طاها پخش

اقتصادیتکلیف جدید برای مسکن مهر
برچسب ها:
بلا تکلیفی 300 واحد مسکن مهر در گچساران

کمیسیون اصل 90 مجلس در تازه ترین نقل از خود از آخرین حالت پروژه مسکن مهر برای همه دستگاه های دولتی مرتبط با این پروژه یک تکلیف مشترک تعیین کرد.


بازار مسکن

روزنامه دنیای اقتصاد: کمیسیون اصل 90 مجلس در تازه ترین نقل از خود از آخرین حالت پروژه مسکن مهر برای همه دستگاه های دولتی مرتبط با این پروژه یک تکلیف مشترک تعیین کرد.

در این تکلیف تازه همه دستگاه های مرتبط و مسوول در مسکن مهر ماموریت پیدا کردند برای اتمام همه این واحدها تا پایان سال 96 در بودجه سال بعد، ردیف مستقلی از منابع مورد نیاز برای تکمیل این پروژه در نظر بگیرند.


کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین در این نقل از تاکید کرده است: جهت تسریع در اتمام پروژه های باقی مانده مسکن مهر و حل و فصل مشکلات ناشی از فراهم نبودن امکانات زیربنایی و روبنایی، ضروری است کمیته ای جهت هماهنگی با محوریت وزارت راه و شهرسازی و با عضویت کلیه دستگاه های مرتبط تشکیل و برای پیشرفت کار تشریک مساعی کنند. این در حالی است که براساس این نقل از همه دستگاه های مسوول در پروژه مسکن مهر اعم از وزارتخانه های راه و شهرسازی، نفت، نیرو، کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، آموزش و پرورش و... مکلف شده اند ردیف بودجه مستقلی را در بودجه سال 96 برای اتمام مسکن مهر پیش بینی کنند. براساس این نقل از، مجموع قراردادهای منعقد شده از آغاز طرح مسکن مهر با بانک های عامل 2 میلیون و 215 هزار واحد بوده است که هم اکنون کار ساخت یک میلیون و 912 هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و از این تعداد یک میلیون و 488 هزار و 715 واحد تحویل متقاضیان شده و 303 هزار واحد به صورت نیمه تمام در مراحل متفاوت ساخت قرار دارد.

در این نقل از آمده است: از مجموع واحدهای باقیمانده در دست ساخت (303 هزارواحد)، کلا 117 هزارواحد فاقد متقاضی و 49 هزار واحد نیز به دلایل متفاوت در مراجع قضایی مطرح هستند که بعد از تعیین تکلیف از طرف دادگاه ها، امکان زمانبندی اتمام آنها فراهم خواهد شد. 137 هزار واحد دیگر نیز در صورت همکاری بانک مرکزی و متقاضیان تا پایان سال جاری کار ساخت آنها به اتمام خواهد رسید.

کمیسیون اصل 90 مجلس در ارزیابی خود از حالت فعلی مسکن مهر می افزاید: مسکن مهر با همه مشکلات ناشی از عجله و عدم برنامه ریزی دقیق و همه جانبه به عنوان یکی از طرح های کلان ملی، به علت سیاست های حمایتی، حضور و پیگیری های دولت در این عرصه تا حدودی اهداف خود را از حیث رفع کمبود مسکن از طریق ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و ساختن سرپناه برای افراد کم درآمد به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه محقق ساخته است. بررسی های به عمل آمده حاکی است که طرح مذکور به رغم نقایص و کاستی های موجود، به طور نسبی توانسته است در بسیاری از شهرها جوابگوی نیاز بخشی از اقشار آسیب پذیر جامعه باشد. مسلما انجام هر پروژه ای در مرحله اجرا با ضعف ها و نارسایی هایی مواجه خواهد شد که طبعا مستلزم شناسایی چالش های موجود و تلاش در جهت رفع نواقص و کاستی ها است لکن به علت عدم رعایت برخی ملاحظات و اقدامات ضروری، مشکلاتی برای متقاضیان در بعضی از شهرها به دنبال داشته و همین امر سبب بروز تدریجی نارضایتی در بین آنها شده است؛ بنابراین برای رفع معایب و ضعف های موجود و نیز برای تسریع در واگذاری واحدها و ارتقای سطح خدمات، ضروری است نکات ذیل مورد توجه و اهتمام جدی سیاست گذاران و مجریان فعلی قرار گیرد:با عنایت به اینکه مسکن مهر غالبا در بافت های جدید احداث شده ضرورت دارد با هماهنگی دستگاه های ذی ربط، امکانات و تاسیسات زیربنایی و روبنایی از قبیل آب، برق، گاز، تلفن، اماکن آموزشی، بهداشتی، ورزشی، مذهبی و... با جدیت و سرعت تامین شود. اولویت امکانات مهم روبنایی در شهرک های مسکن مهر به ترتیب مدرسه، درمانگاه، کلانتری و خدمات شهری شهرداری است که ضروری است دستگاه های ذی ربط با جدیت و سرعت نسبت به رفع کاستی های مذکور اقدام کنند.

ضرورت موکد است که در پروژه های ساخت مسکن، ملاحظات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی مورد مداقه قرار گرفته و الزامات ساخت نقاط جدید با تعامل و هم اندیشی سایر دستگاه های ذی ربط تامین گردد. وزارت راه و شهرسازی با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته تلاش کند تا در زمان اعلام شده از سوی آن وزارتخانه، در پایان سال جاری نقل از جامعی در زمینه خاتمه پروژه های مسکن مهر در سراسر کشور به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

پایان پرونده مسکن مهر خراسان رضوی در نیمه اول سال ۹۶
facebook google telegram twitter whatsApp