طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیسیاست آل سعود در قبال دشمنان؛ شلیک کن و فراموش کن!
عکس های موشک ضدّ زره "ناگ"؛ شلیک کن و فراموش کن

عربستان سعودی با هزینه 10 درصدی از تولید ناخالص داخلی خود به مبلغ 70 میلیارد دلار بیشترین سهم هزینه نظامی از تولید ناخالص داخلی در سطح دنیا را دارد.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بعد از آنکه عربستان مسئولیت کشتار بیش از 140 غیرنظامی یمنی را در یک مراسم ختم در صنعا برعهده گرفت، دولت انگلیس روز شنبه اعلام کرد در شرایط فروش تسلیحات به این کشور تجدیدنظر خواهد کرد.


حمله هوایی 8 اکتبر (17 مهر) ائتلاف نظامی عربستان به پایتخت یمن بار دیگر تجارت تسلیحاتی انگلیس با متحد خاورمیانه ای خود را در معرض انتقاد شدید نهادهای بین المللی قرار داده است.


با تشدید موج محکومیت های بین المللی، عربستان سعودی سرانجام روز شنبه با انتشار نقل ازی مسئولیت کشتار صنعا را بر عهده گرفت؛ اما تقصیر آن را متوجه متحدان خود در داخل دولت یمن کرد. ائتلاف نظامی عربستان در نقل از خود مدعی شد اطلاعات غلط متحدان مورد حمایت این کشور در داخل یمن باعث کشته و زخمی شدن حدود 700 غیرنظامی یمنی در هفته گذشته شد.


آل خلیفه, تسلیحات, جنگ افزار, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!

آل خلیفه, تسلیحات, جنگ افزار, آل سعود, عربستان سعودی, بحرین


به ادعای عربستان، ساختمان برگزاری مراسم ختم هفته گذشته در صنعا به عنوان محل تجمع نیروهای انصارالله یمن معرفی شده بود و متحدان این کشور در داخل یمن از نیروهای ائتلاف خواسته بودند این ساختمان را فوراً مورد بمباران هوایی قرار دهند. با این حال، وزارت امور خارجه انگلیس با استقبال از این نقل از، عنوان کرد منتظر انتشار جزئیات بیشتری از این حادثه در نقل از بعدی ائتلاف نظامی عربستان است تا درباره میزان پایبندی این کشور به "حقوق بین المللی بشردوستانه" و تداوم صادرات تسلیحات به آن تصمیم گیری کند.


انگلیس تنها در فاصله زمانی آوریل 2015 تا مارس 2016 یعنی در نخستین سال از جنگ یمن، حدود 3.3 میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است. اما با وجود انتشار نقل از های متعدد درمورد کشته شدن غیرنظامیان یمنی در حمله جنگنده های ائتلاف نظامی عربستان، دولت انگلیس تاکنون در برابر درخواست نهادهای بین المللی و نمایندگان مجلس خود برای توقف فروش سلاح به این کشور مقاومت کرده است.


آل سعود, عربستان سعودی, بحرین, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!


آماری تلخ برای مدعیان حقوق بشر


ایالات متحده آمریکا با 700 میلیارد دلار بودجه نظامی در صدر جدول کشورهای دنیا قرار دارد. بعد از آمریکا، چین، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب با 188، 91 و 70 میلیارد دلار بیشترین بودجه نظامی و هزینه های تسلیحاتی را به خود اختصاص داده اند. سهم هزینه های نظامی در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه و عربستان سعودی، به ترتیب 3/8 درصد، 2 درصد، 4 درصد و 10 درصد است.


عربستان سعودی با هزینه 10 درصدی از تولید ناخالص داخلی خود به مبلغ 70 میلیارد دلار بیشترین سهم هزینه نظامی ازتولید ناخالص داخلی در سطح دنیا را دارد؛ در حالی که ژاپن تنها یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های نظامی می کند که کمترین هزینه نظامی از تولید ناخالص در دنیا است.


تسلیحات, بحرین, آل خلیفه, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!


هزینه های نظامی کشورهای پیشرفته صنعتی در دو قاره اروپا و آمریکا به مقدار بسیار کمی کاهش نشان می دهد؛ در حالی که در کشورهای در حال توسعه و نقاط متشنج در دنیا هزینه های نظامی بیشتر شده است؛ به ویژه منطقه خاورمیانه با عربستان سعودی در صدر آن شاهد رشد چشمگیر هزینه های نظامی و امنیتی بوده است.


رشد هزینه های نظامی در خاورمیانه بیشتر مربوط به عربستان سعودی می شود که حدود 15درصد رشد داشته، اما هزینه های نظامی در بحرین و عراق هم افزایش چشمگیری نشان می دهند با این تفاوت که در عراق این سلاح برای مقابله با داعش و تروریسم استفاده می شود، در بحرین این سلاح ها بر ضد مردم و انقلابیون. علت این افزایش در مورد عربستان و بحرین این است که به خاطر اعتراض هایی که در سال های اخیر در این دو کشور بوده است، این کشورها برای کنترل اوضاع داخلی و حفظ امنیت و همچنین راضی نگه داشتن نیروهای امنیتی با خرید تجهیزات مدرن برای مقابله با اعتراضات داخلی، هزینه های نظامی و امنیتی خود را بالا برده اند.


بحرین, آل خلیفه, تسلیحات, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!


در مورد عربستان یک فاکتور دیگر هم نقش بازی می کند و آن از یک طرف تنش میان عربستان و جمهوری اسلامی ایران در رقابت قدرت منطقه ای است و از طرف دیگر تنش عربستان با ایران به علت حمایت ویژه ایران از حاکمیت قانونی و مردمی در سوریه.


عربستان سعودی به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت در دنیا و متحد نزدیک آمریکا از قدرت گرفتن هر چه بیشتر تهران بیمناک است و خود را در نگرانی دنیا غرب از هدف برنامه های صلح آمیزهسته ای ایران شریک می داند. کشورهای غربی به رغم تکذیب های مکرر ایران معتقدند که تهران در حاشیه فعالیت های هسته ای خود در صدد دست یابی به فن آوری تولید تسلیحات هسته ای است. عربستان سعودی در گذشته در دیدارهای رسمی و دیپلماتیک چنان که عرف است از ابراز نگرانی درباره پروژه های هسته ای ایران اجتناب می کرد؛ اما امروز در تمامی دیدارهای خود علنی به مخالفت با ایران می پردازند.


در سال های اخیر مهمترین فروشندگان اسلحه در دنیا کشورهای آمریکا، روسیه، آلمان، چین و فرانسه بودند که به ترتیب 30 درصد، 28 درصد، 7 درصد ، 6 درصد و 5 درصد سهم از کل معالات اسلحه در دنیا را از آن خود کرده اند. آمریکا به 170 کشور دنیا اسلحه می فروشد و حداقل 30 درصد تجارت سلاح در دنیا را در دست دارد.


عربستان سعودی, جنگ افزار, آل خلیفه, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!


با توجه به این آمار آمریکا بزرگترین فروشنده اسلحه در دنیا است. این کشور به 170 کشور دنیا اسلحه می فروشد و حداقل 30 درصد تجارت سلاح در دنیا را در دست دارد. به هر جهت اگر نگاهی به فروش اسلحه در دنیا داشته باشیم، موضوع تجارت اسلحه برابر است با تجارت مرگ و ایجاد ناامنی در جهان. البته بسیاری از کشورهای دنیا برای تقویت توان دفاعی خود به خرید تجهیزات جنگی اقدام می کنند؛ اما با توجه به سیاستی که در بعد گستردگی این بازار هست نمی توان خوش بین بود که اغلب موارد خرید و فروش سلاح برای مقاصد صلح طلبانه انجام می پذیرد. مساله اصلی اینجاست که بیشترین سلاح را کشورهایی خریداری می کنند که به تشدید ناامنی و سرکوب مخالفان خود و تقویت تروریسم مبادرت می ورزند.


البته باید این نکته را در نظر داشت که تحقیقات ثبت شده در رسانه ها بیشتر شامل بازار رسمی اسلحه باشد و به بازار قاچاق اسلحه اشاره خاصی صورت نگرفته است. از این رو اگر بخواهیم موضوع تجارت اسلحه را مورد بازبینی قرار بدهیم خرید و فروش اسلحه شاید عددی بسیار بالاتر از این رقم را نشان دهد. عربستان سعودی که بزرگترین خریدار اسلحه محسوب می شود، این روزها به بزرگترین حامی گروه های تروریستی در منطقه غرب آسیا نیز تبدیل شده است.


جنگ افزار, تسلیحات, آل خلیفه, سیاست آل سعود قبال دشمنان شلیک کن فراموش کن!


سیاست های آمریکا در تشدید بحران درخاورمیانه که بخشی از آن ایجاد ایران هراسی در کشورهایی مثل عربستان و بحرین است موجب تشدید تقاضای عربستان برای خرید سلاح جنگی شده و از این نظر آمریکا پول هنگفتی را به جیب می زند. البته باید یادآور شد که وجه منفی تجارت اسلحه دامن آمریکا را گرفته است و از این رو هر ساله شاهد تیراندازی و کشتار مردم این کشور در سالن های سینما و حتی مدارس به همین دلیل هستیم.


نقل از از حمیدرضا قربانیراه فراری ندارید، پودرتان می کنیم! | ابو عزرائیل خطاب به آل سعود
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات