طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

بین المللافزایش 26 درصدی واردات نفت ژاپن از ایران
واردات نفت ژاپن از ایران رکورد شکست

آمارهای رسمی نشان می دهد صادرات نفت ایران به ژاپن از ژانویه تا اوت 2016 یک چهارم افزایش یافت.

اقتصاد, نفت, توافق, درصدی واردات نفت ژاپن ایران

اقتصاد, نفت, توافق, هسته ای, ایران, تحریم, ژاپن, صادرات نفت, بین الملل, واردات نفت

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از هلنیک شیپینگ نیوز؛ وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن اعلام کرد در بازه زمانی ژانویه تا اوت 2016 (دی 94 تا مرداد 95) واردات نفت این کشور از ایران به طور میانگین 216 هزار بشکه در روز بوده است. این حجم 26 درصد بیشتر از واردات نفت از ایران در مدت مشابه سال گذشته است.


"تسویوشی کامیوکا،" مدیر اجرایی کمپانی پالایش نفت ژاپن، اظهار داشت: این کمپانی 55 درصد نفت خام وارداتی ژاپن را در ماه های ژانویه و ژوئن از ایران خریداری کرد. این آمار نشان می دهد در این مدت زمان کمپانی پالایش نفت ژاپن روزانه 113 هزار بشکه نفت وارد کرده است.


ایران بعد از عربستان، امارات متحده و قطر چهارمین تامین کننده بزرگ نفت ژاپن است. تا قبل از اعمال تحریم های اقتصادی غرب در سال 2012، ژاپن با واردات 338 هزار بشکه نفت در روز یکی از مشتریان بزرگ و مهم ایران به حساب می آمد. در سال های تحریم ایران، ژاپن همچنان به خرید نفت از این کشور ادامه داد؛ اما حجم واردات را کم و محدود کرد.


با امضای توافق هسته ای و برچیده شدن تحریم ها علیه ایران، مشتریان آسیایی بار دیگر به واردات نفت از این کشور پرداختند. واردات نفت چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از ایران به 1.56 میلیون بشکه در روز طی ماه مارس رسید که 49.9 درصد بیشتر از سال قبل از آن است.


تا پیش از اجرایی شدن تحریم های اقتصادی علیه ایران که در سال 2012 به اجرا گذاشته شد، ایران روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت صادر می کرد. بالغ بر نیمی از این صادرات به کشورهای آسیایی بویژه چین، کره جنوبی، هند و ژاپن اختصاص می یافت.افزایش ۴۷ درصدی واردات نفت خام چهار کشور آسیایی از ایران
facebook google telegram twitter whatsApp