتن کاری هم شأن با مدرک دانشگاهی شان، مصمم تر دنبال می کنند، «به یک مهندس مکانیک (آقا)، با سابقه حداقل پنج سال نیازمندیم»، «به یک مسئول فنی مواد غذایی با سابقه کار نیازمندیم»، «فقط مدرسان حرفه ای و با سابقه بیمه تماس بگیرند» و «کمپانی انتقال آب به مهندس ناظر با 6 سال سابقه نیازمند است».

تماس با هر یک از شماره های اعلام شده، کافی است تا یأس ناشی از نداشتن رزومه چندین ساله، ذهنشان را درگیر کند. هنوز مهر فراغت از تحصیلشان خشک نشده، حرف از سابقه کاری می زنند و کوله باری از یأس و ناامیدی مهمان روزهای شیرین جوانی شان می شود. هر قدمی که به سوی کارکردن برمی دارند، راه خداحافظی با رؤیاهای دوران کودکی شان هموارتر می شود؛ رؤیای خطاب قرارگرفتن با عناوینی چون دکتر، مهندس و نشستن پشت میزهایی که روزگاری برای دستیابی به آن از خواب شب و تفریح روزهای نوجوانی هزینه کرده اند. حکایت زندگی و کار دهه شصتی ها و هفتادی های تحصیلکرده، داستان صرف هزینه های گزاف کلاس های کنکور و آزمون های شبیه سازی شده مؤسسات و آموزشگاه های معروف است؛ هزینه های چند صد هزار تومانی برای نشستن در اتاق مشاوره کارشناسان و دل بستن به طبل مثبت اندیشی آنها.

در میان این گروه، برخی هم هستند که حتی نام و نشانی از رشته ای که در آن درس خوانده اند در آگهی های کاریابی ندیده و سرخورده تر از دیگر جوانان تحصیلکرده قدم در جاده های بیکاری گذاشته اند، برخی به دنبال کار آزاد رفته و عده ای هم در اندیشه مهاجرت به کشورهای دیگر روزگارشان را سپری می کنند. برای برخی از آنها داشتن ذهنی آکادمیک و ورود به بازار کار و صرف هزینه های میلیونی در راه علم، نتیجه ای جز پشیمانی و افسوس نداشته و انگیزه و کشش لازم برای ورود به مقاطع تکمیلی را از آنها گرفته است. عده ای از آنها برای صرف هزینه های چند میلیونی و تحصیل در رشته هایی که از بازار کار خوبی برخوردار نیستند، حسرت می خورند، عده ای برای هزینه های زندگی در خوابگاه و خانه های دانشجویی افسوس می خورند و بیشترشان هم حسرت ازدست دادن زمانی را می خورند که می توانستند در بازار کار برای کسب تجربه و بعد انداز صرف کنند. پای صحبت خیلی از جوانان که می نشینی، نبود بازار کار را برای پسران تأسف بارتر از دختران توصیف کرده و می گویند برای پسران تحصیلکرده شرایط کار بسیار سخت تر است، آنها مسئول تأمین پول و مخارج زندگی هستند، علاوه بر همه اینها، صرف دو سال سربازی برای آنها به قیمت اشغال تمامی ادارات دولتی و خصوصی به وسیله دخترها تمام می شود.

خداحافظی با استخدام بدون سابقه کار

در میان آگهی های استخدامی که بیشتر سابقه کاری را در اولویت قرار داده اند، آگهی های بدون نیاز به تجربه کاری، توجه هر جوینده ای را بیش از همه به خود جلب می کنند. آگهی هایی که کوله باری از اعتمادبه نفس کاذب را در میان جویندگان کار تقویت و به آنها یادآوری می کنند که برای کار در این مراکز نیازی به سابقه و تجربه ندارند. برخی از اینها، گروهی هستند که جویندگان را به محض ورود ملزم به پر کردن فیش های چند میلیون تومانی می کنند و به آنها وعده می دهند تا در صورت کمپانی در این کلاس ها، فرصت استخدام را برایشان فراهم آورند. به گفته یکی از جویندگان کار؛ «وقتی برای کار در آموزشگاه زبان وارد یکی از مراکز شهر شدم، با داشتن مدرک کارشناسی در این رشته دو میلیون تومان پرداخت کرده و حدود 6 ماه در کلاس های تربیت مدرس کمپانی کردم تا برای فعالیت در این زمینه با من تماس بگیرند اما هنوز پس از گذشت دو سال همچنان بیکار هستم و با بدقولی آنها همه امیدم را از دست داده ام.»

فروشندگی یا منشی گری

فروغ، دختری 29 ساله است که با مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی از یکی از دانشگاه های دولتی الآن دیگر رؤیای مدیربودن را در ذهن ندارد. وقتی از او درباره کارهایی که به او پیشنهاد می شود، می پرسم، در پاسخ می گوید: «همه کمپانی ها افراد با تجربه کاری مرتبط را استخدام می کنند و برای من که هیچ سابقه ای ندارم، بیشتر کارهای فروشندگی یا منشی گری با درآمد 200 هزار تا 300 هزار تومانی را پیشنهاد می دهند، من هم ترجیح می دهم، بیکار بمانم تا اینکه بخواهم در محیطی مغایر با علاقه ام کار کنم.»

به گفته او: «کارکردن به عنوان یک زن در بازار کار با مشکلات بیشتری همراه است و با حقوق های پایین و دغدغه های عمده نمی توان هر کاری را قبول کرد.» هاله دختری 30 ساله با مدرک کارشناسی در رشته حسابداری است و الآن به گفته خودش پس از گذشت چندین سال، رشته اش دیگر گرمی بازار کار گذشته را ندارد و باید به عنوان یک منشی کارهای دفتری یک کمپانی عمرانی را با حقوق 500 هزار تومان در ماه انجام دهد.

پخش تراکت با مدرک کارشناسی

در میان فارغ التحصیلان و دانشجویان عده ای هم هستند که با مدرک کارشناسی و شاید بالاتر، کارهایی از قبیل پخش تراکت را به عنوان یکی از فرصت های خوب در زمینه کسب تجربه معرفی می کنند و با اهدافی بلندمدت سراغ این کار می روند. به گفته یکی از فعالان این رشته؛ «بعضی ها فکر می کنند که پخش تراکت یک کار بدون آینده است و هیچ چیز مفیدی در آن برای یادگیری موجود نیست اما به نظر من تراکت می تواند یک آغاز خوب برای واردشدن به دنیای کسب و کار باشد ولی در ابتدا باید فقط به دید یک آغاز به آن نگریست و انتظار دیگری نداشت.» به عقیده او، پخش تراکت در دو نوع معمولی و حرفه ای است و باید برای رسیدن به نوع حرفه ای آن از انواع ابتدایی آغاز کرده و درآمد مناسب و تجربه خوبی کسب کرد. او در این باره می گوید: «باید جوری برنامه ریزی کنید که دو سال پس از آغاز پخش تراکت بتوانید با دست کاملا پر، وارد مرحله بعدی کسب و کار شوید، کارهایی مثل مغازه داری. من معتقدم با یک برنامه ریزی حرفه ای دوتا شریک و دوست می توانند پس از دو سال پخش تراکت حرفه ای، یک مغازه خیلی خوب در گذری پررفت وآمد بزنند. یا اگر بخواهند در همان راستای تراکت کارشان را ادامه بدهند، می توانند در آینده به یک کمپانی چاپ و تبلیغات خوب فکر کنند.» به گفته این فعال، برای پخش تراکت حرفه ای می توان ساعتی معادل 10 تا 15 هزار تومان را کسب کرد.

آمارها با تعریف های متفاوت از اشتغال بالا و پایین می شوند

«آمار شاغلان بیشتر شده، بیکاری کمتر شدن» شاید شما هم بارها این صحبت ها را از طرف مقامات مسئول شنیده باشید، بازار کار اما چیز دیگری می گوید. بعد از آنکه در حد فاصل سال های 84 تا امروز، ورود به دانشگاه ها آسان تر شده و دانشگاه ها هم تعدادشان افزایش پیدا کرد، آمار بیکاری هم بیشتر شد. الآن دیگر جوانان تحصیلکرده دوست دارند به فراخور مدرک تحصیلی شان، شغلی آبرومند داشته باشند، شغلی که به آنها تضمین یک زندگی راحت بدهد، به هرحال، آنها سال ها درس خوانده اند که در آسایش زندگی کنند نه اینکه با دغدغه های بیکاری دست وپنجه نرم کنند.

اینکه آمارهای ارائه شده تا چه اندازه به واقعیت نزدیک هستند، مشخص نیست اما یکی از کارشناسان که انتقاد زیادی به آمارهای ارائه شده از سوی دولت نهم و دهم داشت، می گفت: قبل از این دولت، هر جوانی را که هفت روز کار نکرده بود، بیکار می نامیدند ولی الان این آمار را به 10 روز افزایش داده اند، یعنی اگر یک جوان در 10 روز، یک روز کار کند و درآمدی داشته باشد، جزء بیکاران محسوب نمی شود؛ بنابراین آمار بیکاران کاهش پیدا کرده در صورتی که عملا تعداد آنها تغییری نداشته است، در واقع، با تغییر در تعاریف، آمار را دستکاری می کنند؛ البته فراموش نکنید که دانشجویان و سربازها جزء بیکاران طبقه بندی نمی شوند.


سهم من از پیاده روهای کتاب
facebook google telegram twitter whatsApp