طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیعملیات آزادسازی موصل شروع شد
شروع عملیات آزادسازی شهر القیاره دَر جنوب موصل

نخست وزیر عراق لحظاتی پیش شروع عملیات بازبعد گیری و آزادسازی موصل را رسما اعلام کرد.


موصل, عملیات آزادسازی موصل

خبرگزاری فارس: حیدرالعبادی نخست وزیر عراق از طریق تلویزیون عراق شروع عملیات آزادسازی و بازبعد گیری موصل را رسما اعلام کرد.

نخست عراق در نطق تلویزیونی خود اعلام کرد که فقط نیروهای ارتش این کشور به همراه نیروهای پلیس وارد موصل خواهند شد.

براساس نقل از روداو، شمار نیروهای متفاوت عراقی برای کمپانی در این عملیات حدود 30 هزار نفر است. گفته می شود که بین 3500 تا 4500 داعشی در موصل مستقر هستند.

نخست وزیر عراق روز گذشته با تعدادی از فرماندهان الحشد الشعبی درباره برنامه‎های عملیات آزادسازی «الحویجه» و «موصل» مرکز استان نینوا بحث و گفت‎وگو کرده بود. در این نشست درباره راه های تقویت توانمندی های نیروهای عراقی و طرح های جایگزین مناسب در هرگونه تحول میدانی بحث و گفت‎وگو شده بود.

وزارت دفاع عراق نیز روز یکشنبه «طرح کامل» عملیات آزادسازی موصل را از طریق فرماندهی عملیات مشترک تحویل فرمانده کل نیروهای مسلح داده بود.

شهر موصل مرکز استان نینوی در شمال عراق طی دو سال گذشته کانون خلافت و مرکز اصلی تجمع نیروهای گروه تروریستی تکفیری داعش در کشور عراق بوده است.

بافت مذهبی شهر موصل را اکثریت اهل سنت و اقلیتهایی از شیعیان و مسیحیان تشکیل میدهند. بعد از حمله داعش، بعلت فشارها و جنایات این گروه تکفیری علیه اقلیتهای دینی، همه شیعیان و بخش مهمی از مسیحیون موصل، خانه و کاشانه خود را ترک گفته و به نقاط دیگر عراق مهاجرت کردند.

فراهم شدن تجهیزات نظامی گسترده برای شروع عملیات آزادسازی موصل
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات