طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیکاهش چشمگیر جرائم در دهه اول محرم

کاهش چشمگیر جرائم در دهه اول محرم

آزادی 12زندانی جرائم غیرعمد در دهه اول محرم

سخنگوی نیروی انتظامی نقل ازی اجمالی از عملکرد ناجا در ایام محرم را تشریح کرد.


ناجا, محرم, منتظرالمهدی, نیروی انتظامی

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی نیروی انتظامی نقل ازی اجمالی از عملکرد ناجا در ایام محرم را تشریح کرد.

سردار سعید منتظرالمهدی در تشریح عملکرد نیروی انتظامی در دهه اول محرم گفت: در دهه اول محرم پلیس در تامین امنیت حداکثری هموطنان با تمام توان در خدمت عزاداران بود.

وی با بیان اینکه از مدتها قبل از شروع محرم، نیروی انتظامی با برپایی جلسات متفاوت با سایر دست اندر کاران قرارگاه مرکزی اربعین از جمله وزارت کشور، هلال احمر، سپاه، وزرات بهداشت و درمان، سازمان تبلیغات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ... برنامه ریزی های دقیقی را در این خصوص انجام داده  است، ادامه داد: ناجا تمام توان خود را در راستای هر چه با شکوه تر برگزار شدن این پویش عظیم مردمی که در همیشه تاریخ استوار، جاری و ساری است، به کار گرفته است.

به گفته سخنگوی ناجا، پلیس از قبل با تعیین و تشریح وظایف و ماموریت های مربوط به یگان های عملیاتی درگیر ماموریت، به گونه ای نظم و امنیت پرچم داران نهضت حسینی را در ایام محرم بر عهده گرفت که کوچکترین هتک حرمتی به این آیین جاودانه مذهبی وارد نشد و عزاداران با فراغ بال و در کمال امنیت، نظم و آرامش عزای حسینی را برگزار کردند.

همکاری پلیس با بیش از 100 هزار هیات

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی پیش از این ایام با تهیه و ابلاغ طرح ویژه آمد و شد، برای ایجاد تسهیلات و روان سازی تردد به حدود یکصد هزار هیات، تکایا و همچنین دسته جات عزاداری، امنیتی مثال زدنی را برقرار کرد، گفت: اشرافیت و ارتقای آمادگی عملیاتی در مرزهای کشور، تشدید مراقبت از مرزها با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های موجود و  نیز هوشیاری کامل در پیشگیری از ترددهای غیرمجاز در نوار مرزی علیرغم تمام تهدیدها، برخورداری از امنیت دو طرفه با نشست های مشترک در سطوح متفاوت مرزبانان درجه یک کشورهای هم مرز  با هدف ارتقای تعاملات و دیپلماسی بین کشورها تنها بخشی از اقداماتی هستند که در قبل، حین و پس از ایام عزاداری توسط مرزبانی انجام گرفت.

سخنگوی ناجا از بکارگیری بیش از 30 هزار نیروی ویژه انتظامی - عملیاتی – ترافیکی و  خبر داد و افزود: طی این مدت جلوگیری از اعمال خرافی با شناسایی افراد موثر و محرک نیز تشدید شد.

وی با اشاره به اجرای طرح های مبارزه با سارقان به ویژه در محیط پیرامونی محل های برگزاری مراسم ها از تشدید فعالیت پلیس 110 و ایست بازرسی ثابت خبر داد و گفت: با دایر کردن بالغ بر ده ها ایست و بازرسی موقت در نقاط متفاوت در کلیه استان ها، یکی از مثال زدنی ترین امنیت ها در ایام عزای امام حسین علیه السلام رقم خورد.

کاهش چشمگیر جرائم در دهه اول محرم

به گفته منتظرالمهدی در برخی از حوزه ها و جرایم از جمله وقوع سرقت مسلحانه، سرقت از مغازه، سرقت از منزل، سرقت به عنف، تجاوز به عنف، کیف قاپی، وقوع شرارت همچون چاقو و قمه کشی و نزاع و درگیری اعم از فردی و دسته جمعی در دهه اول محرم نسبت به 10 روز قبل به ترتیب چهار، 11 ، هفت، 15 ، 17 ، 35 ، 26 و 11 درصد کاهش داشته و البته در کل وقوع سرقت های مهم در این مدت با کاهش 11 درصدی همراه بوده است.

وی ادامه داد: همچنین با متصور بودن عملیات تروریستی توسط گروهک های تکفیری در استان فارس، با مشارکت و همکاری ماموران اطلاعات استان بلافاصله طرح های کنترل اطلاعاتی و انتظامی توسط پلیس در سراسر استان به مرحله اجرا در آمد و در همین راستا، گروهی از تروریست ها در یکی از شهرستان های جنوبی استان فارس در حال تهیه مقدمات عملیات تروریستی بودند که بلافاصله تیم های ویژه عملیاتی پلیس در چند عملیات ضربتی 11 نفر را بازداشت و از ادامه فعالیت آن ها پیشگیری به عمل آوردند.

به گفته وی در این عملیات پیش دستانه بیش از ده ها دستگاه خودرو و موتورسیکلت بازبینی و توقیف شد و بالغ بر بیش از یکصد کیلوگرم مواد منفجره و متعلقات مربوطه و یک قبضه سلاح جنگی کشف و ضبط شد.

منتظرالمهدی اضافه کرد: در حوزه پلیس گذرنامه در دهه محرم به منظور تسریع در خروج زائرین برای عزیمت به کربلای معلی با افزایش 65 درصدی خروج از گیت های مرزهای شلمچه، چزابه، و مهران  برای زیارت روبرو بودیم که در کمتر از 72 ساعت بالای  16 هزار گذرنامه صادر و زایرین بدون کوچکترین مشکلی اعزام شدند.

سخنگوی ناجا در خصوص اقدامات پلیس در تهران بزرگ نیز گفت:  توجه به هیئات و تکایا و دسته جات عزاداری، استفاده از همیاران محرم پلیس، حضور عوامل پلیس در هیات به صورت محسوس و غیرمحسوس، تماس مردمی با پلیس 110، شناسایی ایستگاه های صلواتی و نظارت بر ایستگاه ها با جانمایی درست که موجبات کمترین ترافیک را برای برگزار کنندگان عزاداری ها فراهم آورد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی گفت: پلیس، در سایه مشارکت سازمان ها ونهادها و جوانان عاشورایی، اشرافیت کامل بر برگزاری مسابقه فوتبال شب عاشورا داشت و خوشبختانه مسابقه هیچ حادثه و حاشیه ای نداشت و در کمال آرامش و با رعایت موازین شرعی برگزار شد.

رشد چشمگیر پذیرش مسافرین در دهه ی اول محرم
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات