طاها پخش

دانستنی های علمییک بام و دو هوای ارائه اینترنت تشویقی
شوکی چند روزه در بازار موبایل / یک بام و دو هوای طرح ریجستری تلفن همراه

اختصاص یک یا دو گیگابایت اینترنت تشویقی به افرادی که در سرشماری اینترنتی کمپانی کرده اند، این روزها به محلی برای بحث تبدیل شده است.

ایسنا: اختصاص یک یا دو گیگابایت اینترنت تشویقی به افرادی که در سرشماری اینترنتی کمپانی کرده اند، این روزها به محلی برای بحث تبدیل شده است.

سرشماری نفوس و مسکن, اینترنت, اپراتورهای موبایل, بام هوای ارائه اینترنت تشویقی

اپراتورهای موبایل, سرشماری نفوس و مسکن, اینترنت


با اجرایی شدن فاز اول شبکه ملی اطلاعات اینگونه عنوان شد که در سرشماری نفوس  و مسکن سال ۱۳۹۵ شهروندان می توانند به شیوه اینترنتی به ثبت نام و وارد کردن اطلاعات خانوار خود بپردازند.

اما برای افزایش انگیزه مردم برای ثبت نام به شیوه اینترنتی این وعده نیز داده شد که به هر یک از افرادی که به از این طریق ثبت نام کرده اند یک گیگا بایت اینترنت رایگان داده می شود.

با این وجود طی روزهای اول سرشماری اینترنتی استقبال مردم و به ویژه ساکنان کلانشهرها از این طرح تا حدودی کمرنگ بود و بر همین اساس رئیس مرکز آمار ایران در برخی صحبت های خود از واگذاری دو گیگابایت اینترنت تشویقی و دو برابر شدن این حجم خبر داد.

البته این اتفاق در شرایطی رخ داد که اپراتورهای تلفن همراه و کمپانی های اینترنتی مختلفی که موظف به انجام این کار شده بودند هنوز حتی واگذاری یک گیگابایت اولیه را هم شروع نکرده اند.

روز گذشته نیز در قالب بازدید وزیر ارتباطات از مرکز آمار بار دیگر این موضوع تکرار شده ومحمود واعظی در پاسخ به این سوال که در نهایت به افرادی که از طریق اینترنتی در سرشماری سال جاری کمپانی کرده اند یک یا دو گیگا بایت اینترنت رایگان تعلق می گیرد، گفت: ابتدا پیشنهاد شد که به هر یک از افرادی که از این طریق در سرشماری کمپانی کرده اند یک گیگ اینترنت رایگان داده شود که اپراتورها و دستگاه های ارائه دهنده اینترنت نیز با توجه به آنکه سرشماری طرحی ملی بود از این موضوع استقبال کردند، اما به تازگی رییس مرکز آمار ایران پیشنهادی مبنی بر ارائه ی دو گیگ اینترنت رایگان مطرح کرده که در این باره برخی از کمپانی ها نیز امضاء هایی را داده اند و ما پیگیری می کنیم که کمپانی هایی که این امضاء ها را انجام داده اند، دو گیگ مدنظر را در اختیار مشترکان خود قرار دهند.

بعد از این صبحت وزیر ارتباطات، رییس مرکز آمار از او خواست که پیگیری های لازم را انجام دهند تا در صورت امکان تمام اپراتورها دو گیگ اینترنت رایگان در اختیار افراد قرار دهند که واعظی پیگیری این موضوع را به رگولاتوری واگذار کرد.

اما بر اساس آنچه پیش از این اعلام شده از روز شنبه ۲۴ مهرماه ثبت نام کنندگان می توانند با وارد کردن کد آماری ۱۲ رقمی که بعد از تکمیل اطلاعات سرشماری به آنها تعلق گرفته است و همچنین تعداد اعضای ثبت نام شده خانوار خود، به تارنمای اپراتورهای تلفن همراه وارد شوند.

این موضوع در شرایطی از سوی رئیس مرکز آمار اعلام شده که پیگیری بحث از سوی اپراتورها نتیجه متفاوتی را در برداشته و اپراتورها بر این نکته تاکید دارند که هنوز در این خصوص دستورالعملی به آنها ابلاغ نشده است.

حال در شرایطی که هنوز واگذاری یک گیگابایت اینترنتی که پیش از این اعلام شده بود به سرانجام نرسیده، از دو برابر شدن این ظرفیت صحبت می شود این سوال ایجاد شده که بخش دولتی چگونه می تواند اپراتورهای موبایل و اینترنت که همگی از فعالان بخش خصوصی به شمار می روند را به چنین اقدامی ملزم یا ترغیب کند؟

فرصت 6ماهه ی اخذ مجوز اپل / عدم ممنوعیت ارائه سرویس اینترنت نامحدود
facebook google telegram twitter whatsApp