طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیبمباران دلاری بازار ارز
جزئیات ارزانی و گرانی مواد غذایی در بازار

در دومین روز هفته، دلار بعد از دو روز نوسان در کانال 3هزار و 600 تومان از آن پایین رفت. روز یکشنبه، شاخص ارزی 6 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 598 تومان رسید.


بازار ارز

روزنامه دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، دلار بعد از دو روز نوسان در کانال 3هزار و 600 تومان از آن پایین رفت. روز یکشنبه، شاخص ارزی 6 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 598 تومان رسید.

به اعتقاد فعالان، عرضه شماری از صرافی های بانکی در کنار کاهش تعداد خریداران حواله درهم از جمله عواملی بودند که زمینه ساز این نزول کانالی شدند. به گفته برخی از حاضران در بازار، عرضه بازارساز از همان ابتدای روز و با نرخ هایی نزدیک به محدوده 3هزار و 590 تومان شروع شد. نتیجه این موضوع کاهش جسارت معامله گران آتی در خریدهای فردایی بود. همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و 83 هزار تومان رسید. افت سکه در حالی رخ داد که بیشتر معامله گران در انتظار شروع معاملات بازار جهانی از روز دوشنبه بودند.


آغاز روی مرز

در دومین روز هفته، دلار معاملات خود را روی مرز 3 هزار و 600 تومان شروع کرد. روز یکشنبه، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 600 تومان شروع کرد که کاهشی 4 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. آغاز کاهشی دلار در حالی رقم خورد که یکی از صرافی های بانکی پیش از ساعت 11 بعدازظهر با قیمت 3 هزار و 593 تومان اقدام به فروش کرده بود. برخی فعالان، عرضه یاد شده را در آغاز کاهشی بازار موثر دانستند. بعد از افت ابتدای روز، قیمت بین ساعات 11 تا 13 ظهر، نوسان چندانی را تجربه نکرد و در مقاطع کوتاهی نیز روی قیمت 3 هزار و 599 تومان قرار گرفت. با این حال از حدود ساعت یک بعدازظهر به پس قیمت در کانال پایین تر تثبیت شد. شاخص ارزی از ساعت یک بعدازظهر تا ساعت 3 بعدازظهر نتوانست حتی در مقطع کوتاهی به مرز 3 هزار و 600 تومان بازگردد و در نهایت با قیمت 3 هزار و 598 تومان به کار خود پایان داد. این قیمت که 6تومان کمتر از روز شنبه بود، در حالی رقم خورد که قیمت شاخص ارزی در مقاطعی حتی تا نقطه 3 هزار و 595 تومان پایین رفته بود.

آرامش درهمی

به گفته فعالان، عرضه ارز توسط برخی صرافی های بانکی و نوسانات بسیار محدود نرخ حواله درهم از جمله عواملی بودند که قیمت دلار را در مسیر کاهشی قرار دادند. به گفته شماری از فعالان، روز یکشنبه تعداد خریداران حواله درهم پایین بود و بیشتر معامله گران تمایل چندانی به خرید این ارز نداشتند. کاهش تقاضای حواله درهم موجب شد یکی از عواملی که قیمت دلار را در روزهای پیشین تحریک کرده بود، از بازار خارج شود. در کنار این، عرضه صرافی های بانکی دیگر عاملی بود که قیمت دلار را تحت فشار قرار داد. با این حال، در شرایطی که برخی معامله گران احساس می کردند، عرضه بازارساز نسبت به روز شنبه تقویت شده است، قیمت در معاملات فردایی هم چنان بالای مرز 3 هزار و 600 تومان باقی ماند و «فردایی ها» تلاش می کردند که مرز یاد شده را نگه دارند. البته روز یکشنبه، فاصله قیمت در معاملات فردایی و نقدی کاهش یافت. در حالی که فاصله این دو نرخ روز شنبه بین 5 تا 9 تومان بود، روز دوشنبه اختلاف به 2 تا 5 تومان رسید.

به گفته فعالان، عامل مهم تری که قیمت دلار را در روز یکشنبه تحت فشار قرار داد، عرضه شماری از صرافی های بانکی بود که با قیمت پایین تری نسبت به روز شنبه اقدام به عرضه ارز کردند. همسو با افت قیمت دلار، روز یکشنبه، یورو نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت و از مرز 4 هزار تومانی پایین رفت. در دومین روز هفته، یورو 10 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 990 تومان رسید. ارز اروپایی روز شنبه نیز 10 تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به گفته فعالان، تضعیف ارزش ارز اروپایی در انتهای هفته گذشته عامل اصلی است که قیمت این ارز در بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد. روز یکشنبه، پوند انگلیس نیز با 40 تومان افت به قیمت 4 هزار و 460 تومان رسید.

قیمت طلا و ارز در بازار تهران / قیمت انواع خودرو دست دوم و داخلی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات