طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریموج جدید آوارگان ایرانی؛ این بار بازیگران
موج جدید بارش شدید باران در مازندران

روز گذشته خبری در فضاهای مجازی و همچنین خبرگزاری های رسمی منتصویر شد که در آن اعلام شده بود، بازیگرانی که به شبکه تلویزیونی جم پیوسته اند، الآن بیکار شده اند. این شبکه، همکاری های خود را با این بازیگران که تعدادشان به صد نفر هم می رسد، قطع کرده است و الآن بازیگرانِ این شبکه دچار سرنوشت مبهمی شده اند.


شبکه جم

روزنامه وقایع اتفاقیه: روز گذشته خبری در فضاهای مجازی و همچنین خبرگزاری های رسمی منتصویر شد که در آن اعلام شده بود، بازیگرانی که به شبکه تلویزیونی جم پیوسته اند، الآن بیکار شده اند. این شبکه، همکاری های خود را با این بازیگران که تعدادشان به صد نفر هم می رسد، قطع کرده است و الآن بازیگرانِ این شبکه دچار سرنوشت مبهمی شده اند.

خب تا همین جایش هم غم انگیز است؛ به ویژه اینکه بسیاری از این نام ها، پس از آنکه سال ها در سینمای ایران فعالیت کردند و دیگر نقشی در بازارِ آن نداشتند، عطای فعالیت در ایران را به لقایش بخشیدند و از ایران رفتند به سودای آینده و کاری بهتر اما الآن بارِ دیگر با این سرنوشت مواجه شده اند. انگار دنیای بازیگری با آن همه رنگ و لعاب و افسانه هایش، برای بسیاری خوش یمن نیست و از همه بیشتر برای این بازیگران. این در حالی است که امکانِ بازگشت برای بسیاری از آنها نیز وجود ندارد و نمی توانند به ایران بازگردند تا فعالیت هایشان را ادامه دهند و دورنمای زندگی شخصی آنها هم که الآن یا ساکنِ ترکیه هستند یا مالزی، چیز تیره و تاری است.

شبکه جم و وعده و وعیدهایش

در یکی، دو سال گذشته، پیوستن صد سینماگر و هنرمند به شبکه ماهواره ای جم مطرح شد و باوجود آنکه بسیاری از آنها، جزء چهره های شناخته شده و به اصطلاح ستاره های سینما نبودند اما خواه ناخواه شوک بزرگی به سینمای ایران بود. مهدی مظلومی، چکامه چمن ماه، مانی کسرائیان، رابعه اسکویی، پردیس افکاری و... از شناخته شده ترین چهره هایی بودند که به این شبکه پیوستند. در همان زمان، مدیر این شبکه از ساختِ سه سریال تلویزیونی با زبان فارسی و عوامل صد درصد ایرانی در شبکه های تحت مدیریت خود سخن گفت وگفته شد، برای این دسته از افراد که حتی شامل نیروهای خدماتی و پشتیبانی نیز می شوند حقوقی ثابت و ماهانه معادل سه هزار لیره ترک معادل حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که با احتساب رقم اجاره یک واحد آپارتمان متوسط در منطقه اقامت این افراد آن هم در یکی از شهرهای درجه دوی ترکیه، رقمی حدود سه میلیون تومان برای مهاجران هنرمند ایرانی باقی می ماند که این رقم در صورت عقد قرارداد برای هرگونه فعالیت در یکی از تولیدات شبکه جم به رقم ۱۰ هزار لیر در ماه نیز قابل افزایش است اما در همان زمان مدیران فرهنگی طبق معمول، سیاست سکوت و انفعال را در پیش گرفتند و به جای آنکه فکری به حالِ تأمین مسائل مالی و معیشتی هنرمندان و سینماگران کنند به تقبیحِ این چهره ها پرداختند.

برای مثال، حجت الله ایوبی در یادداشتی در آن زمان نوشت: «هیچ ایرانی ای ندیدم که برای همیشه در سرزمین دیگری جز ایران رحل اقامت افکنده باشد. همه آنها که من دیده ام، روز و شب را می شمارند و در انتظار لحظه بازگشتند؛ چراکه ایرانی ساکن در دیگر کشورها حس می کند «تماشاگر» است نه «بازیگر». آنچه در پیرامون او می گذرد، گویی هیچ نسبتی با او ندارد. او یک تماشاگر است مانند تماشاگر صحنه های شاید زیبای یک نمایش و یک فیلم اما در ایران در کوچه بعد کوچه های شهر، او یک بازیگر است.»

این درحالی است که صداوسیما، در بدترین شرایط مالی خود قرار داشته و بسیاری از پروژه های این نهاد، هم اکنون یا متوقف شده یا در آستانه توقف است اما این پایان همه چیز نبود.

شبکه جم به مثابه یک سراب

با وجود گلایه ها و مسائلی که منجر به کوچ بازیگران به ترکیه و سریال های جِم تی وی شده است، به نظر نمی رسد فضای این شبکه و کارهایش رونق چندانی به زندگی هنری و غیر هنری بازیگران کوچ کرده بدهد. هرچند گفته می شود بیشتر بازیگرانی که واسطه ها به آنها پیشنهاد حضور در جم تی وی را داده اند، در ابتدا پاسخ منفی نمی دهند اما شرایط وسوسه کننده ای که درباره اش خبرسازی شده بود در حد شایعه باقی ماند. زمانی گفته شد برای بازی در یک تله فیلم به بازیگر ایرانی مهاجرت کرده 80 میلیون تومان پول داده اند یا برای عوامل ایرانی شاغل در این شبکه حقوق ثابت ماهانه 3,8 میلیون تومانی در نظر گفته شده اما بعدتر مشخص شد تله فیلم هایی که کلا 50 تا 60 میلیون هزینه دربردارد برای نقش اولش فقط 6 میلیون تومان دستمزد در نظر گرفته که در مقایسه با دستمزد بازیگرانی که در داخل کار می کنند هم کمتر است. همچنین خیلی زود مشخص شد عوامل حاضر در سریال ها و فیلم های این شبکه، روزانه فقط یک وعده ناهار از عوامل سازنده می گیرند یا حتی برخی خانم های کوچ کرده به ترکیه به صورت اشتراکی سوئیت اجاره کرده و نیمی از حقوق خود را برای اجازه این سوئیت ها می پردازند.

الآن چند روز قبل، انتشار یک نامه با امضای مدیر شبکه جم تی وی، خطاب به بازیگران و عوامل طرف قرارداد با این شبکه، مبنی بر عدم برخورداری این شبکه از ظرفیت مالی و تولیدی لازم برای استمرار خدمت گرفتن آنها و تأکید بر تسویه حساب در پایان قراردادشان با این شبکه، به منزله بسته شدن درها برای گروهی از بازیگران و عوامل تولید بود؛ واقعه ای که ضربه جبران ناپذیری به چهره های پیوسته به این شبکه ماهواره ای خواهد زد. در متن این نامه که با امضای سعید کریمیان، مدیر مجموعه شبکه های جم، در شماری از رسانه ها منتشر شده، این موضوع مورد تأکید قرار گرفته که فقدان سناریو و ظرفیت تولید، آنها را وادار به قطع همکاری کرده است؛ بنابراین در ماه های پیش رو، عوامل طرف قرارداد با این شبکه ماهواره ای، یک به یک بیکار و آواره ترکیه خواهند شد؛ عواملی که درآمدهای کلانی نداشتند و همه امیدشان به قراردادهای بلندمدتی بود که در زمان شروع همکاری با این شبکه، وعده اش را دریافت کرده بودند؛ البته در آن زمان، مهدی مظلومی با اشاره به یکی از سریال هایش گفته بود: «بنده چند ماه پیش این فیلم را برای یک تهیه کننده بین المللی به نام آقای زاراوان که یکی از دفاترش در دوبی است، ساختم و قرار است در 14 شبکه عربی، هندی، ایرانی و اروپایی پخش شود.

شبکه جم هم یکی از خریداران فیلم است که مسئولیتش با من نیست و به خواست من از شب دوم، اسمم از تیزر حذف شد. این آخرین کار هم نیست و تا انتهای 2016 تعهد ساخت 6 فیلم دیگر را هم دارم. دلیلی برای تکذیب نمی بینیم. کار خارج از کشور مثل ایران انحصاری و محدود به شبکه خاصی نیست، یک تجارت است که متأسفانه یا خوشبختانه خیلی ها بلدند از آن پول دربیاورند. ضمن اینکه فیلم فوق از لحاظ محتوا کاملا براساس چارچوب هایی است که پس از 20 سال کار در تلویزیون ایران به آن عادت کردم. نوع پوشش ها هم به علت بین المللی بودن باید مختصات خودش را می داشت.» با وجود آنکه اقدام تازه مدیران این شبکه ماهواره ای علیه سینمای ایران، کاملا هدفمند و هدایت شده به نظر می رسد، پیش از این حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد، درباره پیوستن برخی بازیگران ایرانی به این شبکه اظهار کرده بود: «وقتی فردی تصمیم می گیرد به شبکه های خارجی و ماهواره ای بپیوندد وزارت ارشاد نمی تواند اقدامی سلبی انجام دهد. وقتی رفت وآمد به کشورها برای افراد آزاد است و کسی هم اعلام نمی کند که برای چه کاری به کشوری سفر می کند، نمی توان اقدامی انجام داد. باید دلیل پیوستن این هنرمندان به شبکه هایی که با اهداف انقلاب و جمهوری اسلامی در تضاد هستند، مورد آسیب شناسی قرار بگیرد.»

او با اشاره به اینکه این شبکه ها به دنبال برهم زدن حیات خانواده های ایرانی، نفوذ فرهنگی و منافع سیاسی و افتصادی هستند، گفت: «کسانی هم که به این شبکه ها پیوسته اند با آگاهی کامل از این نوع کار در شبکه های ماهواره ای این اقدام را انجام داده اند. در این باره اقدامی که بخواهد به صورت قانونی یا سلبی از طرف وزارت فرهنگ صورت بگیرد، امکان پذیر نیست. همکاری با شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب و مخالف نظام ممنوع است و هیچ توجیهی برای پیوستن آنها وجود ندارد. کسی که چارچوب های قانونی نظام را رعایت نکند، مرتکب تخلف شده و این اقدام قابل پیگیری است. همین هنرمندان بعد از مدتی از کار با شبکه های ماهواره ای متوجه این خسران و ضرر شده اند که چه اشتباه بزرگی را انجام داده اند. کم کاری در ایران دلیلی بر پشت پازدن به اعتبار چندین ساله یک هنرمند نمی شود.» 

جردن مدال پلاستیکی داریم / دلداری کاربران ایرانی به جردن باروز
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات