طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیمعماری یک صعود تاریخی
ایران 28 دنیا / صعود تاریخی تیم ملی تنیس روی میز مردان ایران

تاریخ سازی به همین راحتی نیست. در ابتدای امر هم به یک مجموعه نمی گویند شما در حال ورق زدن برگ درخشانی از تاریخ تان هستید اما وقتی چهارمین بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره جنوبی به پایان رسید، از همان در ورزشگاه پیر آزادی و در خنکای دلپذیر و پاییزی تهران، می شد بوی مسکو را استشمام کرد.

وطن امروز: تاریخ سازی به همین راحتی نیست. در ابتدای امر هم به یک مجموعه نمی گویند شما در حال ورق زدن برگ درخشانی از تاریخ تان هستید اما وقتی چهارمین بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره جنوبی به پایان رسید، از همان در ورزشگاه پیر آزادی و در خنکای دلپذیر و پاییزی تهران، می شد بوی مسکو را استشمام کرد. بوی جام جهانی. بوی خوش اولین (خوب دقت کنید به این قید زمان) صعود متوالی به بزرگ ترین آوردگاه جهانی. در وضعیت سکون چیزی به اسم رویا وجود ندارد و این چیزی نیست جز نسبت کمبودهای ما به آرزوها. در برزیل به صعود متوالی رویا نمی گویند، نامش انجام وظیفه است و در صورت عدم وقوعش فاجعه تمام عیار کشور قهوه. در آنجا با وجود ٥ قهرمانی در جام های جهانی، به بالا بردن ششمین جام می گویند رویای بسیار نزدیک و دست یافتنی.


حجم پول ربطی به صعود ندارد


این مقدمه نسبتا طولانی لازم بود تا در همین ابتدا، سطع واقعی فوتبال مان به مخاطب گوشزد شود. کورش و داریوش را فراموش کنید. فوتبال ربطی هم به تمدن چند هزار ساله ندارد، یک ورزش به ظاهر ساده که برای موفقیت در آن باید برنامه بلندمدت ٢٠ الی ٣٠ ساله داشت و تازه در صورت متحمل شدن این همه هزینه باورنکردنی، ضمانتی مبنی بر موفقیت قطعی وجود ندارد. نمونه دم دستی می خواهید همین کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس که شاید 2 برابر آرژانتین هزینه می کنند اما اتفاق شگرفی رخ نمی دهد. شاید در خاورمیانه و به گفته رضا کیانیان در آن سکانس تاریخی فیلم تحسین شده «آژانس شیشه ای» این کشورهای گوگولی مگولی، کمبود نیروی کافی و استعداد زبده، علت اصلی این نقصان معرفی شود اما چین با جمعیت قاره گونه اش چه؟ میلیاردها دلار در یک دهه اخیر بین یک میلیارد و 300 میلیون نفر هزینه کرده اند، دست آخر در خانه خودشان، در بهت و ناباوری به جنگ زده ترین کشور دنیا می بازند! این را با چه فلسفه ای باید توجیه کرد؟ ٤ هفته از بازی های مقدماتی جام جهانی ٢٠١٨ روسیه گذشته و چین پایین تر از سوریه در قعر جدول است. اینها واقعیت های بی رحم فوتبال است. قابل توجه منتقدان قسم خورده کارلوس کی روش که ماشین حساب در دست دارند و مرتب قیمت قرارداد او را محاسبه می کنند و نتیجه گیری می کنند؛ چوب هم بود باید با این هزینه ها ایران را برای نخستین بار به صورت متوالی به جام جهانی می برد! آنچه در جنوب خلیج فارس و جدیدا در شرق آسیا رواج یافته، آینه تمام قدی از رابطه معکوس پول و موفقیت در کوتاه مدت است.


خدمت بزرگ کی روش


ایران با هدایت کارلوس کی روش برای چهارمین بار متوالی از سد کره جنوبی گذشت. با این پیروزی تاریخی، الآن ما به تنهایی در صدر جدولیم. اهمیت این برد در کجا بود و چرا باید از آن به عنوان گردنه تاریخی فوتبال ایران یاد کرد؟ ازبکستان سایه به سایه ما در حال تقلا برای اولین صعود تاریخش به جام جهانی است و اگر هفته قبل در تاشکند آنها را نمی بردیم شاید معادله کلا به هم می ریخت اما اول از سد ازبک گذشتیم سبعد در تهران و در یک روز بسیار خاص، با حفظ همه باید و نبایدها، کره را بردیم.


منتقدان سرمربی تیم ملی کاهش می یابند


منتقدان کی روش چند دسته متفاوت هستند اما آن رسته ای که ادله شان به مراتب نسبت به دیگران به واقعیت نزدیک تر است، با پیش کشیدن کیفیت بازی ایران در حال لوث کردن این کمیت عالی هستند اما یک تفاوت بسیار اساسی این بار در تیم کی روش حادث شده است. 3-2 سال قبل در همین آزادی موفق به شکست کره جنوبی می شدیم اما با درخشش خیره کننده گلر و سبعد کمی،شاید هم بیشتر از کمی شانس. به عنوان مثال کره با مالکیت بسیار بیشتر و خلق ٧ موقعیت گلزنی یا شاید تنها با 2 الی 3 حمله ما شکست می خورد و تمام. اما آیا این تیم ملی آنگونه بازی می کند؟ چه کسی می تواند بگوید در پیروزی ایران و کلا ١٠ امتیاز گرفته شده تا امروز، فلان درصد شانس به مددمان آمده است؟ استراتژی کی روش تغییر کرده است. براحتی در هر بازی به دفعات صاحب موقعیت عالی گلزنی می شویم که با خست یکی از آنها را به تور حریف می چسبانیم اما در آن سو چه خبر است؟ ٣٦٠ دقیقه گذشته و هنوز دروازه بیرانوند باز نشده و عجیب تر اینکه اصلا بیرانوند کاری نبوده که انجام دهد و لقب ستاره را به یدک بکشد. فقط در توپ های ارسالی از جناحین با آسودگی بیرون می آید یک چکی به سر و صورت توپ می زند. منتقدان کی روش دیگر نمی توانند از شالوده تدافعی بازی ایران خرده بگیرند، چرا که ما به گونه ای حریفان را از جلو پرس می کنیم که پس از ٣٦٠ دقیقه به جرات هیچ موقعیت جدی و قابل بیانی نصیب حریفان نشده است. همین دستاورد یعنی کی روش در کارش یک حرفه ای تمام عیار است.


تعطیلی را بی جهت چماق نکنیم


در مسیر تاریخ سازی ٤ گام بلند و استوار برداشتیم و با توجه به نوع بازی تیم ملی، می شود امیدوار بود سرانجام برای نخستین بار در فاصله تنها ٤سال حضور در 2 جام جهانی متوالی را تجربه کنیم. ثمره تعطیلات لیگ را در هماهنگی عالی بازیکنان جست وجو کنید، در استفاده غافلگیرکننده از 4 ترکیب متفاوت در ٤ بازی؛ در کلافه کردن آنالیزورهای حریف و رودست خوردن مربیان آنان. این بار همه چیز در دست خودمان است، نباید اجازه دهیم همانند گذشته کار به روز های واپسین بکشد. این ثمره اعتماد درست و ٥ ساله به کارلوس کی روش است، مردی که شاید حقیقتا لیگ شانزدهم را با این حجم وسیع وقفه از سکه انداخته و شاید دودش در چشم تراکتور و پرسپولیس برود اما بدون شک صعود به جام جهانی ارزشش را دارد. کی روش تا امروز مثل موتور یک ساعت خوب و خوش ساخت، ثانیه به ثانیه هماهنگ عمل کرده است. می شود با انداختن باد به غبغب، گله کرد، مستر چرا عوض 3 گل تنها با یک گل برنده شدی! می شود از کی روش خواست این بار در تاشکند بلندتر استخوان حریف چغر را که تنها باختش را ما رقم زدیم و از سد بقیه براحتی گذشت، خرد کنیم! چه ایرادی دارد از کی روش بخواهیم الآن که سال هاست به هیچ تیمی در آسیا نباختیم، ما را از گروه مان در جام جهانی روسیه یک مرحله بالاتر ببرد. اینها رویاپردازی نیست، بالا رفتن سطح توقع ما از تیم ملی است، تیمی که 3 سال در رنکینگ اول آسیا جا خوش کرده و قصد از دست دادنش را هم ندارد. بله اینها حق همه منتقدان است اما اول اجازه دهید کی روش طبق برنامه از پیش طراحی شده برای مدت زمان بیشتری ملی پوشان داخلی را در اختیار داشته باشد؛ ثمره اش همین بالا رفتن توقع ماست و دیگر نمی گوییم جام جهانی خوب است اما هر ٨ سال به ٨ سال! کی روش نه تنها هوادارانش را راضی کرده بلکه بخش وسیعی از منتقدان امروزی اش هم ایضا اما احتمالا همان ها از الآن قلم را از نیام درآورده اند تا پس از حذف احتمالی ایران در مرحله گروهی جام جهانی روسیه و عدم صعودمان به یک شانزدهم نهایی، به کی روش بگویند ما با این پول باید تا مرحله یک چهارم صعود می کردیم! باور کنید این پیش بینی کاملا واقعی است و دور از انتظار نیست. با بالا رفتن سطح تلاش، حرفه ای گری و هزینه های بجا، می شود تعریف «رویا» را عوض کرد.

کاشان عروس معماری ایران آراسته بَر تخت خانه‎های تاریخی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات