طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسینخست وزیر انگلیس، بشار اسد را تهدید کرد
بشار اسد در آینده سوریه جایی ندارد | تکرار ادعاهای وزارت خارجه انگلیس

وزیر خارجه انگلیس که در لندن میزبان همتای آمریکایی خود است، نقش نظامی کشورش در جنگ سوریه را پررنگ تر کرده و می گوید «روس ها و بشار اسد برنده جنگ حلب نخواهند بود.»


بشار اسد, انگلیس

خبرگزاری فارس: «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس امروز در لندن میزبان «جان کری» همتای آمریکایی خود بود و بر خلاف رویه چند سال اخیر دولتش، رویکرد نظامی انگلیسی ها درباره بحران سوریه و تقابل جدی با روس ها بر سر این مطلب را آشکار کرد.

در ابتدای جلسه، جان کری که کشورش مدعی برنده بودن تیغ تحریم در مقابله با کشورهای مخالف را دارد، در گرماگرم جنگ سوریه هم از تحریم سخن گفت. جانسون هم با وی در این مورد همصدایی کرد و گفت که آمریکا و انگلیس در حال بررسی گزینه تحریم اقتصادی سوریه و روسیه به خاطر مسائل حلب هستند.

جان کری که حمله ارتش کشورش به ارتش سوریه باعث شکست دور قبلی آتش بس شده بود، در ادامه به شدت از اوضاع حلب ابراز نگرانی کرد و گفت که وقایع حلب، بازگشت به مرحله توحش است.

این روزها بسیاری از متفکرین و سیاسیون قدیم و جدید، از احتمال رویارویی نظامی آمریکا و روسیه در سوریه و عواقب وخیم آن سخن می گویند.

حتی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هم امروز گفته بود «دنبال تقابل با آمریکا نیستیم اما تصمیم با آنهاست.»

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری لحنی تهدیدآمیز در این خصوص داشت و گفت: «نبرد روسیه در سوریه برای حمایت از رژیم (بشار) اسد، ریسک رویارویی را بالا می برد.»

جان کری از احتمال سقوط حلب هم البته آگاهی داشت و گفت: «حتی اگر حلب هم سقوط کند، روس ها و (بشار) اسد باید بدانند که جنگ سوریه بدون راه حل سیاسی، خاتمه نمی یابد.»

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس هم در برابر خبرنگاران سخن گفت و با ادامه لحن تهدیدآمیز کری گفت: «روسیه و بشار اسد نمی توانند در نبرد حلب پیروز شوند. همه گزینه ها برای (حل بحران) سوریه بر روی میز است.»

جانسون دلیل و مکانیسم شکست روس ها و ارتش سوریه در حلب را توضیخ نداد.

وزیر خارجه انگلیس به یکی از مناطق اختلاف محور ترکی-عربی با محور مقاومت در سوریه یعنی سرنوشت تروریست های جبهه النصره هم پرداخت و گفت که این گروه باید از دیگر گروه های معارض «میانه رو» تفکیک شود.

«استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه طرحی ارائه کرده که بر مبنای آن، تروریست های النصره بتوانند بدون زمین گذشتن سلاح، حلب را ترک کنند و راهی ریف شمالی ادلب شوند.

جانسون به محور مذاکرات خود با همتای آمریکایی اش هم اشاره کرد و گفت که بر سر نحوه اعمال فشار به دولت سوریه برای باز شدن راه کاوران های حامل کمک های امدادی به سمت حلب، بحث شده است.

وزیر خارجه انگلیس از اعمال فشار بر روسیه هم سخن گفت و افزود: «مسکو فشار نهادهای بین المللی را احساس می کند چون بمباران حلب، وحشیانه است.»

دیدگاه "سوریه بدون بشار اسد" می تواند محقق شود | وزیر خارجه انگلیس
برچسب ها: ,
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات