طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیوضعیت چشم هایم بخاطر بیماری است | شاهمیری
وقتی ترشحات چشم خبر از بیماری می دهند

داور بین المللی والیبال ایران گفت: من مشکل تیروئید دارم و این امر موجب می شود که چشم هایم مخصوصاً در زمان قضاوت مسابقات بیرون بزند.

خبرگزاری فارس: محمد یا فرهاد شاهمیری متولد سال 1344 در شهریار، داور بین المللی والیبال ایران است. او در سال 1999 به رده داوران بین المللی پیوست. مسابقات دهه فجر 1377 نخستین مسابقات ملی بود که شاهمیری قضاوت آن را بر عهده داشت.


از سال 2003 از سوی فدراسیون بین المللی والیبال برای قضاوت در مسابقات نوجوانان و جوانان دنیا دعوت شد. جام جهانی 2003 نخستین قضاوت بین المللی و مهم شاهمیری بود. او در 2 سال پس از سوی فدارسیون جهانی والیبال برای قضاوت قهرمانی دنیا 2006 ژاپن دعوت شد.


در سال 2008 هم به المپیک لندن دعوت شد و به عنوان کمک داور اول حضور داشت. شاهمیری در سال 2009 و 2010 از سوی فدراسیون بین المللی والیبال جایزه بزرگ دنیا را به عنوان داور اول قضاوت کرد. قهرمانی دنیا 2014 باعث پیشرفت و جهانی شدن شاهمیری شد. وی در جام جهانی 2015 نیز سه دیدار مهم از جمله دیدار دوم برزیل ایتالیا را سوت زد. روند موفقیت های این داور ایرانی ادامه پیدا کرد و به المپیک 2016 ریو رسید و الآن هم که یک بار دیگر وی به برزیل سفر کرده تا از مسابقات جام باشگاه های دنیا را سوت بزند.


موفقیت ها و درخشش این داور بین المللی ایران موجب شد تا خبرگزاری فارس گفتگو ای را با وی ترتیب دهد. متن گفتگو خبرگزاری فارس با وی را می توانید در ادامه بخوانید:


در آلبوم افتخارات خود تقریباً تمام تورنمنت ها را داشتید، غیر از جام باشگاه های دنیا که الآن آن را نیز تجربه خواهید کرد؟


دقیقاً همین طور است. من در اکثر مسابقات معتبر جهانی حضور داشتم و سوت زده ام و الآن هم در برزیل هستم و قرار است رقابت های جام باشگاه های دنیا را قضاوت کنم. پیش از این و 3 سال قبل هم به مسابقات جام باشگاه های دنیا در قطر دعوت شدم، اما در آن زمان شرایطم برای حضور در مسابقات فراهم نبود. به هر حال خوشحالم که قرار است برای اولین بار این مسابقات را هم تجربه کنم و به این ترتیب فکر نمی کنم مسابقه ای در سطح دنیا باقی مانده باشد که من قضاوت نکرده باشم. برای مسابقات جام باشگاه های دنیا تیم ها و بازیکنان بزرگی به برزیل آمده اند.


فکر می کنید چه عواملی باعث شد تا به عنوان نماینده داوری ایران اینقدر پیشرفت کنید؟


حدود 16 سال است که در مسابقات جهانی قضاوت می کنم. رزومه خوبی دارم، اما چندان انعکاس داده نشده است. به جرات می توانم بگویم که یکی از بهترین رزومه های آسیا و دنیا را دارم. فکر می کنم شاید 3 نفر باشیم که اینقدر با تجربه هستیم و در مسابقات متفاوت جهانی سوت زده ایم. در سال جاری هم فدراسیون جهانی برنامه خاصی برای 20 داور داشت و آنها را در سمینارهای متفاوت کمپانی داد تا برای تورنمنت های مختلف آماده شوند. یکی از دلایل این کار یادگیری تکنولوژی والیبال بود که امیدوارم به لیگ ایران هم بیاید تا از حاشیه های والیبال در ایران کم شود.


تا چه زمانی می توانید به قضاوت در سطح اول دنیا ادامه بدهید؟


من 51 سال سن دارم و تا 55 سالگی می توانم قضاوت کنم، اما حسی به من دست داده که امسال و پس از جام باشگاه های دنیا خداحافظی کنم، چراکه واقعاً خسته شده ام. امسال هم که سفرهای متوالی و طولانی داشتم بیشتر خسته شدم. در حالی که تا سال 2020 می توانم قضاوت کنم، اما شاید زودتر خداحافظی کنم. باید دید که قسمت چه خواهد بود و باید بگویم که مشکل اصلی بحث زندگی شخصی ام است.


منظورتان چیست؟


آنچنان که باید و شاید حمایت نمی شویم. داور در ایران جایگاه خاصی ندارد. بسیاری از همکارانم در کشورهای دیگر را دیده ام و متوجه شدم که آنها با حمایت های خوب می توانند خیلی راحت به سفرهای متفاوت بروند و در مسابقات قضاوت کنند، اما برای من با شرایط کنونی کار کردن کمی سخت است.


خانواد ه تان از شرایطی که دارید، ناراحت نیستند؟


خانواده من کاملاً ورزشی است و خوشبختانه در این مدت رفتارهای حرفه ای را دقیقاً یاد گرفته اند. گاهی مواقع اعضای خانواده به من انرژی می دهند تا به مسابقات اعزام شوم. من برای قضاوت های خوب باید تمرین، تغذیه، استراحت و ... منظم داشته باشم و در این مسیر خانواده ام بسیار از من حمایت کرده اند.


دستمزد داوران برای حضور در مسابقات جهانی چقدر است؟


2 سال است که حق الزحمه داوری ام در مسابقات جهانی را به علت تحریم های اقتصادی دریافت نکرده ام. البته داورزنی بسیار از من حمایت کرده و همیشه نگاه ویژه ای به من داشته است.


چشم های شما بارها سوژه رسانه های داخلی و خارجی شدند، نظرتان در این خصوص چیست؟


من مشکل تیروئید دارم و این مشکل موجب می شود که وضعیت چشم هایم اینگونه شود. در رسانه های خارجی کمتر دیده ام که به این موضوع توجه شود و تنها یک بار دیدم که تصویر مرا در کنار تصویر کولینا، داور ایتالیایی فوتبال قرار داده اند. در فضای مجازی در داخل ایران به همه چیز کار دارند و از همه چیز ایراد می گیرند. من بیمار هستم و البته این بیماری ام را دوست دارم! ناراحت نیستم؛ برخی ها توهین می کنند، اما کاری از دست من برنمی آید و نمی توانم همه را مدیریت کنم. تلاش می کنم زمان قضاوت چشمهایم اینگونه بیرون نزند، اما دست خودم نیست و این نشان تیربینی نیست بلکه عارضه یک بیماری است.


, , , شاهمیری وضعیت چشم هایم بخاطر بیماری


در داوری فوتبال به بالاترین سطح رسیدیم و داوران ایرانی تجربه قضاوت در فینال جام جهانی و فینال المپیک را دارند، آیا در والیبال هم می توانیم به این سطح برسیم؟


من سال گذشته دیدار ایتالیا و آمریکا را در فینال مسابقات جهانی قضاوت کردم، اما متاسفانه انعکاس خوبی داده نشد و یا اگر انعکاسی هم داده شد خیلی زود فراموش شد. انعکاس اخبار در والیبال مانند فوتبال قوی نیست.


بهترین و بدترین خاطره تان از قضاوت ها چیست؟


والیبال خاطره بد زیادی ندارد و کلاً شیرین است، اما دو خاطره بد برای من از دست دادن 2 عزیز به نام های حسین معدنی و رضا ابراهیمی بود. همه خوب هستند، اما واقعاً این دو مرحوم خیلی خوب بودند. پلی آف المپیک 2008 بازی تیم های صربستان و آمریکا و 2014 بازی برزیل و لهستان را قضاوت کردم که برایم خاطره انگیز بودند.


, , , شاهمیری وضعیت چشم هایم بخاطر بیماری


حرف پایانی...


تشکر ویژه می کنم از داورزنی که همیشه به من و برنامه هایم توجه کرده است. از امیدوارم حاتمی، رئیس کمیته داوران هم قدردانی می کنم که خیلی مرا حمایت کرد. از اصحاب رسانه هم تشکر می کنم که امثال مرا می بینند و حواس شان به من هست. از پدر، مادر و همسرم هم ممنون هستم که مرا درک و کمک کردند.

6 بیماری شوک آوری که علائمشان نخستین بار، در چشم ها ظاهر می شود
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات