طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیعقبگرد دماسنج بورس تهران
رفع استرس تابستانی بورس تهران

طی معاملات روز گذشته در بورس تهران شاخص کل بعد از 4 روز رشد متوالی،با افت 317 واحدی (معادل 41/ 0 درصد) مواجه شد و تا نیمه کانال 77 هزار واحدی عقب نشینی کرد.


بازار بورس

روزنامه دنیای اقتصاد- هاشم آردم: طی معاملات روز گذشته در بورس تهران شاخص کل بعد از 4 روز رشد متوالی،با افت 317 واحدی (معادل 41/ 0 درصد) مواجه شد و تا نیمه کانال 77 هزار واحدی عقب نشینی کرد.

همان طور که در نقل از های پیشین اشاره شده بود، شاخص کل بورس برای عبور از محدوده 78 هزار واحد با چالش هایی رو به رو است. در شرایط فعلی هنوز سیگنال جذابی از عملکرد کمپانی ها به بازار صادر نشده است و چشم انداز مناسبی (دست کم در کوتاه مدت) برای سرمایه گذاری در بورس مشاهده نمی شود. به عبارت دقیق تر شاخص های مهم در بازار سهام به سطوحی رسیده اند که افزایش بیشتر آنها در برهه فعلی تا حدودی دور از ذهن به نظر می رسد. نسبت متوسط قیمت به درآمد در بورس این روزها به محدوده بیش از 2/ 7 مرتبه ای رسیده است.


این در حالی است که این نسبت در بازار پول (با فرض نرخ سود متوسط بدون ریسک18 درصدی در اقتصاد) بیش از 6/ 5 مرتبه نیست. به علت ادامه خوش بینی به بازار سهام در فضای پسابرجام، سرمایه گذاران هنوز قصد ندارند در بازار سهام به طور قابل توجهی فروشنده باشند. الآن بخش زیاد فعالان بازار به انتظار نقل از های حسابرسی شده 6 ماهه کمپانی ها نشسته اند. اگرچه انتظار نمی رود که این نقل از ها حاوی نکات درخشانی باشند، اما برای ماندن شاخص ها و قیمت های سهام در محدوده فعلی، نیاز مبرمی به انتشار صورت های مالی مثبت در بازار حس می شود. صورت های مالی حسابرسی شده 6ماهه کمپانی های حاضر در بورس از هفته جاری و هفته آینده روانه کدال خواهند شد و باید به انتظار تصویر العمل فعالان بازار به این نقل از ها نشست.

توان محدود بازار برای رشد قیمت ها

همان طور که اشاره شد، شاخص بورس در روز گذشته باز هم نشان داد که برای رسیدن به محدوده های بیش از 78 هزار واحد دچار مشکل است. در هفته گذشته، شاخص کل موفق شده بود طی 4 روز کاری بیش از 700 واحد (معادل 9/ 0 درصد) رشد کند. بر این اساس شاخص بورس در روز شنبه تا یک قدمی فتح کانال 78 هزار واحدی پیش آمده بود، اما روز گذشته دماسنج بازار با افت بیش از 300 واحدی، نیمی از راه رفته خود را برگشت. به نظر می رسد که فعالان بازار در برهه فعلی، حاضر نیستند در قیمت های بالاتر وارد بازار شوند. این موضوع نیز در شرایط فعلی طبیعی به نظر می رسد، چرا که سایه ریسک های زیاد و سیستماتیک بازار سهام بر سر این بازار سنگینی می کند. هنوز قیمت تمام شده پول برای بازیگران زیاد بازار پول بالا است و رکود فراگیر اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده است. با وجود لغو تحریم ها، همچنان خبری از همکاری بانک های بزرگ بین المللی با واسطه های پولی ایران نیست و از طرف دیگر قیمت های جهانی، به رغم افزایش نسبی در ماه های اخیر، هنوز در محدوده جذابی برای فعالیت های تولیدی در ایران قرار ندارند.

نسبت P/ E در بازار سهام این روزها در محدوده ای بالاتر از 2/ 7 مرتبه قرار دارد. این در حالی است که سودآوری کمپانی ها روندی نزولی را طی می کند و اوضاع کمپانی ها در بازه های زمانی مشابه در سال های اخیر، دوره به دوره بدتر شده است. قرار گرفتن قیمت ها در محدوده فعلی همچنان نشان از امیدواری فعالان بازار به آینده اقتصاد ایران دارد. به عبارت دقیق تر فعالان بازار سرمایه انتظار دارند که سودآوری کمپانی ها در آینده ای نه چندان دور، در مسیری رو به بهبود قرار گیرد. حال چنانچه این سرعت رشد سودآوری کمپانی ها مورد قبول کلیت فعالان بازار سهام قرار گیرد، با افزایش تمایل خریداران در نمادهای مختلف، قیمت ها نیز رو به فزونی می گذارند، اما هرقدر سرعت برگشت کمپانی ها به مسیر مطلوب سودآوری کمتر باشد، از سرعت رشد قیمت ها کاسته شده و در انتهای طیف، حتی می تواند منجر به سقوط قیمت ها شود.

بزنگاه بعدی بازار سهام ایران، موعد انتشار صورت های مالی 6 ماهه کمپانی هاست. شاید این برهه، آخرین فرصت کمپانی های حاضر در بورس تهران برای نشان دادن بهبود شرایط اقتصادی باشد. چنانچه کمپانی ها نیم سال خوبی را پشت سر نگذاشته باشند، حتما بخشی از خوش بینی ها از بازار حذف می شود، اما در حال حاضر می توان ادعا کرد که خوش بینی، وزن قابل توجهی را در تحلیل های فعالان بورس تهران به خود اختصاص می دهد. با این وجود، در روز گذشته شاخص بورس تهران نشان داد که به محدوده بیش از 78 هزار واحدی حساس است. به عبارت بهتر، فعالان بازار محدوده فعلی را مرز ارزندگی بازار سهام می دانند. این محدوده در بهمن ماه سال گذشته، اردیبهشت و مرداد ماه سال جاری نیز برای شاخص کل ایجاد مشکل کرده بود. الآن هم با افزایش نسبی قیمت ها در هفته های گذشته، از ارزندگی بازار کاسته شده است بنابراین فشار فروش افزایش یافته است. برای عبور از این محدوده ها (78 هزار تا 80 هزار واحد) نیاز به محرک هایی واقعی است که فعالان بازار را به ادامه خوش بینی ها امیدوار کند.

تکنیکالیست ها امیدوارترند

با عبور شاخص کل از عدد 77 هزار و 500 واحد در روز شنبه، بخشی از فعالان بازار که از روش های فنی برای پیش بینی بازار استفاده می کنند، به ادامه روند رو به رشد بازار امیدوارتر شدند. این تحلیل گران بر این باور بودند که از ابتدای هفته جاری، فصلی تازه در بورس تهران شروع شده است. از ابتدای سال جاری که شاخص کل تا محدوده تقریبا 82 هزار واحدی پیش رفته بود، روندی نزولی در متوسط قیمت های سهام مشاهده می شود. این روند نزولی از دو قله 82 هزار واحدی و 78 هزار و 800 واحدی تشکیل می شود که شیب ملایمی دارد. شاخص بورس با شکست سطح 77 هزار و 500 واحدی این روند نزولی میان مدت را شکست، اما از آنجا که این روند نزولی تنها دو قله را در برمی گیرد، از نظر تحلیلگران فنی چندان معتبر نیست. با افت شاخص کل در روز گذشته، این نماگر دوباره به همان محدوده بازگشته است. چنانچه این خط روند، خطی معتبر باشد، این امکان وجود دارد که به محدوده حمایتی بازار بدل شود. شاخص بورس علاوه بر این روند نزولی میان مدت، با روند نزولی بلندمدتی نیز درگیر است که دو قله 89 هزار و 500 واحدی (در بهمن ماه سال 92) و 82 هزار واحدی (در فروردین ماه سال جاری) را در بر می گیرد. چنانچه بازار رشد خود را ادامه دهد و با شیبی معقول به سمت اهداف بالاتر حرکت کند، به نظر می رسد که تنها تا محدوده 79 هزار و 500 واحد توان رشد داشته باشد. بنابراین به نظر می رسد که فعالان بازار در حال حاضر محدوده 78 هزار تا 79 هزار واحد را سقف بازار می دانند.

نگاهی به آمار معاملات

در معاملات روز گذشته سهامداران بیش از یک میلیارد و 184 میلیون برگه سهم و حق تقدم را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 262 میلیارد تومان در 74 هزار نوبت معاملاتی بود. از این میزان حدود 210 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم اختصاص یافت که نسبت به روز گذشته افزایش نشان می دهد.روز گذشته نمادهای سایپا، سرمایه گذاری غدیر، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، فولاد مبارکه و ماشین سازی اراک با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل باعث شد تا این متغیر 317 واحد افت کند و به رقم 77هزار و 569 برسد. این در حالی است که نماد معاملاتی کمپانی کشتیرانی با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر این متغیر شد و آن را تقریبا 20 واحد ارتقا داد. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 312 و 161 واحد افت کردند.

عقبگرد شاخص بورس در شروع معاملات
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات