طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیفشارهای متساوی رفتن های متوالی
پرسپولیسی ها به استراحت رفتند / دو نوبت تمرین سرخپوشان در یک روز

فشارها کارگر افتاد. همه شواهد گواهی می دهند که علی جنتی از وزارت ارشاد رفتنی است. درخبرهایی که از گوشه و کنار منتشر می شود و خبرگزاری ها به بخشی از آنها می پردازند، گواه جدی شدن تغییرات در بالاترین سطوح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.


وزیر ارشاد

رضا نامجو در روزنامه شهروند نوشت: فشارها کارگر افتاد. همه شواهد گواهی می دهند که علی جنتی از وزارت ارشاد رفتنی است. درخبرهایی که از گوشه و کنار منتشر می شود و خبرگزاری ها به بخشی از آنها می پردازند، گواه جدی شدن تغییرات در بالاترین سطوح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

روز گذشته علی جنتی پس از روزها سکوت درباره برکناری یا استعفایش درجمع خبرنگاران گفت: قرار نیست درباره این مسأله اظهارنظر و صحبتی بکنم و درچند روز آینده همه چیز کاملا مشخص می شود.

به عقب تر که برگردیم، پس از آن که هفته گذشته موضوع برکناری یا استعفای علی جنتی بر سر زبان ها افتاد، حسین نوش آبادی سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد: پس از پذیرش استعفای مدیر ارشاد قم توسط علی جنتی، رفتن یا برکناری وزیر ارشاد از این وزارتخانه مطرح نیست. در ادامه اما شایعه برکناری خاموش نشد. درگوشه و کنار نام افرادی همچون سیدرضا صالحی امیری، حجت الله ایوبی، احمد مسجدجامعی، مصطفی کواکبیان، علی مطهری و حسام الدین آشنا برای جانشینی علی جنتی بر سر زبان ها افتاده بود و هر روز هم نام های جدیدی بر این لیست افزوده می شد.

شاید بتوان پاسخ حسام الدین آشنا را که درحال حاضر مشاور امور فرهنگی رئیس جمهوری است، آتش زنه ای به حساب آورد که شایعه رو به خاموشی را قوت بیشتری بخشید. آشنا درپاسخ به کسانی که صحت برکناری یا برکناری جنتی را از او جویا شدند، سخنان جالبی بر زبان آورد: نه این خبر را رد می کنم و نه تأیید. مهر روز گذشته نام چهره جدیدی را به عنوان گزینه احتمالی جانشینی جنتی مطرح کرد و نوشت: درحالی مذاکره با افراد متفاوت برای پذیرش سرپرستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه دارد که به تازگی مذاکراتی با محمدحسین ایمانی خوشخو انجام شده است. نکته جذاب توجه این که ایمانی خوشخو در کارنامه خود تجربه معاونت هنری وزارت ارشاد در ٣ دولت متفاوت را ثبت کرده است. درحالی که تنها ٨ماه از عمر دولت یازدهم باقی مانده، فشارها بر این دولت آنقدر بالا رفته که تغییر در وزارت فرهنگ و ارشاد محسوس به نظر میرسد.

فشار بر ارشاد از دیروز تا امروز

آخرین بار فشارهای زیادی ازسوی مخالفان اجرای برنامه ای در محل اداره فرهنگ و ارشاد قم که اجرای موسیقی زنده تنها بخشی از آن بود، باعث شد انتقادهای فروکش کرده قبلی دوباره دامان مسئولان فرهنگی دولت را بگیرد. به نظر می رسد تحت فشار قرارداشتن وزارتخانه ارشاد مربوط به امروز و دیروز نیست و تنها روی وزارتخانه ارشاد دولت یازدهم هم نبوده است. اگر به عملکرد وزرای ارشادی که در دولت های متفاوت پس از انقلاب بر سر کار بوده اند، توجه کنیم، درمی یابیم وزرایی که بر صندلی این وزارتخانه تکیه داده اند، روزهای پرفشار مختلفی را پشت سر گذاشته اند و خیلی از آنها به همین خاطر یا استیضاح شده اند یا از ماندن در این پست صرف نظر کرده اند.

پیش از علی جنتی، ناصر میناچی، عباس دوزدوزانی، عبدالمجید معادی خواه، رئیس دولت اصلاحات، علی لاریجانی، مصطفی میرسلیم، سیدعطاءالله مهاجرانی، احمد مسجدجامعی و محمدحسین صفارهرندی و سیدمحمد حسینی به عنوان وزیر در رأس این وزارتخانه مشغول به کار بوده اند.

میناچی آنقدر تحت فشار بود که در دوران وزارتش ٢٤ساعت دستگیر شد. عباس دوزدوزانی مجبور شد برای مدتی وزارتخانه ارشاد را تعطیل کند تا تنها وزیری باشد که دست به چنین کاری زده است. در دوران وزارت معادی خواه بود که فیلم «برزخی ها» با موضوع شروع جنگ ایران و عراق و بازی برخی چهره های فیلمفارسی بحث انگیز شد. او البته تمام قد از اکران این فیلم دفاع کرد اما فشارها آنقدر بالا گرفت که مجبور شد از سمتش استعفا دهد.

طولانی ترین دوران تکیه زدن یک فرد بر صندلی وزارت ارشاد متعلق به رئیس دولت اصلاحات است که او هم مجبور به استعفا شد. او در سال ٦١ به عنوان وزیر ارشاد اسلامی انتخاب شد و تا سال ٧٠ (دولت هاشمی رفسنجانی بر این جایگاه تکیه زد.) مخالفان وی اجازه انتشار کتاب هایی که از نظر آنها نباید در ایران منتشر می شدند را وسیله ای برای افزایش ها به رئیس دولت اصلاحات  قرار دادند.

 احمد مسجدجامعی یکی دیگر از کسانی است که بر صندلی وزارتخانه ارشاد تکیه زده. او پس از کناره گیری مهاجرانی، در سال ٧٩ با گرفتن رأی اعتماد از مجلس، مسئول وزارت ارشاد شد و تا پایان دوره دوم خاتمی حضور داشت. او هم با اهل فرهنگ تعامل خوبی داشت و البته توانست زیر فشارها دوام بیاورد.

محمدحسین صفار هرندی معاون که به واسطه جریان سیاسی که به آن تعلق دارد، انتظار می رفت فشار چندانی را تحمل نکند. با این وجود، او هم دوران راحتی را پشت سر نگذاشت و حتی در روزهای پایانی دولت نهم برکنار شد. البته احمدی نژاد برای آن که کابینه اش ازحد نصاب خارج نشود، به سرعت برکناری صفار را منتفی کرد. سیدمحمد حسینی آخرین وزیر ارشاد قبل از علی جنتی است. عده ای مهم ترین اتفاق دوران وزارت سیدمحمد حسینی حکم تعطیلی خانه سینما و جبهه گیری علنی در قبال سینماگران می دانند. درمجموع به نظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معدود وزارتخانه هایی است که در دولت های متفاوت تحت فشار قرار گرفته و مجوزهایی که ازسوی این وزارتخانه صادر می شود، هم ضمانت اجرایی چندانی ندارد. همین مسأله باعث طرح این سوال می شود که آیا تغییر در فردی که عنوان وزیر را یدک می کشد، می تواند تفاوتی محسوس درعملکرد این وزارتخانه ایجاد کند؟

یک زمینه چند متولی

اهالی فرهنگ بارها و بارها به موازی کاری های سازمان هایی که داعیه فرهنگی دارد، اشاره کرده اند و از وجود چنین مسأله ای نالیده اند. امروز بیشتر از آن که بتوان از وزارت ارشاد انتظار داشت، امور فرهنگی را سامان دهد. باید از صداوسیما با آن درجه از تأثیرگذاری، سازمان تبلیغات اسلامی و بقیه ارگان ها و بخش هایی که بودجه های کلان فرهنگی دریافت می کنند، طلب سامان بخشیدن امور را کرد. وجود سازمان های موازی دربحث فرهنگ ازجمله مواردی است که نه تنها دست وزارت ارشاد را بسته، بلکه باعث شده ارگان های دیگر به مخالفت های گاهی علنی با این وزارتخانه بپردازند.

نمونه این رفتارها را می توان در اعطای مجوز آلبوم های موسیقی ازسوی حوزه هنری و نمایش ندادن فیلم های مجوزگرفته در سینماهای این ارگان جست وجو کرد. با چنین شرایطی و با درنظر گرفتن این که تنها ١٦ درصد از بودجه فرهنگی کشور به وزارت ارشاد داده می شود، تا چه حدی می توان از این وزارتخانه انتظار داشت اوضاع فرهنگ را سامان ببخشد؟ در اعتراض به همین ماجراست که الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی روز گذشته خواستار انحلال وزارت ارشاد شده است.

الیاس حضرتی با اشاره به موضوع استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیشنهادی خواستار انحلال این وزارتخانه شد و گفت: درحالی که تنها ۱۶درصد از بودجه فرهنگی کشور دراختیار وزارت ارشاد است، بزرگان و علما و زعما رسیدگی به تمامی مسائل، مصائب و مشکلات مربوط به فرهنگ و هنر را از این وزارتخانه طلب می کنند. پیشنهاد ما این است که این ۱۶درصد از بودجه کل نیز دراختیار دیگر نهاد ها و ارگان هایی که بودجه هایی به مراتب بیشتر از وزارت ارشاد دریافت می کنند، واگذار شود و مسئولیت امور نیز با خودشان باشد.
با درنظر گرفتن این که ٨ماه از عمر دولت یازدهم باقی مانده، باز هم باید این سوال را طرح کرد که حقیقتا چه فردی می تواند با وجود تمام مشکلاتی که به آنها اشاره شد، سکان وزارت فرهنگ را در دست بگیرد و امور را سامان دهد؟ آیا در این بین مشکل افرادی هستند که به عنوان وزیر بر سرکار می آیند یا چاره معضلات موجود در فضای فرهنگی را باید درفشارهای بی حد و حصر به این وزارتخانه، وجود ارگان های موازی متعدد و بودجه کمی که وزارت ارشاد درمقایسه با انتظاری که بخش های متفاوت از این وزارتخانه دارند، جست وجو کرد؟

المپیکی های وزنه برداری به عیادت بهادر رفتند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات