طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیتوافق 170 کشور برای ممنوعیت استفاده از گاز یخچال
توافق بیش از 100 کشور برای کنترل انتشار قوی ترین گاز گلخانه ای

رهبران ۱۷۰ کشور دنیا روز شنبه تفاهم نامه ای را امضا کردند که اهمیت آن برای مبارزه با تغییر اقلیم از معاهده پاریس سال گذشته بیشتر است.


گاز یخچال, محیط زیست, معاهده کیگالی مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: رهبران ۱۷۰ کشور دنیا روز شنبه تفاهم نامه ای را امضا کردند که اهمیت آن برای مبارزه با تغییر اقلیم از معاهده پاریس سال گذشته بیشتر است.

نشست این هفته در کیگالی، به تفاهم نامه ای برای کاهش استفاده از گاز هیدروفلورکربن (HFC) در سطح جهان، منجر شد. از این گاز در دستگاه های خنک کننده هوا و یخچال ها استفاده می شود.

«جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا، به کمپانی کنندگان این مذاکره گفت: «این مهم ترین قدمی است که ما می توانیم در این لحظه برداریم تا گرمایش سیاره مان را کاهش دهیم و از گرم شدن هوا برای نسل های آینده هم پیشگیری کنیم.» باراک اوباما رییس جمهور هم از این تفاهم نامه تمجید کرد. او این تفاهم نامه را یک «راه حل بلندپروازانه و برای این بحران به کمین نشسته» خطاب کرد.

گازهای HFC به اندازه آلاینده های کربن دی اکسید در توجه نیستند. این گازها در مرکز توجه نشست پاریس بودند. دلیل این موضوع این است که گازهای HFC درصد کوچکتری از گازهای گلخانه ای را در اتمسفر تشکیل می دهند. اما این ماده خنک کننده در مقایسه با دیگر گازها، ۱۰۰۰ برابر در به دام انداختن گرما موثرتر است. با افزایش درآمد کشورهای فقیرتر، مردم برای نخستین بار قدرت خرید یخچال و دستگاه های خنک کننده را به دست آورده اند، به این ترتیب، یک مشکل بزرگ را پیچیده تر کردند.

این معاهد اهداف و جدول زمانی منحصر به فردی هدف قرار می دهد. بر مبنای این معاهده کشورهای ثروتمندتر موافقت می کنند تا تولید گازهای هیدروفلوروکربن را زودتر از کشورهای فقیر متوقف کنند. اما، بعضی از فقیرترین و گرم ترین کشورهای دنیا با جدول زمانی سریع تر موافقت کردند.

انتظار می رود این معاهده به کاهش معادل ۷۰ میلیارد تن کربن دی اکسید از اتمسفر منجر شود؛ این دو برابر آلاینده های کربنی است که هر سال در کل دنیا تولید می شود.

کشورهای اروپای مرکزی، توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را وتو می کنند
facebook google telegram twitter whatsApp