طاها پخش

سیاسیچهار محور اصلی مذاکرات لوزان
آتش بس در سوریه محور اصلی مذاکرات بود | جابری انصاری

مذاکرات نیم روزه ایران و 8 کشور غربی-عربی-ترکی برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه در شهر لوزان سوئیس، بعد از چهار ساعت و نیم بحث و گفت وگو درباره ابعاد انسانی، سیاسی و امنیتی بحران سوریه بدون در برداشتن نتیجه ای روشن شامگاه شنبه به وقت تهران پایان یافت.


سوریه

روزنامه دنیای اقتصاد: مذاکرات نیم روزه ایران و 8 کشور غربی-عربی-ترکی برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه در شهر لوزان سوئیس، بعد از چهار ساعت و نیم بحث و گفت وگو درباره ابعاد انسانی، سیاسی و امنیتی بحران سوریه بدون در برداشتن نتیجه ای روشن شامگاه شنبه به وقت تهران پایان یافت.

هنوز میزبان آمریکایی درخصوص نتیجه این نشست بیانیه ای نداده، اما «حسین جابری انصاری» معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران دیروز در بیانیه ای کوتاه، به مدت زمان و دستور کار مذاکرات و همچنین چهار محور اصلی این گفت وگوها اشاره کرد. جمهوری اسلامی ایران در دقیقه 90 و بعد از رایزنی های مقامات غربی، متقاعد شد که در این نشست حضور پیدا کند. علاوه بر محمدجواد ظریف، وزیران خارجه روسیه، آمریکا، ترکیه، عربستان، قطر، عراق، مصر و اردن و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه حضور داشتند.


آتش بس و تفکیک گروه های تروریستی

درباره جزئیات و حواشی این گفت وگوها، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که دوسوم نشست یک روزه «لوزان» به موضوعات امنیتی و آتش بس در سوریه اختصاص داشت. حسین جابری انصاری، که به همراه محمدجواد ظریف در نشست یک روزه «لوزان» حضور داشت، شنبه شب بعد از پایان این نشست بین المللی گفت: «در گفت وگوها به طور مشخص درباره آتش بس و آتش بس اخیر که بین آمریکا و روسیه بر سر آن توافق شده و برهم خوردن آتش بس و عوامل اصلی برهم خوردن آن یعنی تفکیک بین گروه های تروریستی به ویژه النصره و داعش از سایر گروه های سوری پرداخته شد.»

او درخصوص محور دوم این مذاکرات افزود: «درباره روش های جدا کردن این گروه ها و ملاک های مورد نظر در این باره و زمان بندی های مرتبط با این بحث به طور مفصل گفت وگو شد.» جابری انصاری با بیان اینکه بخش دیگری از گفت وگوها در نشست لوزان به مساله انسانی و فوریت های امدادرسانی در حلب و دیگر نقاط سوریه اختصاص داشت، درخصوص سومین محور اظهار کرد: «درباره این موضوع و آتش بس و سازوکارهای مرتبط که به چه نحوی جدول زمان بندی مشخص شود تا آتش بس برقرار شود و هم چنین تسریع ارسال کمک های انسانی هم بحث شد.» او در ادامه گفتگو با خبرگزاری صدا وسیما در لوزان سوئیس، محور چهارم گفت وگوها را پس سیاسی بحران سوریه و اینکه آینده این کشور چگونه خواهد بود، اعلام کرد و گفت: «در این موضوع بحث های کمتری صورت گرفت، اما توافق کلی این بود که در اسرع وقت این گفت وگو بین طرف ها ادامه یابد.»


مواضع وزرای خارجه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پایان این نشست گفت: «کمپانی کنندگان در این نشست توافق کردند که دیدارهای آتی درخصوص سوریه در اسرع وقت انجام شود.» مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز بعد از پایان مذاکرات لوزان درخصوص سوریه، خواستار آن شد که معارضان سوری از جبهه النصره جدا شوند. در حالی که هیات عربستان در مذاکرات لوزان اعلام کرد که توافقی در این مذاکرات حاصل نشده است، نمایندگان ترکیه گفته اند، آنکارا پیشنهادهایی درخصوص آتش بس و ارسال کمک های انسان دوستانه ارائه کرده است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در مورد این نشست گفت: «مذاکرات تا حدی صریح بوده که در لحظاتی به تنش بین برخی طرف ها منجر شده است.» او تاکید کرد که کمپانی کنندگان در نشست لوزان از دوشنبه به پس تماس ها برای بحث در مورد گام های بعدی را ادامه خواهند داد.

نمی توان به نتایج نشست لوزان امید داشت

همزمان با این تحولات و در شرایطی که بیشتر کارشناسان مذاکرات لوزان درخصوص سوریه را بدون دستاورد روشن و ملموس می دانند، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران معتقد است تا وقتی که برخی کشورها بر کناره گیری بشار اسد از قدرت اصرار می ورزند نمی توان به نتایج نشست لوزان خوشبین بود. به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از «المیادین»، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: «اعتقاد به راه حل سیاسی، تنها راه پایان دادن به بحران سوریه است.»

امیرعبداللهیان افزود: «تا زمانی که برخی کشورها همچون آمریکا، عربستان، ترکیه و قطر بر کناره گیری بشار اسد از قدرت اصرار می ورزند نمی توان به نتایج نشست لوزان خوشبین بود.» او گفت: «معتقدم تا زمانی که تمامی کسانی که بر سر میز مذاکره می نشینند به این مساله اعتقاد نداشته باشند که بحران سوریه فقط راه حل سیاسی دارد، نمی توان به نتیجه بخشی نشست لوزان امیدی داشت.»

مهمترین دستور کار مذاکرات لوزان
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp